Strava podle krevních skupin: Co je vhodné a nevhodné pro 0, A, B a AB?

Strava podle krevních skupin: Co je vhodné a nevhodné pro 0, A, B a AB?
zdroj: Adobe Stock

Vyzkoušeli jste kdejakou dietu či výživový styl, nic nefunguje a vy jste stále bezradní? Vyzkoušejte stravu podle krevních skupin. Jedná se o přístup, který je stále velmi kontroverzní, ale který má v praxi velké úspěchy. Placebo? Možná. Pojďme se na to podívat zblízka.

Naturopat Peter J. D´Adamo je považován za zakladatele stravy podle krevních skupin. Věřil, že to, co jíte, nějakým způsobem chemicky reaguje s entitami, typickými pro vaší krevní skupinu. Pokud se ve stravě zaměříte na vám prospěšné potraviny a naopak vyloučíte ty, vaší krevní skupině škodlivé, bude vaše tělo prospívat. Toto je princip stravy podle krevních skupin.

D´Adamo doporučuje pro každou krevní skupinou jinou stravu

Krevní skupina 0: Vhodná je výživa s vysokým obsahem bílkovin z libového masa včetně ryb. Je prospěšné konzumovat vysoké množství ovoce a zeleniny. Dobré je vyhnout se luštěninám a obilovinám, které mohou být problematické, stejně jako mléčné výrobky. Strava je podobná paleo přístupu ke stravování.
Krevní skupina A: Vhodná je bezmasá strava založená na ovoci, zelenině, fazolích, luštěninách a celozrnných obilovinách. Ideálně organická a čerstvá, protože lidé s krevní skupinou A mívají citlivý imunitní systém. Stravu lze připodobnit stravě vegetariánské.
Krevní skupina B: Je dobré vyhýbat se kukuřici, pšenici, pohance, čočce, rajčatům, arašídům a sezamovým semínkám. Problematické může být i drůbeží. Vhodná je zelenina, vejce, maso a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku.
Krevní skupina AB: Preferované jsou potraviny jako tofu, mořské plody, mléčné výrobky a zelená zelenina. Říká se, že lidé s touto krevní skupinou mívají nízkou hladinu kyselin v žaludku. Proto by se měli vyhýbat kofeinu, alkoholu a uzeným nebo těžkým masům jako je hovězí.

Nejen strava, ale i pohybová aktivita
Pokud svou krevní skupinu neznáte, zjistěte ji. Výsledky určí vaše doporučené stravovací schéma. Připravte se na to, že v závislosti na typu krve budete možná muset omezit konzumaci potravin, které jste zatím běžně jedli. Vaše krevní skupina bude nyní tím, co bude určovat váš nákupní seznam a volbu potravin. I když vám po psychické stránce nebude nově nastolená strava příjemná, po fyzické můžete zaznamenat pozitivní účinky. Strava podle krevních skupin doporučuje i vhodné cvičení, šité na míru přímo pro danou krevní skupino. Pro typ A se třeba hodí jóga nebo tai-chi, pro krevní skupinu 0 zase aerobní cvičení jako je jogging nebo cyklistika.

Rozlučte se s preferencemi
Strava podle krevních skupin poměrně jasně definuje, co je pro tu nebo onu skupinu vhodné. Což značně omezuje prostor pro osobní preference. Pokud třeba milujete maso a brambory, ale zjistíte, že patříte k lidem s krevní skupinou A, nebudete zřejmě příliš nadšeni. Pro tu je totiž doporučena vegetariánská strava. Stejně tak krevní skupina 0, založená na konzumaci živočišných bílkovin, zřejmě příliš nenadchne vegana. Záleží na tom, jak moc jste odhodláni to zkusit a jaké motivy vás k této činnosti vedou. Rozlište to dříve, než se pustíte do poměrně striktního způsobu stravování.

Vegetariánská strava prospívá tělu i mysli
Jedna studie zjistila, že dospělí konzumující stravu vhodnou pro krevní skupinu typu A vykazují zlepšené zdravotní výsledky – ale pozor, zajímavé je, že se to netýká pouze osob, které mají krevní skupinu A! V roce 2013 dospěl poměrně rozsáhlý výzkum k závěru, že neexistují žádné důkazy o tom, že by strava podle krevních skupin nějak zázračně fungovala a prospívala. I odborníci se shodují, že po chemické stránce jsou teorie, které toto stravování podporují, nepravdivé. I přesto může mít ale primárně zájem o své stravování a určité nastolení „pořádku“ ve stravě pozitivní efekt na vaší hmotnost. Stravování ale může být třeba v rozporu s léčbou cukrovky. Podává totiž doporučení pouze na základě krevní skupiny. Pokud tedy trpíte chronickým onemocnění, třeba zrovna cukrovkou, může vám být řečeno, abyste přijímali více živočišných bílkovin a mléčných výrobků na úkor sacharidových potravin. Co když jste ale třeba zrovna vegetariánský krevní skupina A? Vždy je potřeba brát zřetel na své zdraví.

Vyvarujte se jednoduchých sacharidů a zpracovaných potravin
Minimálně jednu dobrou věc strava podle krevních skupin ale radí. Vyvarovat se konzumaci zpracovaných potravin a jednoduchých sacharidů, cukrů. To může stačit k tomu, abyste zhubli a dostali se na svou ideální váhu. Ve skutečnosti ale neexistuje žádný seriózní výzkum, který by potvrdil, že strava založená na výběru potravin podle krevních skupin zlepší trávení nebo poskytne více energie. Věda tedy obecně radí řídit se spíše tradičními radami zdravé výživy, nikoliv těmi, které se týkají výlučně typu krve.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!