Základní a jednoduchá očista jater jen pomocí vody s citrónem

Základní a jednoduchá očista jater jen pomocí vody s citrónem
zdroj: Adobe Stock

Náš organismus má tendenci hromadit toxické látky, které mu následně mohou postupem času škodit. Proto je dobré věnovat prostor i očistě, která pomůže tělu odlehčit a podpoří vlastní procesy detoxikace. Ideální dobou je právě jaro symbolizující nové začátky a zrod nového života.

Toxiny jsou látky, které tělu škodí, nějakým způsobem ho zatěžují. Zatímco tělo má pro boj s důsledky způsobenými toxiny zavedené mechanismy, požadavky kladené na orgány potýkající se se stresem mohou být pro ně někdy vysilující natolik, že je mohou přemoci a způsobit jejich onemocnění. Účelem detoxikace je pomoci tělu najít ztracenou rovnováhu a posílit orgány tak, aby opět mohly efektivně vykonávat své funkce.

Cizorodé látky číhají všude
Velmi důležitou úlohu v procesu detoxikace hrají játra, která pomáhají toxiny filtrovat z krevního oběhu a následně se s nimi přesně nadefinovanými mechanismy vypořádávají. Cizorodé látky se do těla dostávají z různých zdrojů. Jedná se třeba o potravu, kterou jíme, o vodu, kterou pijeme, i o vzduch, který dýcháme. Toxiny se díky tomu všemu mohou v těle hromadit, což vede k únavě, bolestem hlavy a dalším nesčetným nepříjemným stavům chronického charakteru. To platí zejména v případě, že těla ještě navíc huntujeme alkoholem, tabákem (kouřením), stresem a konzumací zpracovaných potravin, plných aditiv.

Detox na každý den – vsaďte na citrónovou vodu
Aby byla očista účinná, nemusí být dlouhá ani radikální. K významným a velkým změnám často vedou drobné a nenápadné kroky. Což platí i v případě očisty jater a organismu celkově. Chcete-li proto začít s účinnou detoxikací, začněte každé ráno pít velkou sklenici vody s citronem o objemu nejméně 300 ml. Citrónová šťáva pozitivně ovlivňuje funkci jater, podporuje tvorbu enzymů a zvyšuje tak výkonnost a efektivitu této čističky. Citrónová šťáva má navíc diuretické vlastnosti, pročistí ledviny a podpoří i pravidelné vylučování, což je ta nejpřirozenější očista ze všech, co existují.

Vyvarujte se přijímání nových toxinů
Pokud se rozhodnete očistit zkraje jara svá játra, je velmi důležité si uvědomit, že přijímání nových a nových toxinů ne pouze ztěžuje, ale přímo znemožňuje snahy o provedení očisty těla, ať už jsou sebepoctivější a sebevytrvalejší. Nezbytným předpokladem bude postupná, ale trvalá změna špatných stravovacích návyků, z nichž první na řadě bude konzumace zpracovaných potravin. Jezte co nejvíce pestrých, přirozených a čerstvých potravin. Ujistěte se, že vaše strava obsahuje dostatek nerozpustné vlákniny, která funguje jako kartáč střev. Omezte, ideálně postupně zcela vysaďte, příjem rafinovaných cukrů a zmiňovaných zpracovaných potravin.

Poraďte se s odborníkem
Pokud začnete provádět jakékoliv radikálnější zásahy do jídelníčku související například s úplným vyřazením určitých esenciálních potravin nebo celých skupin takových potravin, nezapomeňte se poradit s odborníkem, abyste vyloučili riziko případných zdravotních problémů. Totéž platí v případě, že se rozhodnete přikročit k jakékoliv radikálnější očistě, než která je popisována v tomto článku. Pro tělo není větší škody než náhlých změn a rychlých šoků. Mějte to na paměti vždy, když budete v pokušení zkusit nějakou novou „trendy“ dietu nebo očistu.

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...
Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno...