Zaveďte do svého života rituály

Zaveďte do svého života rituály

Rutina a stereotyp. To jsou věci, kterých se řada z nás bojí jako čert kříže. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, proč vlastně? Pokud totiž nepřerostou určitou mez, která brání seberozvoji, mohou se z nich stát docela příjemní a spolehliví společníci na cestě životem. Dávají totiž něco, co jen tak někde neseženete – jistotu.

Ať už se v životě snažíme o dosažení čehokoliv, v konečném důsledku usilujeme především o jednu věc. A tou je jistota. Jistotu hledáme ve vztazích, v profesní rovině, ve sportu. Jistotu hledáme ve vztahu k sobě samému a najdeme-li ji zde, tak potom nemáme větší problém budovat ji kdekoliv jinde. Právě onu jistotu do určité míry pomáhají vytvářet zvyky a rituály. 

Zvyky dávají jistotu
Říká se, že zvyk je železná košile. Něco na tom určitě bude. Železná košile může znamenat i svěrací kazajku. Je pravda, že upneme-li se ke svým zvykům a zamkneme-li se kvůli nim do komfortní zóny, z níž odmítneme vycházet, jistě to není v pořádku. V takovém případě se opravdu jedná o železnou košili a je na místě zvážit, zda bychom s nastalou situací neměli něco udělat. Zvyky, kterých se umanutě držíme jako klíště a ulpíváme na nich, nejsou pro vnitřní růst dobré. Nedopřávají nám totiž prostor a svobodu, které jsou základními předpoklady rozvoje a posunu vpřed. Protože ve svobodě, podobně jako ve správně uchopeném zvyku, nacházíme jistotu, kterou tolik potřebujeme.

Rituály, které rozvíjejí
Zcela jiným případem jsou potom zvyky, které nám volnost poskytují, nekradou a které nám z tohoto postu umožňují posun a pokrok vpřed, ať už je to kamkoliv. Takové rituály nám pomohou udržet vnitřní pohodu a spokojenost, která je neměnná a nezávislá na vnějším světě a tom, co se v něm děje. Jejich podstata totiž vychází přímo z nás samých a odráží se v ní jedinečnost i podobnost každé lidské bytosti. Jde především o to naučit se poslouchat sám sebe, své tělo a podle toho, jak se, kde a kdy cítíme, jednat. S identifikací toho pomáhají právě správně uchopené rituály. A ty můžeme správně nastavit jen tehdy, když budeme poznávat sebe sama. 

Naslouchejme tělesným potřebám
Jednoduchým příkladem se může stát třeba zcela běžná věc, jíž se zcela jistě každý z nás dnes a denně dopouští. Nevnímáme čitelné signály, jež nám vysílá vlastní tělo. V podobě tělesných potřeb. Cítíme nutkání na stolici, ale spěcháme do práce, potřebujeme dopsat článek, nebo se dostavit na důležitou schůzku, a tak toto nutkání potlačíme. Důsledkem jsou potíže s vyprazdňováním počínaje zácpou a konče hemoroidy. Nebo jsme večer ospalí, ale potřebujeme se nutně dodívat na ten film, nebo dočíst poslední kapitolu v knížce. A tak prvotní ospalost překonáme, potom nemůžeme usnout, budíme se a ráno vstáváme celý rozlámaní. Dost možná zaspíme, tedy si nestihneme ráno dojít na velkou, potlačíme nutkání na stolici a běžíme do práce, abychom vše stihli. Potom nás bolí břicho, jsme z toho podráždění, unavení… A tento kolotoč jede dokola den co den. Přitom je to tak zbytečné! Úplně by stačilo naslouchat tomu, o co nás tělo žádá. Když neumíme vyslyšet tělesné potřeby, jak potom chceme reagovat na daleko jemnější potřeby vlastního nitra?

21 dní
Říká se, že k tomu, aby se z návyku stal zvyk, je třeba 21 dní. Není to úžasné? Každý den můžete začít pracovat na vytváření dobrých zvyků. Důležité je ale nepolevit, protože je velmi snadné nedodržet 21 dní, uklouznout a už se nevrátit a nezačít znovu. Věnujte čas sami sobě a začněte jedním jediným zvykem, který se rozhodnete upevnit. Když uvidíte, že to jde, získáte motivaci, chuť a sílu pracovat dál sami se sebou a vytvářet další rituály, které vám dají pocit jistoty. Jen pozor – neulpívejte na nich, neupínejte se na ně, aby se nestaly železnou košilí a svěrací kazajkou. Berte je jen jako dobré kamarády, kteří vás provází na vaší cestě životem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu. Existují ale i méně známí viníci, kteří jeho riziko mohou povážlivě...

Čtěte dál
Narovnejte kulatá záda a dejte sbohem bolesti. Proti hyperkyfóze je nejlepší jóga

Narovnejte kulatá záda a dejte sbohem bolesti. Proti hyperkyfóze je nejlepší jóga

Bolí vás někdy hlava? Máte zatuhlý krk a špatně spíte? Příčina může být tam, kde byste ji nikdy nehledali: ve vašich kulatých zádech....
Vztah Čechů k alkoholu je alarmující. Pít alkohol není normální, jak si všichni myslí

Vztah Čechů k alkoholu je alarmující. Pít alkohol není normální, jak si všichni myslí

Konzumace alkoholu a zejména piva vždycky patřila ke kulturním a společenským aktivitám. Říká se, že v malé míře je jeho příjem neškodný...