Mučenka je krásnou rostlinou, kterou můžete pěstovat doma a využít ji pro své zdraví

Mučenka je krásnou rostlinou, kterou můžete pěstovat doma a využít ji pro své zdraví
zdroj: Adobe Stock

Bolest, nervové vyčerpání, záněty, modřiny, řezné rány. Na všechno existuje jeden lék. Skrývá se za kouzelně modro-bílým květem, v němž lze vidět nástroje umučení Ježíše Krista. Odtud také latinský název květiny – Passiflora (passio – utrpení, flora – květ). V našich končnách se pěstuje zejména mučenka modrá.

Tři černé čnělky s bliznami jako hřeby, prašníky jako 5 ran Kristových, nebo jako kladiva, a okolo věnec barevných vláken připomínajících trnovou korunu. V polovině 16. století tuto zvláštní rostlinu poprvé do Evropy přivezli Španělé. Inspirovali se domorodými Američany, kteří ji využívali v léčitelství pro její sedativní účinky. V Evropě byla po celá staletí užívána k léčbě bolestí, zánětů, řezných ran, modřin a také při psychických obtížích. Podle studií dnes dokáže dokonce u cukrovkářů snižovat hladinu inzulinu v krvi, dále snižovat krevní tlak nebo mírnit potíže spojené a ADHD.

Použitelné jsou všechny nadzemní části rostliny a mimořádně účinné je jejich užití v kombinaci s jinými uklidňujícími bylinkami, jako je třeba heřmánek, chmel, kava a skullcap (bylinky podobné mátě, listy druhé jmenované připomínají lebku – odtud název) nebo kozlík lékařský. Přijímat ji můžete v podobě čaje, tekutého extraktu nebo kapslí.

V čem nám může být mučenka přínosná?

Zbaví vás úzkosti
Předpokládá se, že sloučeniny alkaloidů chrysinu a benzoflavonu, které mučenka obsahuje, zvyšují v mozku hladinu neurotransmiteru, kyseliny gama-aminomáselné (GABA). Podle všeho tak mučenka interaguje s mozkovými receptory, díky čemuž zmírňuje úzkost, bolesti hlavy, svalové napětí a další symptomy související s psychickou nepohodou.

Klidní projevy menopauzy
Hormonální terapie v období menopauzy je založena na „bezpečné“ manipulaci s ženskými hormony. Často ale bývá spojována s nepříjemnými vedlejšími účinky. Proto se mnoho žen uchyluje k mučence. Ta totiž místo toho aby měnila přirozené pochody těla, podporuje jeho správnou funkci a zklidňuje obtíže spojení s přechodem, jako je nespavost, návaly horka, noční pocení, vztek a deprese.

Zlepšuje kvalitu spánku
Mnoho spánkových problémů je spojeno z úzkostí, kterou, jak už víte, mučenka umí zklidňovat. Zlepšuje tedy kvalitu spánku, přispívá k uvolnění mysli i těla. Společně s kozlíkem lékařským tvoří skvělou kombinaci podporující uklidnění nadměrně aktivních mozkových buněk. Je známá i jako mírné sedativum, protože pomáhá navodit spánek.

Je nabitá antioxidanty
Mučenka je doslova plná antioxidantů, které organismus chrání před škodlivým působením volných radikálů. Jedná se třeba o vitexin, isovitexin, kaempferol, quercetin, rutin, apigenin a luteolinové glykosidy.

Pomůže s odvykáním od narkotik
V kombinaci s klonidinem (anestetikum) může být mučenka užitečná při mírnění projevů odvykání narkotik. To se týká podrážděnosti, nespavosti a nevyzpytatelného chování.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!