Rýma, škrábání v krku, pálení očí a zhoršené dýchání může být na jaře signálem nikoli nachlazení, ale pylové alergie. Takto postižení jedinci si obvykle musí odpustit procházky jarní přírodou, a nejenom to...
Příroda se probouzí, začínají kvést květiny, stromy, až by se chtělo zaplakat nad tou krásou. Tedy mnozí z nás pláčou, ovšem nikoli z přemíry zjihlých citů, ale díky alergickým reakcím na pyly, jež přináší právě kvetení. A letos to všechno přichází mnohem dříve.
Bouřlivá reakce
Na rozdíl od zdravých lidí, které pylová zrnka kvetoucích stromů, trav nebo jiných rostlin nijak zdravotně neovlivní, imunitní systém alergiků tyto jinak neškodné látky vnímá jako nebezpečné, proto reaguje kýcháním a dalšími výše popsanými projevy. Sezónní alergická rýma, jak se této reakci říká, obvykle startuje na jaře, ale v případě mírné zimy se klidně může projevit třeba už v únoru. Jako první znepříjemňují alergikům život lísky, po nich následují olše, břízy a další dřeviny, které přibližně od dubna doplňují trávy a později obiloviny.
Detektivní pátrání
Hledání příčiny alergické reakce, tedy konkrétního alergenu, se velmi často podobá téměř detektivnímu pátrání. Pokud máte podezření na alergii, je vhodné si všímat, kdy vás potíže trápí nejvíce. Jestli se například pravidelně objevují po cestě kvetoucím parkem, kterým pravidelně chodíte třeba do práce, anebo při zdánlivě nevinném posezení v zahradě, kde začínají kvést jabloně. Tohle všechno pak bude chtít vědět alergolog, jenž na základě rozhovoru s vámi a odborných testů stanoví diagnózu. Kromě klasické alergie na určitý typ pylu se může objevit i takzvaná zkřížená alergie. To znamená, že protilátky, které imunitní systém vytvořil proti konkrétnímu alergenu mohou reagovat na jiný podobný alergen. Takže například alergie na pyl břízy se kříží s alergií na jablka.
Život s alergií
Je dobré vědět, že k rozvoji alergií přispívá oslabený imunitní systém, jehož příčinou často bývá přemíra stresu. Omezení tohoto rizikového faktoru celkově zklidňuje organismus a eliminuje nejenom alergické reakce, ale i jiné zdravotní potíže. Zatímco jiní vyrážejí na jaře do přírody, alergik tráví nejkrásnější období v roce ve městě. Vhodné je sledování pylového zpravodajství, informující o koncentracích alergenů v daném období. Obecně platí, že nejvíce alergenů „řádí“ v poledne. Proto by alergici měli vycházet ven brzy ráno, anebo až později odpoledne. Procházky na čerstvém vzduchu se doporučují ideálně po dešti, jelikož ten všechny nebezpečné pyly alespoň na určitou chvíli spláchne.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál