Konopí, marihuana, léčivé konopí: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Konopí, marihuana, léčivé konopí: Jaký je mezi nimi rozdíl?
zdroj: Adobe Stock

Není konopí jako konopí. Nejedná se pouze o drogu s halucinogenními účinky, ale také o lék, který dokáže pomoci i v případech, kdy běžná medicína nemůže. V oblasti zdravé výživy se uchytila konopná semínka, v kosmetickém průmyslu zase produkty s výtažky z konopí.

Konopí vs. marihuana
Konopí, marihuana, léčivé konopí. Možná přemýšlíte, jaký je mezi nimi rozdíl. Vlastně žádný. Ve všech případech se jedná o tu samou rostlinu, tedy Cannabis sativa. Rozdíl je pouze v množství THC, látky, která vyvolává halucinogenní stavy. Do množství 0,2 % THC hovoříme o technickém konopí, které je nejčastěji využíváno pro lékařské účely. Nízká hodnota THC nemá vliv na obsah kanabinoidů, které aktivují buněčné membránové receptory, a dokáží podpořit tělo v léčbě.

Olej z konopí zařaďte mezi stálice
Také v případě oleje platí, že nejsou vždy stejné. V obchodě se zdravou výživou je možné zakoupit olej získaný lisováním semen technického konopí. Ten je mimořádně bohatý na vitamíny a minerály, navíc obsahuje dokonalý poměr omega-3, 6 a 9, který mají nesporný vliv na zdraví člověka. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, imunitní systém, působí protizánětlivě a podporuje správnou funkci těla. Je vhodný také pro těhotné a kojící, protože příznivě působí na vývoj miminka.

Fénixovy slzy: droga, která léčí
Jako konopný olej jsou někdy označovány tzv. Fénixovy slzy. Nejsou připravovány lisováním semínek, ale pupenů a listů. Jedná se o produkt získaný z konopí, které má vysoké množství THC. To se do oleje přenese. V České republice není z tohoto důvodu povolen. Nicméně byly prokázány pozitivní výsledky v léčbě nemocí, která medicína označila jako nevyléčitelné. Alternativou Fénixových slz je CBD olej, který obsahuje výrazně nižší podíl THC a jeho prodej je tudíž povolen. Nemá vlastnosti jako droga, ale přesto zklidňuje a mírní projevy nemocí nervové soustavy, například roztroušené sklerózy.

Konopná semínka chutí připomínají ořechy
Můžete si je nasypat na kaši nebo klidně na těstoviny. Obsahují celý komplex vitamínu B a k tomu mají všechny výhody jako za studena lisovaný konopný olej. Na trhu jsou k dostání loupaná i neloupaná. Neloupaná semínka je třeba před konzumací namočit nebo naklíčit, jinak jsou nestravitelná a navíc by vám mohly v jídle vadit. Loupaná můžete použít okamžitě. Mletá semínka se rychle kazí. Pokud je ale upřednostňujete, namelte si je doma. Vždy pouze takové množství, které dokážete do pár dnů sníst.

Konopí v kosmetice
Konopný olej si najde své místo nejenom v kuchyni. Je velmi šetrný ke každému typu pleti, proto ho můžete s klidným svědomím použít nejenom pro sebe, ale i své děti. Má zklidňující a hydratační účinky, proto ho ocení každý, kdo bojuje s akné nebo citlivou pokožkou. Konopný olej vyživuje a působí blahodárně na vlasy a nehty. Můžete si z něho připravit zábaly a výsledky se dostaví už po prvním použití.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...