Chcete zhubnout, ale nechcete počítat kalorie? Stravujte se podle počtu hrstí, radí skandinávská dieta

Chcete zhubnout, ale nechcete počítat kalorie? Stravujte se podle počtu hrstí, radí skandinávská dieta
zdroj: Adobe Stock

Žádné počítání kalorií. Podle skandinávské diety měříte denní příjem jídla – porce – na hrsti. A můžete tak zhubnout i 40 kg, jako její zakladatelka, ředitelka biotechnologické společnosti a výživová poradkyně z Dánska.

Suzy Wengelová je autorkou podle mnohých nejjednodušší diety na světě. Diety skandinávské. Na věrohodnosti jejímu výmyslu přidává fakt, že jej v prvé řadě vyzkoušela především na sobě. A vyplatilo se jí to. Během nějakých 9 měsíců zhubla krásných 40 kg. Její metoda je podle všeho poměrně snadná. Nevyžaduje žádné počítání kalorií. Místo toho jídlo měříte na hrsti.

Počítání kalorií stresuje
Přístup dánské rodačky Suzy Wengelové známý jako skandinávská dieta má pro mnohé velké pozitivum v tom, že nevyžaduje počítání kalorií. Jejich celkový příjem je stejně důležitý jako rovnováha a správné načasování. Určitě víte, že 500 kcal z kusu jednoho kynutého koláče není stejných 500 kcal jako z lososa nebo slazených nápojů. Výzkumy ale ukazují, že počítání kalorií je stresující a pro mnoho lidí dlouhodobě neudržitelné. A navíc zdravý selský rozum říká, že naprosto zbytečné. Pokud se ale zaměříte na porce místo kalorií, mělo by to paradoxně vést k tomu, že jejich celkový doporučený příjem dovedete snáze udržet, aniž byste na to museli pořád myslet. Právě z toho vychází skandinávská dieta.

Místo kalorií hrsti
Ve své knize Scandi Sense Diet popisuje Wengelová dávkování jídla pomocí hrstí. Jídlo byste přitom podle ní měli přijmout ve třech denních porcích. Na jednu z nich připadají až čtyři hrsti jídla a k tomu jedna až tři lžíce tuku nebo mléčných výrobků či jejich rostlinných alternativ. V každém jídle by se měly objevit dvě hrsti zeleniny, jedna hrst bílkovin a jedna hrst sacharidů. Plus zmiňovaná lžíce až tři tuku. Tyto poměry mohou vést ke zdravé rovnováze makronutrientů (sacharidy, bílkoviny, tuky) a skvělé je, že tento model lze snadno upravit na bezlepkovou, vegetariánskou nebo veganskou verzi.

Drobné hřešení povoleno
Skandinávská dieta je natolik pohodová, že dokonce připouští drobné hřešení. Wengelová dobře zná lidské slabůstky pro alkohol a sladké, a proto jim ve svém plánu milostivě ponechává prostor. Což může pro mnohé, kteří si nedokáží život představit bez sklenky dobrého červeného vína na podporu trávení, nebo bez občasného uzobávání sladkých pochutin, představovat velké významné plus. Navíc, pro dlouhodobou udržitelnost dosažených výsledků je důležité učit se, jak tytodobroty zahrnout do vyváženého životního stylu tak, aby uškodily co nejméně. Příliš přísný přístup může vyústit v revoltu a zabránit tak trvalým výsledkům.

Nedokonalé rozlišování kategorií
I skandinávská dieta má však své mouchy. Velkým mínusem třeba je, že v rámci příjmu tuků nerozlišuje jednotlivé kategorie. Je zkrátka na vás, jaký tuk zvolíte. Ať už je to margarín nebo avokádo. Ačkoliv jsou tyto potraviny zcela odlišné, co se vlivu na zdraví týče, ve skandinávské dietě se nacházejí v jedné skupině. Stejné je to se sacharidy. Je prakticky na vás, zda si dáte hrst bílých těstovin, ovoce, ovesných vloček, nebo třeba houskových knedlíků.

Podpora přejídání?
Přejídání rozhodně není pro tělo ani ideální váhu dobré. Jde ruku v ruce s hladověním a představuje jeden z hlavních kamenů úrazu mnoha neúspěšných pokusů o zhubnutí. Celý den nejíte a večer v klidu a pohodě domova máte pocit, že si zasloužíte se pořádně najíst. A tak jíte a jíte a jíte. To je ale špatně a takový přístup vede k nerovnováze metabolismu a přibírání nebo kolísání váhy. Bohužel, skandinávská dieta nepřímo přejídání podporuje. Umožňuje totiž snížit dvě jídla na polovinu, abyste se při tom třetím mohli pořádně najíst. Právě takový přístup ale může vést ke zmiňovanému přejídání. Jednak si zřejmě nebudete ubírat z večeře, která je nejklidnějším jídlem dne (většinou), ale ze snídaně a oběda. Čili přijmete navečer větší množství kalorií, které tělo nestihne účelně zužitkovat. Když se to stane jednou za čas, nemusíte se trápit výčitkami a spíše si to užijte. Opakovaně nebo dokonce pravidelně byste ale tak jednat rozhodně neměli.

Skandinávská dieta v jistém smyslu dává svobodu. Může se ale stát jedním z průvodců, který vás navede tím správným směrem. Nezapomínejte ale, že ideální je vždy změna celkového životního stylu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!