Vypočítávat výhody práce v kanceláři nebudeme. Je jich dost. Nevýhoda jediná, zato zásadní, a tou je nedostatek pohybu. I v sedavém zaměstnání si ale můžete zacvičit. A jde to snáz, než byste čekali...
Stále hodně lidí podceňuje skutečnost, že se od pracovního stolu téměř nehnou minimálně osm hodin denně. Z dlouhodobého hlediska s sebou ovšem takový přístup nese zdravotní rizika. Je dobré si uvědomit, že nedostatek pohybu úzce souvisí s řadou závažných chorob jako je diabetes nebo problémy kardiovaskulárního systému. A to nemluvě o ztuhlých kloubech, páteři a ztrátě pohybových návyků, která vede k tomu, že se takto „postiženým“ lidem nechce hýbat ani během volna.
Zapojte nohy
Ne každý si může během pracovního dne jít zaběhat do parku nebo zacvičit do fitka. Přesto se ale prostoru k pohybu najde v práci víc než dost. Řešíte spoustu věcí s kolegy ve firmě? Netelefonujte jim, nepište e-maily a vyrazte za nimi po svých. Sedí v jiném patře? Pak zapomeňte na výtah a pořádně protáhněte nohy po schodech. Pokud si nosíte do práce oběd, vezměte si ho do společné jídelny a běžte se najíst s kolegy.
Zacvičte si
Jasně, že to nebude jako v tělocvičně. Důležité ale je, aby se tělo protáhlo a uvolnili jste zatuhlé svaly. Pomáhá sezení na gymnastickém míči, při kterém se zapojují svalové partie, o kterých jste třeba neměli ani tušení, že existují. Stačí pár minut denně a budete se po nějaké době cítit lépe. Protáhnete se i s pomocí posilovací gumy, která se dá zaháknout za cokoli stabilního.
Prodýchávejte
Při protahování těla dostanou šanci na uvolnění také vnitřní orgány, které jsou jinak díky špatnému sezení u počítače poměrně utiskované. A to nemluvě o tom, jak jejich nepohodě lidé často napomáhají příliš těsným zapínáním sukní nebo kalhot, které se následně zařezává do břicha. Takový stav může vést až k nevolnosti. Přitom vnitřní prostředí snadno uvolníte cvikem na posílení středu těla. Pohodlně se posaďte, zhluboka se nadechněte a snažte se co nejvíce vystrčit bříško. Při hlubokém výdechu ho naopak co nejvíce vtahujte k páteři.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků
V posledních letech se stále častěji mluví o chůzi naboso jako o způsobu, jak se vrátit k přirozenému pohybu. Téma bosé chůze, nebo také „barefoot“, není zdaleka jen módní záležitostí, ale má hluboké kořeny...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
