První měsíce nového roku vždy patří různým výzvám, odlehčování a péči o sebe po zatěžkávacím prosinci. Velmi oblíbený je suchý únor, ve kterém se zříkáme veškerého alkoholu. Zaměřte se také na svá střeva a dopřejte jim výživu a péči.
Co je střevní mikroflóra
Ne nadarmo se říká, že trávicí trakt až z 80 % zodpovídá za sílu imunitního systému. Střevní mikroflóra je souhrn bakterií v tlustém střevě, které mají na starost přeměnu nestravitelných zbytků potravin, hlavně vlákniny, na další metabolity a plyny. Určitě si dokážete představit, jakou paseku dokáže narušená střevní mikroflóra nadělat. Tomuto stavu říkáme disbióza a má širokou škálu dopadů na náš organismus. Střevní mikroflóru dokáže narušit dlouhodobý nezdravý životní styl, stres, častá konzumace alkoholu (!), cukru, bílé mouky a tučného jídla. Problémy s největší pravděpodobností pocítíte také po užívání antibiotik a některých dalších léků.
Probiotika
Střevní mikrobiom, ať už je zdravý a v pořádku, či narušený jinými vlivy, potřebuji péči a neustálou podporu. Ne vždy stačí pouhá strava, občas je potřeba sáhnout po doplňcích stravy. Koncentrované probiotika pravidelně podávejte předčasně narozeným a nekojeným dětem, dále dětem, které se narodily císařským řezem a osobám, které trpí alergií nebo ekzémem. Doporučuje se s užíváním začít i v případě, pokud vám lékař předepíše antibiotika. Probiotika by měla být zařazena vždy mezi dvě dávky antibiotik tak, aby nedošlo k nežádoucím kontraindikacím. Pokud trpíte chronickým onemocněním střev, měly by u vás být probiotika samozřejmostí.
Kromě doplňků nezapomeňte upravit svůj jídelníček a zařazujte pravidelně potraviny, ve kterých se probiotika přirozeně nacházejí. Mezi ně patří například kefír a další kysané mléčné výrobky, ale také třeba kyselé zelí a kvašená zelenina. Dobrých výsledků dosáhnete i pravidelnou konzumací krátce podušených jablek. Drůbeží vývar dokáže zázraky, pokud trpíte akutními problémy. Přidejte k němu špetku kurkumy, která má protizánětlivé účinky a už za pár dní se dostaví minimálně zlepšení. Naopak se vyhněte bílému cukru a lepku, a to přinejmenším na dobu, dokud budete pociťovat nějaké problémy.
Zůstaňte zdraví po celý rok
Jestli se vám podařilo dostat akutní problémy pod kontrolu, máte na půl vyhráno. Důležité je si zdravou střevní mikroflóru také udržet. K tomu vám dopomůže vyvážený jídelníček, který bude zahrnovat minimum technologicky zpracovaných potravin a naopak více potravin bohatých na vlákninu. Vláknina funguje jako výživa pro střevní bakterie, proto je její denní příjem v dostatečném množství velmi důležitý.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků
V posledních letech se stále častěji mluví o chůzi naboso jako o způsobu, jak se vrátit k přirozenému pohybu. Téma bosé chůze, nebo také „barefoot“, není zdaleka jen módní záležitostí, ale má hluboké kořeny...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
