Profesorka ekologie, zoologie a odbornice na chování zvířat popisuje, jak psi a kočky u žen ovlivňují spánkové návyky. Podle průzkumu se ženám spí dokonce se psy lépe než s muži. Proč má domácí mazlíček na spaní takový vliv?
Mít domácího mazlíčka a nespat s ním v posteli je podle mnohých milovníků zvířat hřích. Patřím k nim i já. Dodnes si pamatuji, jak mne uklidňovalo pochrupování huňatého labradora Maxe, psa mého dětství a dospívání, a vůbec mi nevadilo, když se na posteli roztahoval tak, že jsem se musela často stočit do klubíčka – skoro jako pes. Jeho teplo, vůně, bručení – to vše představovalo tu nejlepší a nejúčinnější pilulku proti nespavosti. Moje sestra má dnes kočku. Tedy kocoura. Silvestr je noční tvor. Chodí spát později a vstává dříve než sestra. Dlouhou chvíli si krátí okusováním jejích palců vykukujících z pod peřiny, taháním za vlasy nebo lovením jejího nosu. Sestra se občas lekne a probudí se. Ale jinak potvrzuje, že od té doby, co s ní ložnici sdílí její kocourek, spí daleko lépe. V mém okolí se nachází spoustu lidí, kteří se nedokáží nabažit chvil, jež tráví se svými chlupatými společníky v posteli nebo na pohovce – protože i tam se dá docela pěkně spát.
Proto když jsem narazila na studii doktorky Christy Hoffmanové a jejích kolegů Kaylee Stutze a Terrie Vasipolousa jménem An Examination of Adult Women’s Sleep Quality and Sleep Routines in Relation to Pet Ownership and Bedsharing, nebyla jsem jejím výsledkem překvapena. Naopak mě příjemně potěšilo, že něco, o čem jsem defacto od malička pevně přesvědčena, je nyní odborně doloženo. Doktorka Hoffmanová totiž tvrdí, že zvířata zlepšují lidský spánek. A že dokonce ženám se vedle nich usíná lépe než vedle partnerů.
Psí spánkový režim je pro lidi lepší než ten kočičí
Podle toho, co řekla doktora Hoffmanová v rozhovoru s profesorem ekologie a evoluční biologie na univerzitě v Coloradu, Marcem Bekoffem, který byl publikovaný na serveru psychologytoday.com, najímal její tým účastníky především prostřednictvím sociálních médií. Mezi další oslovené patřili jednotlivci, kteří se již předtím zapojili do jejich studií. Data výzkumníci shromáždili během několika týdnu na jaře roku 2016. Výsledek hovořil jednoznačně ve prospěch psů. Psí spánkový režim se totiž s tím lidským shoduje mnohem více než je tomu u koček. Účastníci, kteří sdíleli lůžko se psem, hlásili, že s nimi zvíře obvykle setrvá většinu noci. Naproti tomu kočky se během noci více přesouvají. Ukázalo se, že majitelé koček chodí spát později a probouzí se později než majitelé psů, kteří naopak brzy usnou a brzy vstanou, aby svého pejska vyvenčili. Což docela odpovídá i mé zkušenosti – sestra jde spát pozdě, protože si hraje s kocourkem. Ten ji ale přes noc nenechá příliš vyspat a zklidní se až k ránu čili si potom sestra ráda v klidu přispí, když může. Majitelé psů tedy získávají jistou výhodu díky harmonogramu, který musí díky psíkům dodržovat. S tím souvisí i pravidelný spánkový režim, který je podle odborníků pro zdraví nezbytný. Proto jsou majitelé psů také během dne méně ospalí a méně trpí nespavostí, na rozdíl od toho, co hlásili majitelé koček.
Proč je pes ke spaní lepší než muž
Podle průzkumu se ženám spí se psy lépe než s muži. Profesorka Hoffmanová nemá jednoznačné vysvětlení, nabízí však pár pravděpodobných důvodů. Psi se podle ní umí lépe přizpůsobit spánkovému rytmu svého páníčka. Partneři často chodí spát v jiné časy (tedy ten, co jde spát později, probudí toho, co již spí) a podobně i vstávají (tedy ten, co vstává dříve, probudí toho, co ještě spí). Takové rozdíly mohou spánek narušit. Pes rozdíly nedělá. Bezmezně svého pána miluje a přizpůsobí se za všech okolností. Další příčinou může být skutečnost, že žena se se psem cítí bezpečněji. Podvědomě totiž tuší, že by ji v případě nebezpečí varoval vrčením či štěkotem a před případným útočníkem ji posléze i bránil a ubránil. Mají to tak jen ženy nebo i muži? Na to doktorka Hoffmanová odpověď nemá. Podle statistik totiž ženy obecně trpí horší kvalitou spánku než muži a z toho důvodu byla studie zaměřena výlučně na dámské respondenty. Profesorka se ale nechala slyšet, že by rozhodně stálo za to prozkoumat, jak se na spaní se zvířecími mazlíčky dívají muži. Kdo ví? Třeba se do toho někdy v budoucnu pustí.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál