Pokud se dlouhodobě potýkáte s opakovaným virovým onemocněním, vyzkoušejte otužování. Nejen, že si vybudujete skutečně odolný imunitní systém, ale navíc si zlepšíte náladu a předejdete vážnějším zdravotním problémům.
Odolný imunitní systém a skvělá nálada
Otužování přispívá k okamžitému zlepšení nálady. Mozek vyplavuje do těla endorfiny, díky kterým se budete cítit jako jiný člověk. Pokud vytrváte, výsledky se projeví i na vašem imunitním systému. Budete odolní proti virovým onemocněním a v případě, že se přeci jen nakazíte, se můžete spolehnout, že budou mít velmi mírný průběh. Spolehlivě také působí proti hypertenzi, nervovým onemocněním, psychickým problémům a nechutenství.
Začněte zlehka
S otužováním můžete začít kdykoliv. Stačí dodržet tři základní pravidla – postupnost, soustavnost a dlouhodobost. Začínejte zlehka, a to tím, že se na konci sprchování osvěžíte studenou nebo alespoň vlažnou vodou. Stačí několik vteřin a každý den dobu prodlužujte. Pokud začnete, snažte se rituál poctivě dodržovat. Tělo si sice brzy zvykne, ale stejně tak si za krátkou dobu na chlad zase odvykne a museli byste začínat od začátku. Požadovaných výsledků dosáhnete brzy. Někomu stačí pár dnů, jiným několik málo týdnů.
Je otužování i pro vás?
U dospělých prakticky žádná překážka neexistuje. Pokud ale plánujete lednovou koupel ve Vltavě, měli byste mít zdravé srdce! Při problémech s krevním tlakem a ledvinami se pro jistotu nejprve poraďte se svým lékařem. Ovšem otužování ve sprše si nemusíte nechat ujít. Při virovém onemocnění naslouchejte svému tělu. Zpravidla není nutné, abyste při obyčejné rýmě, muži prominou, každodenní rituál vynechávali. Pouze zkraťte dobu jeho trvání.
Jak je to s dětmi?
K otužování se snažte vést i svoje děti. U nich můžete začít prakticky už po šestinedělí, ale samozřejmě mírně. Miminka nesprchujte ledovou vodou, ale pouze vlažnou. Stejně tak si můžete namočit žínku a dítě jí otírat. Naučte děti, že otužování může být zábava. I ony totiž pociťují náhlý příval endorfinů a brzy si ho oblíbí. Nesmíte je k tomu ale nutit, a pokud budou chtít nějaký den vynechat, respektujte to. Při koupeli postačí, když nebudete dopouštět teplou vodu. Tělo si postupně zvyká a děti to prakticky ani nezaznamenají. Pokud dáváte přednost sprchování, vždy zařaďte chladnější vodu až na závěr.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Kratom – zázračná bylina, propagovaná influencery i blogery. V čem tkví její kouzlo?
Je možné, že jste v poslední době zaznamenali zvýšený zájem o prášek z listů stromu příbuzného kávovníku – kratom. Propagují ho dokonce mnozí sportovci, blogeři či influenceři jako skvělé sedativum i stimulant....
Čtěte dál
Když je pohybu až příliš: Nehrozí syndrom přetrénování i vám?

Poslech vážné hudby vám pomůže snížit krevní tlak, zlepšit spánek a nebo vylepšit vztahy, tvrdí vědci

Toxičtí lidé: Jak je rozpoznat a nechat je ze svého života odejít?

Cesta k nulovému odpadu: Co všechno může udělat každý z nás?

Způsoby, jak být více aktivní: Malé kroky, které vás dostanou tam, kam potřebujete

Jak zhubnout podle zásad ájurvédy? Tisíce let ověřené postupy vám pomohou získat rovnováhu

Své štěstí máme ve vlastních rukou. Jak se k němu dopracovat?

Teorie nudy: americký psycholog tvrdí, že nuda vás může i zabít

Bulletproof coffee: Káva, která chutná, zasytí a neuvěřitelně nakopne

Proč se lidem tak dobře pracuje v kavárnách

Zamilovanost – co všechno se s námi děje, když jsme zasaženi šípem lásky?
