Vláknina v jídelníčku – vše, co o ní potřebujete vědět

Vláknina v jídelníčku – vše, co o ní potřebujete vědět
zdroj: Pixabay

Vláknina patří mezi často opomíjené složky stravy. Ačkoliv pro nás má malou výživovou hodnotu, představuje nepostradatelnou součást vyváženého jídelníčku a nezbytnou potravu pro náš střevní mikrobiom. Kolik vlákniny bychom měli denně přijmout a lze si pomoci nějakými koncentrovanějšími zdroji?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na problematiku vlákniny jsme se zeptali RNDr. Michaely Bebové, odbornice na výživu a biochemičky.

Sledujte náš kanál na youtube

S nástupem jarních měsíců bychom se měli začít soustředit na odlehčení jídelníčku. Tělo je po zimě obtěžkané tučnějšími pokrmy, ve kterých u většiny převládají spíše živočišné produkty. Je na čase do jídelníčku navrátit dostatek zeleniny a ovoce a navýšit tak množství vlákniny ve stravě.

Je to nerozpustná vláknina, která je plně nestravitelná a jak sám název napovídá, slouží jako jakýsi kartáč pro naše střeva. Podporuje peristaltiku, zbavuje zácpy a pomáhá stabilizovat trávení. Vaše střeva jistě zvýšený přísun vlákniny po zimě ocení. Otruby nebo mleté lněné semínko si můžete denně přidávat do kaší či smoothie – na chuti to skoro nepoznáte, ale vaše tělo vám poděkuje.

Zařaďte denně alespoň jednu potravinu ze základních skupin potravin bohatých na vlákninu – ovoce, zelenina, obiloviny a luštěniny: jablko, 1 střední mrkev, porce červené čočky a hrst mandlí – i to pro vás může být dobrý začátek. Postupně si zvykejte a množství navyšujte. Výborným zdrojem vlákniny je i sušené ovoce, které může představovat vaše zdravé mlsání.

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

Jestli je český národ na něco pyšný, tak je to Jarda Jágr a české pivo. I přes to, že jde o alkoholický nápoj, jeho spotřeba u nás patří k největším na světě. Jak se u nás hlídá vysoký standard piva? Jak...

Čtěte dál
Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

O „suchu“ se mluví i píše, přesto se mnohých z nás osobně nedotýká. A to, co na vlastní oči nevidíme každý den, míváme tendence podceňovat....
Kakao, káva a další potraviny z udržitelných zdrojů – naučte se správně si vybírat

Kakao, káva a další potraviny z udržitelných zdrojů – naučte se správně si vybírat

O některé suroviny je takový celosvětový zájem, že jejich produkce musí být nějakým způsobem kontrolována, aby byl stále zachován jejich...