Ostropestřec: Bylinka která může i škodit, dejte si pozor na skladování

Ostropestřec: Bylinka která může i škodit, dejte si pozor na skladování
zdroj: Adobe Stock

Jaro je ideální čas k revitalizaci těla i ducha. Právě v tomto období se po dlouhé zimě snažíme zbavit tělo nežádoucích látek, které se usazují zejména v játrech. A na ně výborně funguje bylinka ostropestřec mariánský.

Je až překvapující, jakou silou ostropestřec vládne. Možná proto ho v určitých případech doporučují také lékaři a je součástí léčiv. Ostropestřec nejenomže významně podporuje různé druhy léčby, ale také je vhodným prostředkem k prevenci řady chorob.

Zdravá játra
Asi netřeba připomínat, že játra slouží v organismu jako důležitý filtr, protože se v nich zpracovávají škodlivé látky. Sice má tento orgán schopnost regenerace, ale při přetěžování organismu pochopitelně nezvládne ozdravit úplně. Právě ostropestřec patří k významným bylinným prostředkům napomáhajícím posílení jater i proti zdravotním problémům s nimi souvisejícím. Zlepšuje jaterní steatózu, potíže se žlučníkem, chrání játra před nežádoucími účinky chemoterapie, léků apod.

Tajemný silymarin
Důvodem, proč je ostropestřec tak účinný, je obsah tří antioxidačních látek známých pod souhrnným názvem silymarin. Kromě nich tahle bylinka obsahuje i aminokyseliny, vitamín E, nenasycené mastné kyseliny a další látky. Vzhledem k obsahu oleje může ale nevhodným nebo dlouhým skladováním dojít ke žluknutí. Proto by se měl uchovávat v tmavé nádobě a na chladném a tmavém místě. Velmi snadno by se mohlo stát, že z původně zdraví prospěšné bylinky se stane nevhodná.

Všestranná bylina
Kromě regenerace jater ostropestřec pozitivně ovlivňuje i hladinu cholesterolu, přesněji řečeno, pomáhá přeměňovat špatný cholesterol na dobrý. Na jaře se užívá při detoxikaci organismu, protože zbavuje vnitřní orgány tuku a ve střevech funguje jako čisticí kartáček. I když jeho užívání nemusí být každému po chuti, ztráta pár kil bude naopak vítaným efektem. S detoxikací pak souvisí i příznivý účinek na cévy, křečové žíly a hemeroidy. Takový vnitřní úklid rovněž příznivě ovlivňuje kožní problémy jako je akné nebo lupénka a zlepšuje různé alergie či astma. Není bez zajímavosti, že ostropestřec bývá doporučován jako podpůrný přírodní lék na psychické potíže.

Ve střehu...
...byste měli být ve chvíli, kdy berete léky na vysoký tlak. Jestliže se rozhodnete ostropestřec vyzkoušet, informujte nejdřív lékaře, který zváží, zda je pro vás tato bylinka vůbec vhodná. Je také dobré vědět, že ostropestřec se nedoporučuje ani těhotným a kojícím ženám.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...
10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek...

Videorozhovor