Jak se může projevit infarkt u žen? Pozor na náznaky

Jak se může projevit infarkt u žen? Pozor na náznaky
zdroj: Adobe Stock

Že vás nebolí na hrudi ještě neznamená, že nemůžete dostat infarkt. Zejména u žen mohou být jeho příznaky mnohem jemnější. Z toho důvodu je důležité ho umět rozeznat a případně včas přivolat pomoc. Jaké jsou typické příznaky infarktu u žen?

Ačkoliv ucpání koronární tepny zpravidla postihuje častěji muže, nevyhýbá se ani ženám. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí na něj ročně umře až čtvrtina žen, které infarkt postihne. Příčinou často bývá přecházení symptomů, které jsou u ženského pohlaví podstatně jemnější než u mužů.

Bez přítoku krve srdce umírá
Abyste ale mohli rozpoznat, co se vám může stát, je důležité pochopit, o co se v případě infarktu jedná. V podstatě se jedná o to, že tepny nejsou schopny srdci zajistit dostatečný průtok krve, což bývá často způsobováno zužováním tepen vlivem zvýšené hladiny cholesterolu a vytváření cholesterolových plátů. Ty mohou tepnu ucpat, tepna praskne a vytvoří se krevní sraženina, která může průtok krve zablokovat zcela. Srdeční sval potom začne kolabovat. Potom už jde hlavně o čas...

Jaké jsou hlavní symptomy toho, že se s vámi v tomto ohledu něco děje?

1. Zažívací potíže
Vzhledem k tomu, že srdce se nachází v blízkosti horní části žaludku, může být snadné zaměnit infarkt za prostou poruchu trávení. Historie se však hemží dlouhou řadou žen, jimž se taková chyba stala osudnou. V roce 1991 se objevila studie, která ukázala, že ženy, které přišly na pohotovost s bolestmi na hrudi, byly léčeny jinak než muži. Byly poslány domů s léky na zklidnění, zatímco muži na další vyšetření. Bolesti žaludku mohou být u žen opravdu lehko zaměnitelné za ucpání srdeční tepny. Pokud jsou nesnesitelné, silnější než obvykle a trvající déle než několik minut, s návštěvou lékaře neotálejte.

2. Nevolnost, mdloby a pálení žáhy
Podobně je to s nevolností projevující se celkovým pocitem nemocnosti a chladu, dále mrzutostí a závratěmi. Srdce je hlavním a životně důležitým orgánem. Pokud se mu nedostává krve, umírá. Pokud takový stav nevolností a „zamrznutí“ trvá více než pět až sedm minut, vyhledejte lékařskou pomoc. Totéž platí pro silné a neobvyklé pálení žáhy, které může, s ohledem na umístění srdce blízko žaludku, také signalizovat ucpání koronární tepny.

3. Bolesti zad, čelistí nebo levé paže
Každý vnímá bolest jinak a má také různý práh bolesti. Proto je snadné zaměnit bolest přicházející z hrudníku za bolest pocházející z jiných oblastí, včetně čelistí a zad. Není to proto, že infarkt srdce se projevuje jinak nebo je jiný. Jde jen o subjektivní vnímání symptomů. Totéž platí o bolest v levé paži. Typickým příznakem je také cukání či ochabování svalstva okolo koutků úst.

4. Dušnost
Je normální, když se vám špatně dýchá po namáhavém cvičení nebo jakémkoliv jiném fyzickém vypětí. Pokud ale lapáte po dechu, i když zrovna sedíte na gauči, nebo se těžkopádně plazíte do schodů, které jinak s přehledem vyběhnete, může se jednat o potíže se srdcem. Souvislost může existovat, i když není dušnost provázena bolestí na hrudi.

5. Bolest na hrudi
A nakonec poslední a nejznámější symptom infarktu – bolest na hrudi, pocit slona sedícího na hrudníku nebo náhlé píchnutí blízko srdce. Může se jednat i o tlak, zmáčknutí, pocity těsnosti a napětí v oblasti hrudního koše. To je typický příznak – pokud jej zaznamenáte, nečekejte na nic a volejte pohotovost.

Když jde o minuty
Včasné rozpoznání infarktu srdce může zachránit život. V této situaci jde skutečně o minuty, ne-li o vteřiny. Buďte proto pozorní a nezanedbávejte nic, co se jeví jako podezřelé. Je lepší se zeptat desetkrát zbytečně, než se nezeptat ani jednou a doplatit na to. Pokud u sebe zpozorujete nějaké známky odkazující k tomu, že vás postihl infarkt, neváhejte a volejte akutní lékařskou pomoc. Pozor si dávejte také na skutečnost, že na konci dne bývají příznaky infarktu srdce ještě jemnější než v jinou denní dobu. Nezapomínejte ani na prevenci – dobře jezte a hýbejte se. Zní to jako stále omílané klišé, ale je to tak.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!