Chřipka cestuje po celém světě velmi rychle a velmi snadno se šíří i mezi lidmi, zejména ve velkých městech. I my jednu epidemii aktuálně zažíváme. Sama o sobě chřipka nebezpečná není, její následky ale ano. Naštěstí je již možné se nechat proti chřipce očkovat. Má to cenu?
Chřipka zaměněná za obyčejné nachlazení a tím pádem nedostatečně léčená může způsobit i smrt. Nejvíce jsou, jako téměř vždy, ohroženi děti a senioři. Některými odborníky je za jediný spolehlivý způsob ochrany před chřipkou považováno očkování. Na druhé straně existuje ale i řada těch, kteří jsou přesvědčeni o tom, že očkování proti chřipce nemá význam. Jednotlivé kmeny mutují, a tak musíte mít štěstí, abyste byli očkovaní zrovna na ten správný, který aktuálně udává trend. Kde je pravda?
Organismus si imunitu vytváří sám
Nejprve krátce o očkování obecně. Na vstup bakterií do těla prostřednictvím vakcíny reaguje imunitní systém vytvářením protilátek. Vakcíny obsahují oslabené nebo usmrcené bakterie specifické nemoci a imunitní systém na ně reaguje podobně, jako když je nucen čelit skutečné nemoci. Protilátky v organismu po určitou dobu zůstávají připraveny chránit vás před nástupem skutečné nemoci.
Společné předsudky
Lékaři vysvětlují, že chřipku lze snadno zaměnit za jinou akutní respirační virovou infekci a že jí existuje více než 200 druhů. Vakcíny nové generace jsou vyráběny z kombinací přírodních typů chřipkových virů, které jsou deaktivovány a důkladně dekontaminovány od škodlivých a toxických látek. To znamená, že jsou absolutně bezpečné. A i když je momentální virový koktejl odlišný od toho, který máte ve vakcíně, průběh onemocnění, pokud jej dostanete, bude vždy mírnější. Dalším obecným přesvědčením je, že vakcína chrání pouze proti jednomu kmenu chřipky. V každé sezóně chřipky ale vzniká nová vakcína. Světová zdravotnická organizace každoročně vydává doporučení týkající se složení vakcín proti chřipkovému viru. Ty počítají i s virem chřipky očekávaným v příští sezóně. Moderní vakcíny se často nazývají trivalentními, protože chrání před třemi typy chřipkových virů: H1N1, H3N2 a B-virus.
Jehel se bát nemusíte
U očkování nemusíte vždycky trpět. Dnes už existuje řada možností, jak jej absolvovat, a klasické injekční řešení je jen jedním z nich. Existuje třeba sprejová vakcína proti chřipce, která je podle odborníků stejně účinná jako ta injekční. Chřipkové vakcíny lze také kombinovat s vakcínami dalšími a velké množství studií potvrzuje, že jsou dokonce bezpečné i pro nastávající maminky, těhotné ženy.
Nežádoucí účinky bývají mírné
Vedlejší účinky očkování proti chřipce se objevit mohou. Ty může mít každé očkování. Ale u vakcíny proti chřipce bývají zpravidla velmi mírné. Podobají se příznakům onemocnění a mizí během jednoho až dvou dnů. Nejčastěji se jedná o bolesti hlavy a kloubů, závratě a horečku.
Nechat se očkovat?
Pokud očkování zvažujete, vždy je potřeba zvážit pro a proti a myslet na to dopředu. Ideální dobou pro očkování je září-listopad, před nástupem případné epidemie. Chráněný je člověk zhruba po 14 dnech od vakcinace. Mezi nejvíce rizikové osoby patří senioři, pro které může být chřipka opravdová komplikace. Na druhou stranu lze předpokládat, že mladí obecně zdraví jedinci případnou chřipku prodělají bez následných komplikací a očkování nepotřebují.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál