Chraňte svůj zrak i zrak vašich dětí. Pozor na modré světlo z telefonů

Chraňte svůj zrak i zrak vašich dětí. Pozor na modré světlo z telefonů
zdroj: Adobe Stock

Za nadměrné množství času, který trávíte díváním se na displej vašeho chytrého telefonu, mohou vaše oči draze zaplatit. Modré světlo, které přístroje vyzařují, může trvale poškodit zrak. Jak konkrétně nám toto záření škodí?

Inteligentní telefony, tablety, notebooky a další „kapesní“ chytrá zařízení vyzařují různé druhy světel. Pro oči může být rizikové zvláště to modré. Vědci z univerzity v Toledu nedávno dokonce zjistili, že může být zodpovědné za nástup a vývoj makulární degenerace – v USA jedné z hlavních příčin ztráty zraku. Modré světlo vede k postupné ztrátě zraku poškozováním jeho sítnice. Onemocnění známé je potom výsledkem smrti fotoreceptorů v sítnici. Funkce fotoreceptorových buněk spočívá v zachycení vizuálních obrazů a jejich signalizaci mozku pomocí sítnice. Retinal, aktivní forma vitamínu A a nebílkovinná složka zrakových pigmentů ve fotoreceptorech oka, je vyvoláván modrým světlem a způsobuje jako takový různé chemické reakce. Tyto reakce uvnitř oka mohou působit na fotoreceptorové buňky jedovatě a poškodit je.

Modré světlo působí univerzálně
V rámci studie zavedli toledští vědci retinal i do jiných buněk v těle, včetně srdečních a neuronů, které zemřely stejně jako buňky sítnice. Když potom tým vystavil různé buňky v těle účinkům zeleného, žlutého a červeného světla, nebyly zaznamenány žádné výsledky. Z toho plyne, že toxicita vyvolaná modrým světlem je univerzální a může zabít jakýkoliv typ buňky, nejen oka. Možná příčina může ležet ve skutečnosti, že modré světlo má kratší vlnovou délku ve srovnání s jinými a důsledkem toho má více energie, která může být příčinou chemických změn degenerujících sítnici. Vědci se ale zatím neshodli na míře nutné k poškození oka. Vědí jen, že když se poškození přihodí, je nevratné.

Nová civilizační nemoc?
Makulární degenerace ovlivňuje jedince všech věkových skupin, nejvíce však po šedesátce. Odborníci se ale domnívají, že s přičiněním modrého světla se věková hranice může snižovat. Podle Nadace BrightFocus trpí jen v USA nějakých 11 milionů jedinců nějakou formou makulární degenerace související s věkem. Očekává se, že do roku 2050 toto číslo dosáhne 22 milionů a celosvětově se přepokládá, že do roku 2040 postihne onemocnění 288 milionů lidí.

Vyhýbat se modrému světlu? Tak jednoduché to není
Ačkoliv se může zdát, že pro eliminaci rizika makulární degenerace se stačí vyhýbat modrému světlu, tak snadné to ve skutečnosti není. Modré světlo totiž nepochází pouze z digitálních zařízení, ale také z přirozeného slunečního světla. A technologie, které běží v průběhu celé noci, mohou jeho intenzitu zesilovat. Přenášené modré světlo, zejména ve tmě, je přiváděno do malého prostoru uvnitř oka a podle jedné studie s použitím lupy na slunci jej může dokonce spálit. Modré světlo z promítacích a dalších přístrojů může také nést spoluzodpovědnost na suchosti očí. Podle některých výzkumů dokonce vede k nárůstu potíží s oční suchostí. Čím více hledíte do displejů, tím více mrkáte a zbavujete se slz, které se po čase mohou vyčerpat téměř zcela.

Prevence existuje
Na zhoršující se situaci reagují někteří technologičtí velikáni, jako je třeba společnost Apple či Samsung, které se snaží situaci zmírnit. Apple třeba zavedl nastavení „nočního režimu“ s výrazným omezením množství modrého světla a Samsung pro snížení modrého světla nabízí speciální filtr, který se zobrazuje na displeji zařízení. Další opatření už ale budete muset zavést sami. Snížit dobu, kterou trávíte ve společnosti chytrých zařízení a místo toho se jít třeba projít, povídat si nebo otevřít dobrou knihu. Uvolnit svaly oka a zmírnit jeho namáhání lze také zavřením očí na krátkou dobu nebo pohledem na vzdálený bod.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času? Připravili jsme pro vás jednoduché cviky z jógy, které si můžete...

Čtěte dál
Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

O otužování se obecně ví, že prospívá našemu zdraví a upevňuje imunitu. Dříve bylo běžnou součástí života. Zato naše generace v tomto...
Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Sedáte si rádi s nohou přes nohu? Vědomě či nevědomě tak činíme naprosto běžně, aniž bychom si uvědomovali negativní následky na naše...