Jaro ve znamení čerstvých bylinek. Jaké oceníte v kuchyni na parapetu?

Jaro ve znamení čerstvých bylinek. Jaké oceníte v kuchyni na parapetu?
zdroj: Adobe Stock

Dlouhá zima vyčerpává lidský organismus. Zásoby vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek se k jaru pořádně tenčí. Čerstvou dávku získáte například z bylinek vhodných k dochucení jídla a spojíte tak příjemné s užitečným.

Už naše prababičky velebily ,,zelené“. Věděly, že obzvlášť v tomto období funguje jako životabudič, navrací chuť k jídlu a navíc přispívá k prevenci před řadou zdravotních problémů.

Pažitka
Patří k nejoblíbenějším bylinkám a představuje jeden z prvních zdrojů vitamínu C a vybraných vitamínu B. Konzumací pažitky si rovněž doplníte minerální látky, zejména vápník, draslík, železo a fosfor. Přechod mezi zimou a jarem bývá často obdobím různých viróz, nachlazení či dalších podobných onemocnění. Pokud jste si něčím takovým prošli, nebo právě procházíte, zařaďte tuhle bylinku do jídelníčku co možná nejčastěji. Výhodou je, že ji upotřebíte kdekoli, nejenom na přílohách k hlavnímu jídlu, v polévce, ale také třeba v pomazánkách a skvěle dochutí i různé saláty. Šnytlík, jak se pažitce také říká, zlepšuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu, což je vlastnost vítaná právě v období rekonvalescencí.

Petrželka
Co do oblíbenosti šlape pažitce na paty petrželka. Ani v tomto případě neuděláte chybu, pokud hledáte bylinku nejenom chutnou, ale také zdravou, o čemž vás přesvědčí koktejl obsažených vitamínů a minerálů. Kromě toho, že petrželka pomáhá při bolestech žaludku, její žvýkání zlepšuje prostředí v ústech a odstraňuje nepříjemný zápach. Po petrželce by měli sáhnout všichni, kteří mají potíže spojené s ledvinami.

Bazalka...
...aneb kousek Itálie za oknem. Tahle původem italská bylinka u nás velmi rychle zdomácněla nejenom pro velmi zajímavou chuť, širokou použitelnost, ale také snadné pěstování. Za pozornost stojí i její zdravotní účinky. Stejně jako petrželka funguje na potíže spojené s ledvinami. Významně zlepšuje trávicí prostředí, má dobrý vliv na kardiovaskulární a nervový systém. Při nachlazení usnadňuje vykašlávání. V kuchyni má bazalka všestranné využití, kromě jídel se skvěle uplatňuje i v různých smoothie nápojích.

Zahrádka za oknem
I když se bylinky dnes dají koupit v každém supermarketu, rozhodně je zkuste vypěstovat doma za oknem. Kromě toho, že tak budete mít čerstvé vitamíny vždy po ruce, bylinky vám provoní kuchyni a zafungují i jako hezká a hlavně praktická dekorace.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!