Pijete bylinkové čaje? Pozor na to, že ne vždy vám pomohou

Pijete bylinkové čaje? Pozor na to, že ne vždy vám pomohou
zdroj: Adobe Stock

Stále více lidí se v dnešní době vrací k bylinkám. Nic proti tomu, jelikož při některých nemocech mohou významným způsobem přispět k uzdravení, či zlepšení zdravotního stavu. Jejich používání ovšem přináší i určitá rizika...

Už naše babičky říkaly, že bylinky jsou lék. A přesně tak je třeba k nim přistupovat i v dnešní době. Co to znamená?

Prevence s mírou
Spousta lidí zařazuje bylinkové čaje do pitného režimu. Problém ale je v tom, že bylinky bychom neměli pít dlouhodobě. Obvykle se doporučuje užívat je tři až šest týdnů. Pak by měla následovat  přestávka. Jak dlouhá, to záleží na vlastnostech dané bylinky, z nichž vychází i způsob užívání. Blíží se jaro, které s sebou přináší i detoxikaci organismu, často spojenou i s cíleným hubnutím. Oblíbeným čajem v tomto období je kopřiva. Ta je sice ke krátkodobému pročištění těla výborná, ovšem je třeba si uvědomit, že mezi její zásadní vlastnosti patří odvodňování, které může velmi uškodit právě zdravému člověku.

Střet zájmů
Obzvlášť opatrní musíme být ve chvíli, kdy bereme léky. Jde o to, že některé bylinky vykazují obsah látek, který si tak úplně nerozumí s určitými medikamenty. Například ženy, jež užívají hormonální antikoncepci, by si měly dát pozor na čaj z třezalky tečkované, který sice uklidňuje a pomáhá odbourávat stres, ale na druhou stranu obsahuje látku, která účinky antikoncepce snižuje. Léky na potíže s vysokým krevním tlakem se neslučují s čaji obsahujícími ženšen, což je účinný přírodní doplněk ke zlepšení paměti a soustředění. K nejoblíbenějším a nejvíce používaným bylinkovým čajům patří heřmánek, a to hlavně proto, že funguje jako všelék s především protizánětlivými účinky. V poslední době se ale čím dál častěji objevují alergie na tuto bylinku. Proto je lepší ho nejprve v malém množství vyzkoušet a rozhodně neužívat dlouhodobě.

Jak zacházet s bylinkami?
Především opatrně. Než si uvaříme jakýkoli bylinkový čaj, je vhodné si o něm zjistit veškeré informace, a to nejenom o vlastnostech, ale také kontraindikacích a přípravě, která může jeho účinky podstatně ovlivnit. Obzvlášť v případě, kdy užíváme léky, je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem o vzájemném působení.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!