Každý člověk ztrácí s přicházejícím stářím určité množství svalové hmoty. Geny ale mohou ovlivnit, jak brzy a jak rychle se to začne dít.
Genetika má velký podíl na tom, kým jsme. Formuje jedinečné vlastnosti, které mají vliv na způsob myšlení, vzorce chování a samozřejmě i vzhled. Mohou ale geny ovlivnit i to, jak průběhem času ztrácíme svalovou hmotu? Samozřejmě.
Stáří znamená ztrátu svalstva pro každého
Ve stáří ztrácejí svaly všichni. „Někteří lidé jsou k tomu ale náchylní více než jiní a tento proces u nich začíná již v poměrně raném věku,“ vysvětluje MUDr. Julie Chenová, vedoucí klinická pracovnice ve společnosti Vitagene specializující se na personalizaci zdraví a wellness s pomocí DNA. „Sarkopenie, tedy ztráta svalové hmoty v důsledku stárnutí, se často vyskytuje následkem nižších hladin růstových hormonů, jako je testosteron, a potíží s absorpcí klíčových živin, které potřebujeme,“ rozvádí lékařka.
Může to přijít už po třicítce
Muži a ženy mohou začít ztrácet svalstvo již ve věku kolem 30 let. U mužů je tento proces častější, u obou pohlaví se potom urychluje kolem 75 let. Nicméně, pokud máte geny, které přináší dispozice k vyššímu riziku ztráty aktivní hmotnosti, může vše odstartovat ještě dříve. Každý má totiž jiné genetické komponenty, které mohou ovlivnit funkci svalstva.
BMP2 chrání svaly před stárnutím
„Existují jisté geny, které určují vyšší pravděpodobnost na úspěch ve sportu a větší schopnost svalové kontrakce a funkce, která pomáhá ve sportu vyniknout,“ vysvětluje Chenová. To se ale týká většinou pouze mladších sportovců a je třeba tuto oblast ještě pečlivě prozkoumat, aby bylo možné vztáhnout hypotézu na sportovce všech věkových kategorií. Co je ale jisté je, že existují geny zodpovědné za nižší základní objem podkožního tuku (tuk ležící těsně pod kůží, méně nebezpečný než vnitřní viscerální tuk obklopující orgány) a větší množství kosterního svalstva. „Konkrétně jsou to geny BMP2 spojené s budováním a udržováním svalů,“ upřesňuje Chenová. To tedy znamená, že někteří lidé mají přirozeně méně tuku a více svalů než ostatní a ztrácejí svaly pomaleji než ti, kteří tuto genetickou tendenci nemají. A to i ve stáří.
Přidejte silový trénink
Chcete zjistit, jak na tom jste s geny vy? Nechte si udělat DNA test. A pokud zjistíte, že patříte mezi ty nešťastníky, kteří mají dispozice ke ztrátě svalové hmoty, nevěste hlavu a uvědomte si, že i když ne všechno, tak hodně lze zvrátit zdravým životním stylem zahrnujícím nutričně plnohodnotnou stravu a silový trénink, který podpoří budování svalstva a pomůže tak zmírnit účinky přirozené sarkopenie. To mohou, kromě genetických dispozic, zvýšit i některé zdravotní stavy. Jedná se třeba o onemocnění slinivky břišní a cukrovky typu 2, které ovlivňují metabolismus, nebo o hormonální poruchy působící negativně na tvorbu testosteronu potřebného pro tvorbu a růst svalstva.
Úbytek svalstva ovlivňují i špatné životní návyky
V zásadě lze říci, že genetika v kombinaci s jinými spouštěcími podmínkami a špatnými životními návyky, jako je nezdravá strava a minimální pohyb, způsobují, že ztrácíte svaly rychleji. Co s tím? Pokud cítíte, že je pro vás těžké udržet si odpovídající objem svalstva, ačkoliv máte ještě před třicítkou, začněte cvičit, abyste oddálili budoucí sarkopenii. Zaměřte se na silový trénink, ideálně s pomocí zkušeného profesionálního trenéra, který vám sestaví program přímo na míru. Když k tomu doplníte nutričního poradce, který pomůže s jídelníčkem korespondujícím s nastaveným cvičebním plánem, dovedete vše k dokonalosti.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál