V neděli ve 2 hodiny ráno se malá ručička posune na trojku a zimní čas se změní na letní. Někteří tuto změnu nikterak neprožívají, jiní ji vnímají jako narušení svých cirkadiánních rytmů, a několik dní se necítí ve své kůži. Jaký čas je pro nás zdravotně přínosnější a co zrušení střídání času přinese?
Standardní čas, anglicky standard time, často neodborně nazývaný časem zimním, je podle mezinárodních společností, které se zabývají výzkumem biorytmů, pro člověka přirozenější než čas, kterému v našich končinách říkáme letní. Ten je naopak podle vědců přežitkem, jehož se urputně držíme v domnění, že šetříme elektrickou energii. Šetříme ale i naše těla? Tato otázka je posledních několik let předmětem diskuze, která konečně vyústila ve snad už definitivní odpověď: Za dva roky se čas v EU přestane střídat. Na jednotlivých státech EU ale potom bude, který čas zvolí – zda standardní nebo letní. Vše by přitom mělo být koordinováno a směřováno ke společnému řešení tak, aby nedošlo ke zmatku a narušení jednotného trhu.
Zimní čas je přirozenější než letní
Fyziologický ústav české Akademie věd se přiklání k nastolení často standardního, tedy po našem zimního. Ten podle jeho zpráv pozitivně působí na kvalitu spánku, lidské srdce i na tělesnou hmotnost. Prokazatelná je podle českých vědců dokonce i spojitost se snižováním příjmu alkoholu, tabáku a nižší výskyt nádorových onemocnění. V zemích EU se s ním jejich obyvatelé od roku 1996 však vždy musí každoročně poslední březnovou neděli až do poslední neděle měsíce října rozloučit a srovnat se s časem, který jim hodinu krade, tedy časem letním.
Podle astronomů je letní čas přežitek
Letní čas je přitom podle většiny českých astronomů přežitek. Ti tvrdí, že standardní středoevropský čas, u nás známý jako zimní, odpovídá přirozenému střídání světla a tmy a zařizuje tak, že pravé poledne je skutečně v poledne a největší tma potom nastává kolem půlnoci. Kopíruje tak nejen přirozený chod světa, ale také lidské biologické hodiny, které se od těchto biorytmů odvíjejí. Podle takových názorů je letní čas tak trochu proti přírodě. Vědci se proto domnívají, že případné celoroční ponechání zimního času by se na lidském zdraví, a to fyzickém i psychickém, pozitivně podepsalo.
Celoročně stejný čas by měl prospět lidem po všech stránkách
Pokud bude celý rok jednotný čas, lidé budou v zimě více těžit z ranního světla a v létě zase budou méně vystaveni nepřirozenému světlu večernímu. Díky tomu bude docházet k lepší synchronizaci lidských biologických hodin a k lepší a snazší úpravě spánkového rytmu ve vztahu k pracovním, školním i volnočasovým, zkrátka běžným denním, povinnostem. Vědci se domnívají, že lidé budou šťastnější a výkonnější, budou mít více elánu, energie a chuti do života. Ubyde depresí a úzkostných stavů, lidé budou ráno lépe vstávat a večer se snáze probouzet.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál