Domníváte se, že na tom nelze nic zkazit? Možná byste se divili, jakým způsobem mnozí vaří u nás těstoviny. Jak správně vařit špagety, kolínka, vrtule a další tvary těstovin tak, aby vás pochválil i pravý Ital?
Těstoviny tvoří základ italské kuchyně, značné oblibě se těší však také u nás. Jsou ideální i jako rychlý oběd či večeře pro rodinu. Těstovinami rozhodně neurazíte ani návštěvu, ba naopak. Výhodou je, že je lze připravit na mnoho způsobů, během chvíle můžete vykouzlit dokonalý pokrm.
Těstoviny jsou pro lidský organismus díky obsahu sacharidů významným zdrojem energie, Semolinové těstoviny, které jsou vyrobeny z tvrdé pšenice, mají vyšší obsah lepku. Výsledkem je tvrdá a sklovitá konzistence. Vždy je třeba volit kvalitní těstoviny, které se vyznačují jednotným nažloutlým zbarvením a kompaktní strukturou bez bílých či tmavých skvrn. Rovněž můžete zvolit zdravou variantu v podobě špaldových těstovin. Kvalita v tomto případě předurčuje výsledek.
Stejně tak kvalitu těstovin poznáte i podle toho, že voda, ve které se vařily, zůstane nezakalená. Správně uvařené těstoviny mají být na skus – all dente, tj. nemají být příliš měkké, ale ani tvrdé. Zkrátka na skus.
Jak toho docílit a jakých chyb se vyvarovat?
1. Hrnec a dostatek vody
Zaprvé potřebujete velký hrnec, neboť se do něj vejde potřebné množství vody, těstoviny se v něm nebudou na sebe přichytávat a bude se vám s ním i lépe manipulovat. Hodí se určitě i poklička, která proces vaření urychlí a ušetří vám spotřebovanou energii. K vaření těstovin je potřeba hodně vody, jinak se budou lepit. Minimálně alespoň jeden litr na 100 g těstovin a to i v případě, že budete chtít uvařit menší množství. Zde platí, že čím více vody, tím lépe.
2. Sůl nad zlato
Jakmile začne voda v hrnci vřít, nastává chvíle pro osolení. Sůl má pozitivní vliv i na to, že těstoviny krásně změknou. Doporučuje se minimálně 10 g na 1 litr vody, což se dobře pamatuje. Jakmile je voda takto osolená, vložte všechny těstoviny naráz do hrnce a přikryjte pokličkou, aby se urychlil návrat zpět k varu. Hlídejte ale, aby voda nevyvřela, proto pokličku dejte mírně stranou a těstoviny průběžně občas promíchejte.
3. Olej do vody – ano či ne?
Diskutabilní téma. Rozšířilo se tvrzení, že by se mělo do vody přidat trochu oleje, aby nedošlo ke slepení těstovin ani po jejich scezení. Pokud je ale v hrnci dostatečné množství vody, ke slepení nedojde.
4. Vařte na bod skusu
Zajisté chcete také mít těstoviny uvařené al dente. Na každém balení výrobku je uvedena doporučená doba vaření. Nicméně vždy se přesvědčte, zda jsou těstoviny opravdu již hotové a okolo doby vaření na obalu raději těstoviny hned několikrát ochutnejte. Číslo je jedna věc, realita ale věc druhá.
5. Okamžitě scedit a nikdy neproplachovat
Po uvaření je nezbytné okamžitě přecedit těstoviny, jinak stále měknou, přestože už nejsou na plotně. Proplachování je největší chybou a znehodnocením, prudká změna teploty těstovinám neprospívá. Kvalitní těstoviny se neslepí. Hotové těstoviny je dobré okamžitě použít a nenechávat zbytečně dlouho odstát, jinak začnou osychat. Ihned je promíchejte s omáčkou či jinými ingrediencemi a servírujte.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál