Tlačí vás po jídle žaludek? Pomůže jednoduchá masáž dlaněmi

Tlačí vás po jídle žaludek? Pomůže jednoduchá masáž dlaněmi
zdroj: Adobe Stock

Jednoduchá masáž zabere pouhé dvě minuty a pomůže uklidnit rozbouřený žaludek a zbavit vás nepříjemných bolestí. Praktikovat ji můžete ideálně i preventivně, několikrát denně a podpořit tak žaludeční motilitu.

Bolí vás žaludek, a tak to zajíte. Jenže to přeženete, dáte si o trochu víc, než byste chtěli, a žaludek bolí zase, jen jinak. Bolest žaludku může signalizovat různé věci – hlad a jako protipól přejedení, dále zácpu a klidně i otravu jídlem. Existuje prostředek, který vám uleví ve všech případech. A lék to není. Pomůžete si sami – vlastníma rukama a jednoduchou masáží.

Trávení začíná v ústech
Nejprve si ale připomeňme, že trávení potravy začíná již v ústech. Když pečlivě rozkoušeme každé sousto a věnujeme žvýkání potravy dostatek času, podpoříme trávení a ulehčíme práci žaludku. Proto dbejte na to, abyste jedli pomalu, nehltali a během jídla se klidně i párkrát trošku napili. To totiž pomůže hladkému průchodu sousta  jícnem do žaludku.

Stres zhoršuje trávení
Stres, hltání, mluvení při jídle, polykání vzduchu, nedostatečné kousání a žvýkání. Kombinace těchto faktorů může podnítit vznik zánětu ve střevě, což vede ke gastrointestinálním potížím jako je průjem, zácpa a nadýmání. Stres také může způsobit napětí břicha i žaludku, což může ztěžovat přirozené trávicí procesy.

Pomůže dvouminutová masáž před jídlem
Chcete-li si usnadnit trávení a uvolnit břišní svalstvo tak, aby dělalo svou práci při vhánění jídla do žaludku dobře, věnujte svému břichu před jídlem dvě minuty a namasírujte si jej. Tato žaludeční masáž pomůže uvolnit nervový systém a dá střevu signál, že je čas jíst. Zároveň procvičí dýchání a nastaví vaše tělo, střevo i mysl do režimu „odpočinek-trávení“.

Jak na to?

  1. Lehněte si na záda s pokrčenýma nohama ohnutýma v kolenou. Obě chodidla jsou celou plochou na zemi.
  2. Položte dlaně na žaludek a masírujte jej dlaněmi a špičkami prstů krouživými pohyby. Začněte po směru hodinových ručiček a pokračujte proti jejich směru.
  3. Na citlivé oblasti mírně tlačte. Pohybujte dlaněmi z leva doprava a potom po obvodu žeber. Opakujte, dokud se napětí neuvolní.
  4. Během celé masáže zhluboka a volně dýchejte.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!