Jaro je za dveřmi – vyměňte zimní rytmus za jarní příval energie

Jaro je za dveřmi – vyměňte zimní rytmus za jarní příval energie
zdroj: Adobe Stock

Také vám v posledních týdnech vykouzlily sluneční paprsky úsměv na rtech? Právě v tomto období přechodu zimy v jaro si nejvíce uvědomujeme, jak moc na nás jarní sluneční náboj působí. Počasí je proměnlivé a teploty oscilují mezi nulou a dvaceti stupni. Jeden den vstaneme s úsměvem a plní energie, zatímco druhý den bychom nejraději prospali zachumlaní v posteli.

Blíží se 20. březen neboli den jarní rovnodennosti, kdy se délka dne vyrovná noci a astronomickou zimu oficiálně vystřídá jaro. Toto datum v sobě však skrývá mnohem víc než jen to. Už od nepaměti byl v nejrůznějších kulturách považován za magický čas a naši předkové jej náležitě oslavovali vynášením Morany nebo průvodem ve jménu bohyně Vesny. Věděli totiž, že jaro přináší energii nového života nejen přírodě kolem nás, ale i nám samotným. A je pouze na nás, jestli ji přijmeme a využijeme jako palivo, nebo jestli se dál povezeme v zajetých rutinách.

Jaro jako ideální čas očisty na všech úrovních
Velmi podobně na jaro pohlíží i tradiční čínská medicína. Je to vlastně ideální doba, kdy se můžeme oprostit od všeho starého a nepotřebného a přijímat nové, a to na všech úrovních. Právě proto je jaro odjakživa vnímáno jako vhodný čas na různé očisty a detoxikace, půsty nebo jarní úklidy, či dokonce nová předsevzetí. Nejedná se v podstatě o nic jiného než očištění svého těla, mysli i životního stylu od toho, co odchází spolu s ustrnulými zimními měsíci a uplynulým rokem. Jaro představuje nejen začátek nového roku, ale i začátek nového života, nových možností a energií, které k nám proudem přicházejí, pokud jim uvolníme prostor. A jak na to?

Rozlučte se se zimou a zimním rytmem života
Jak už bylo řečeno, v první řadě je potřeba oprostit se od zajetých rutin, a to především od těch, k nimž nás vyzývalo zimní období. Během zimy přirozeně zpomalujeme svůj denní rytmus a aktivitu nahrazujeme odpočinkem a relaxací, což je v pořádku. Vždyť právě to nám umožní zregenerovat se, připravit se na jarní energetický výboj a předejít tak případným jarním únavám. Je to vhodný čas na jakékoliv změny, protože na jaře jsme nejvíce přizpůsobiví a nejméně nás také zatíží, ať už se jedná o změny v jídelníčku, životním stylu, práci či čemkoliv jiném. Příval nové energie a chuť podnikat aktivity podpoříme nejen stravou, ale i pohybem, ideálně procházkami v přírodě. Do třetice pak jednoduchým pravidlem následování rytmu přírody, tedy například i tím, že si ráno přivstaneme. Prodlužující se dny jsou jednoznačným znamením. Ranní ptáčata mohou zkusit vstát s východem slunce, a ti, pro které je brzké probouzení „bolestivé“, si mohou přivstat alespoň v dny, kdy je venku slunečno a bez mráčku. To se přeci jen hned lépe vstává.

Jakou stravou podpořit příliv jarní energie?
Ani ve složení ideálního jarního jídelníčku nehledejme žádné háčky. Venku se nám pomalu otepluje, a tak můžeme do svých jídel pozvolna přidávat čerstvou zeleninu, která nás už nezahřívá tolik jako vařené pokrmy. Strava by měla být odlehčená, a to právě z důvodu, aby játra mohla konat svou očistnou funkci v organismu. Uberte tedy množství tuku a potažmo i masa, a soustřeďte se na zvýšený příjem zeleniny. Jarní jídelníčky se jednoznačně nesou ve znamení klíčků, zelené listové zeleniny a nejrůznějších bylinek, které raší všude kolem. Ozdobte si s nimi své porce a nešetřete jimi, protože jsou doslova nabité živinami a jarní energií.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času? Připravili jsme pro vás jednoduché cviky z jógy, které si můžete...

Čtěte dál
Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

O otužování se obecně ví, že prospívá našemu zdraví a upevňuje imunitu. Dříve bylo běžnou součástí života. Zato naše generace v tomto...
Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Sedáte si rádi s nohou přes nohu? Vědomě či nevědomě tak činíme naprosto běžně, aniž bychom si uvědomovali negativní následky na naše...