Fyzická aktivita může být pro zmírnění některých zdravotních obtíží stejně účinná jako léky. Existují různá cvičení, která lze přímo cílit na určitý zdravotní problém. Vybrali jsme pro vás šest případů, kdy pohyb může pravdu pomoci.
Cvičení je lék. Pokud každý den věnujete tělu alespoň půl hodiny nějaké příjemné fyzické aktivity, která vás baví a naplňuje, pak vězte, že svalům, srdci i mozku dodáváte silnou dávku přírodních léků na bolest, lepší spánek a regulaci hladiny cukru v krvi. Samozřejmě nechceme říci, že cvičením lze farmakologii nahradit zcela. Někdy je ale zbytečné nasazovat prášky, když si můžete pomoci sami a bez nich. Pro takové případy je tu právě cvičení. Ukážeme vám, jak na to.
Cvičením proti…
1..... nespavosti
Fyzická aktivita zlepšuje náladu a snižuje úzkostlivost, která může být původcem potíží se spánkem. Podle některých studií mozkové aktivity může dokonce cvičení vyvolat doslova fyziologickou potřebu hlubšího spánku. Kromě toho, cvičení během dne dodá energii, ale také příjemně unaví. Po aktivním dni byste neměli mít potíže s usínáním jako po dni, kdy se jen válíte a nevíte, co čeho „píchnout“. Pro boj s nespavostí vyberte intenzivní intervalové tréninky, které zvýší teplotu v těle a podpoří hlubší spánek. Dbejte však na to, abyste takové cvičení ukončili minimálně dvě hodiny před časem, kdy se chystáte ulehnout do postele.
2..... nerovnováze hladiny cholesterolu
Existují dva typy cholesterolu. HDL – dobrý, je lépe, když je jeho hladina vyšší; LDL – špatný, je lépe, když je jeho hladina nižší. S rostoucím věkem klesá hladina estrogenu, stejně jako HDL cholesterol, což činí srdce zranitelným. Podle výzkumů míru HDL zlepšuje právě fyzická aktivita. Podle odborníků je dokonce cvičení lepší než léky, protože takový lék, který působí preventivně proti vzniku onemocnění srdce a mrtvice ani neexistuje. Pro zvýšení HDL a snížení LDL cholesterolu je podle časopisu Sports Medicine nejlepší kombinace kardia a silového tréninku. Snažte se dodržet minimálně 30 minut mírného cvičení pětkrát v týdnu, z toho dva tréninky věnujte silovému cvičení.
3..... PMS
Cvičení uvolňuje v mozku endorfiny, hormony štěstí. Kromě toho má potenciál snížit sílu menstruace. Z toho důvodu je během PMS lepší věnovat se mírnému kardiu nebo józe, než ležet na pohovce a dopovat se prášky proti bolesti. Cvičení uklidní mysl i tělo, zbaví vás stresu, který křeče v břiše jen zhoršuje, jóga dokonce může zlepšit toleranci bolesti a jako benefit přidá pocit vnitřní pohody, je-li praktikována s plným vědomím toho, co právě konáte.
4..... bolestem zad
Odpočinek nebo léky proti bolesti. Nic z toho není trvalým řešením bolesti dolní části zad, která z pracovního tempa podle statistik vyřazuje v určitém bodě života až 80 % dospělých. Lidské tělo bylo stvořeno pro pohyb. Jedině pohyb tedy může pomoci skutečně efektivně a udržitelně. Fyzická aktivita zvlhčuje plotýnky a zlepšuje funkčnost nervů, svalů a kloubů, které jsou pro správnou práci páteře nezbytné. Ideální kombinací je v tomto případě kardio, silový trénink a střečink pro flexibilitu. Chcete-li totiž zmírnit bolesti zad, potřebujete dvě věci: všestrannost a pravidelnost. Kardio zvyšuje hojivý průtok krve do měkkých tkání zad a uvolňuje endorfiny. Silový trénink buduje pevné jádro, svaly, které podporují páteř a zbavují ji nepohodlí. Trénink flexibility se zaměřením na páteř a zadní stranu stehen zlepšuje rozsah pohybu pro potlačení bolesti až o 58 %. Ideální je oslovit fyzioterapeuta, který nastaví trénink přesně podle vašich potřeb.
5..... depresi
Velká a odborníky respektovaná analýza 39 studií, která byla v roce 2013 publikována v časopisu Cochrane Database of Systematic Reviews, zjistila, že zatímco samotná fyzická aktivita není lepší než antidepresiva, u některých je stejně účinná jako psychoterapie. Výzkumy také ukazují, že pravidelná fyzická aktivita pomáhá předcházet depresi. Jedním z charakteristických symptomů deprese je nedostatek radosti, neschopnost vstát a jít něco dělat. Jedna studie ukázala, že duševní zdraví zlepšuje i mírné cvičení, jako je chůze nebo protahování. Pokud trpíte pocity úzkosti, které by se mohly vyvinout v depresi, slibte si, že budete cvičit každý druhý den. Nečekejte, až se budete cítit připravení a plní energie. Využijte cvičení jako prostředek k tomu, abyste se tak cítili. Pokud ale skutečně trpíte příznaky deprese, jako je stálá únava, pocity beznaděje nebo bezcennosti, ztráta potěšení z aktivit, popovídejte si s odborníkem a prokonzultujte možnosti léčby s ním. Deprese je vážné onemocnění a není radno jej podceňovat.
6..... cukrovce
Mnoho lidí ani netuší, že má zvýšenou hladinu cukru v krvi. A tedy, že je ohrožuje riziko cukrovky. Neléčený prediabetes se ale může vyvinout v diabetes druhého typu. Pokud vykazujete prediabetické rizikové faktory, jako je rodinná anamnéza cukrovky druhého typu, věk nad 45 let, nadváha a sedavé zaměstnání, může vás tréninkový plán zachránit před konečnou diagnózou cukrovky druhého typu. Během cvičení totiž svaly pro energii spotřebovávají glukózu, což snižuje hladinu cukru v krvi. Podle studie publikované v časopise Diabetologia k tomu stačí chůze – konkrétně zhruba 3-6 km denně. Důležité je především vytrvat a nepolevit. Cvičit klidně mírně, ale pravidelně. Ideálně denně.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál
Les Mills, BodyPump, Pound: Jaké jsou fitness trendy 2024 a jak se cvičí

Jak podpořit běžecké výkony vhodnou stravou

Konec ochablým pažím! Pomůžeme vám získat sexy paže a ramena

Bojové sporty jako cesta k většímu sebevědomí

Endorfiny – klíč k lepší postavě a psychické pohodě

Jak dodržet předsevzetí a vytrvat na cestě k úspěchu? Jednoduchý návod o sedmi krocích

Novoroční proslov fitness trenéra: jak začít a jakých chyb se vyvarovat

Glykogen jako rezervoár rychlé energie. Jak navýšit jeho zásoby v těle?

Wakeboarding – vodní sport pro nadšence i amatéry

Nové letní výzvy: zkuste geocaching nebo plážový volejbal!

Street workout – cvičte přes léto venku na čerstvém vzduchu
