Pokud se dlouhodobě potýkáte s opakovaným virovým onemocněním, vyzkoušejte otužování. Nejen, že si vybudujete skutečně odolný imunitní systém, ale navíc si zlepšíte náladu a předejdete vážnějším zdravotním problémům.
Odolný imunitní systém a skvělá nálada
Otužování přispívá k okamžitému zlepšení nálady. Mozek vyplavuje do těla endorfiny, díky kterým se budete cítit jako jiný člověk. Pokud vytrváte, výsledky se projeví i na vašem imunitním systému. Budete odolní proti virovým onemocněním a v případě, že se přeci jen nakazíte, se můžete spolehnout, že budou mít velmi mírný průběh. Spolehlivě také působí proti hypertenzi, nervovým onemocněním, psychickým problémům a nechutenství.
Začněte zlehka
S otužováním můžete začít kdykoliv. Stačí dodržet tři základní pravidla – postupnost, soustavnost a dlouhodobost. Začínejte zlehka, a to tím, že se na konci sprchování osvěžíte studenou nebo alespoň vlažnou vodou. Stačí několik vteřin a každý den dobu prodlužujte. Pokud začnete, snažte se rituál poctivě dodržovat. Tělo si sice brzy zvykne, ale stejně tak si za krátkou dobu na chlad zase odvykne a museli byste začínat od začátku. Požadovaných výsledků dosáhnete brzy. Někomu stačí pár dnů, jiným několik málo týdnů.
Je otužování i pro vás?
U dospělých prakticky žádná překážka neexistuje. Pokud ale plánujete lednovou koupel ve Vltavě, měli byste mít zdravé srdce! Při problémech s krevním tlakem a ledvinami se pro jistotu nejprve poraďte se svým lékařem. Ovšem otužování ve sprše si nemusíte nechat ujít. Při virovém onemocnění naslouchejte svému tělu. Zpravidla není nutné, abyste při obyčejné rýmě, muži prominou, každodenní rituál vynechávali. Pouze zkraťte dobu jeho trvání.
Jak je to s dětmi?
K otužování se snažte vést i svoje děti. U nich můžete začít prakticky už po šestinedělí, ale samozřejmě mírně. Miminka nesprchujte ledovou vodou, ale pouze vlažnou. Stejně tak si můžete namočit žínku a dítě jí otírat. Naučte děti, že otužování může být zábava. I ony totiž pociťují náhlý příval endorfinů a brzy si ho oblíbí. Nesmíte je k tomu ale nutit, a pokud budou chtít nějaký den vynechat, respektujte to. Při koupeli postačí, když nebudete dopouštět teplou vodu. Tělo si postupně zvyká a děti to prakticky ani nezaznamenají. Pokud dáváte přednost sprchování, vždy zařaďte chladnější vodu až na závěr.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál