Konopí, marihuana, léčivé konopí: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Konopí, marihuana, léčivé konopí: Jaký je mezi nimi rozdíl?
zdroj: Adobe Stock

Není konopí jako konopí. Nejedná se pouze o drogu s halucinogenními účinky, ale také o lék, který dokáže pomoci i v případech, kdy běžná medicína nemůže. V oblasti zdravé výživy se uchytila konopná semínka, v kosmetickém průmyslu zase produkty s výtažky z konopí.

Konopí vs. marihuana
Konopí, marihuana, léčivé konopí. Možná přemýšlíte, jaký je mezi nimi rozdíl. Vlastně žádný. Ve všech případech se jedná o tu samou rostlinu, tedy Cannabis sativa. Rozdíl je pouze v množství THC, látky, která vyvolává halucinogenní stavy. Do množství 0,2 % THC hovoříme o technickém konopí, které je nejčastěji využíváno pro lékařské účely. Nízká hodnota THC nemá vliv na obsah kanabinoidů, které aktivují buněčné membránové receptory, a dokáží podpořit tělo v léčbě.

Olej z konopí zařaďte mezi stálice
Také v případě oleje platí, že nejsou vždy stejné. V obchodě se zdravou výživou je možné zakoupit olej získaný lisováním semen technického konopí. Ten je mimořádně bohatý na vitamíny a minerály, navíc obsahuje dokonalý poměr omega-3, 6 a 9, který mají nesporný vliv na zdraví člověka. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, imunitní systém, působí protizánětlivě a podporuje správnou funkci těla. Je vhodný také pro těhotné a kojící, protože příznivě působí na vývoj miminka.

Fénixovy slzy: droga, která léčí
Jako konopný olej jsou někdy označovány tzv. Fénixovy slzy. Nejsou připravovány lisováním semínek, ale pupenů a listů. Jedná se o produkt získaný z konopí, které má vysoké množství THC. To se do oleje přenese. V České republice není z tohoto důvodu povolen. Nicméně byly prokázány pozitivní výsledky v léčbě nemocí, která medicína označila jako nevyléčitelné. Alternativou Fénixových slz je CBD olej, který obsahuje výrazně nižší podíl THC a jeho prodej je tudíž povolen. Nemá vlastnosti jako droga, ale přesto zklidňuje a mírní projevy nemocí nervové soustavy, například roztroušené sklerózy.

Konopná semínka chutí připomínají ořechy
Můžete si je nasypat na kaši nebo klidně na těstoviny. Obsahují celý komplex vitamínu B a k tomu mají všechny výhody jako za studena lisovaný konopný olej. Na trhu jsou k dostání loupaná i neloupaná. Neloupaná semínka je třeba před konzumací namočit nebo naklíčit, jinak jsou nestravitelná a navíc by vám mohly v jídle vadit. Loupaná můžete použít okamžitě. Mletá semínka se rychle kazí. Pokud je ale upřednostňujete, namelte si je doma. Vždy pouze takové množství, které dokážete do pár dnů sníst.

Konopí v kosmetice
Konopný olej si najde své místo nejenom v kuchyni. Je velmi šetrný ke každému typu pleti, proto ho můžete s klidným svědomím použít nejenom pro sebe, ale i své děti. Má zklidňující a hydratační účinky, proto ho ocení každý, kdo bojuje s akné nebo citlivou pokožkou. Konopný olej vyživuje a působí blahodárně na vlasy a nehty. Můžete si z něho připravit zábaly a výsledky se dostaví už po prvním použití.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....