Potíží a různých onemocnění týkajících se trávicího traktu stále přibývá. Nevolnosti, nadýmání, průjmy a bolesti neurčitého charakteru trápí nejednoho člověka a mnohdy je obtížné problém diagnostikovat. Jedna z možností může být i Crohnova choroba. Měli byste se jí bát i vy?
Projevy mohou být různé intenzity
Někteří trpící Crohnovou nemocí mají zasažen pouze poslední segment tenkého střeva, u jiných se onemocnění omezuje na část tlustého střeva. Nejčastějšími zasaženými oblastmi jsou poslední část tenkého a poslední část tlustého střeva. Příznaky mohou mít různou intenzitu. Obvykle se postupně rozvíjejí, někdy se ale objeví bez varování. Vyskytují se rovněž období zcela bezpříznakové. Když se symptomy vyskytují, zahrnují zpravidla průjem, horečku, únavu, bolesti břicha a křeče, krev ve stolici, záněty v ústech, sníženou chuť k jídlu a úbytek na váze, bolesti v okolí řitního otvoru. Jedinci s těžkou chorobou se mohou setkat i se záněty kůže, očí, kloubů, jater nebo žlučovodů, se zpožděným růstem a sexuálním vývojem u dětí. O návštěvě lékaře byste měli začít uvažovat, pokud na sobě pozorujete přetrvávající změny ve vyměšovacích střevních návycích nebo pokud pozorujete déle než několik dní či týdnů jakékoliv výše zmíněné symptomy Crohnovy choroby.
Přímá příčina dosud nebyla určena
Původce Crohnovy choroby dosud nebyl odborníky jednoznačně určen. Bývalo podezření na špatnou stravu a stres, což jsou dnes faktory považované za rizikové, ale ne přímo nemoc spouštějící. Svou roli v rozvoji onemocnění pravděpodobně hraje též dědičnost a oslabený imunitní systém. Abnormální reakce imunitního systému bojujícího proti viru nebo bakterii totiž může vyústit v napadnutí buněk vlastního zažívacího traktu. Mezi další rizikové faktory patří kouření, nesteroidní protizánětlivé léky, životní prostředí – městské oblasti průmyslově vyspělých států – a strava s vysokým obsahem tuku a rafinovaných potravin.
Komplikace a možná operace
Crohnova choroba může vyústit v řadu nepříjemných komplikací mezi něž patří třeba obstrukce střev. Střevní stěny totiž zužuje a způsobuje jejich zjizvení, což může blokovat tok natrávené potravy. K odstranění nemocné části střev je často potřeba operace. Chronický zánět může vést také k tvorbě otevřených vředů kdekoliv v trávicím traktu. Vředy nacházející se ve střevech mohou prorůst jejich stěnu a vytvořit píštěl, abnormální spojení mezi různými částmi těla. Ty se mohou vyvíjet mezi střevem a kůží nebo mezi střevem a jiným orgánem. Když dochází k jejich vývinu ve střevech, potraviny mohou obcházet postižené střevní oblasti, které jsou nezbytné pro jejich absorpci.
Od podvýživy až k rakovině
Crohnovo onemocnění může vést i k podvýživě, a to vlivem častých průjmů a bolestí břicha, které znemožňují trávicímu traktu v těle udržet živiny nutné pro jeho obživu. Kvůli neschopnosti absorbovat životně důležité živiny se tak může vyvinout i anémie – vlivem nízkého obsahu železa a vitaminu B12. Crohnova choroba také zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva a další potíže v jiných částech těla, jako je již zmiňovaná anémie, dále také kožní onemocnění, osteoporóza, artritida a onemocnění žlučníku nebo jater.
Důležitá je stabilizace stavu
Zánět způsobený Crohnovou chorobou se často šíří hluboko do vrstev postižené střevní tkáně. Nemoc může být velmi bolestivá, oslabující a může vést i k život ohrožujícím komplikacím. Ačkoliv není znám případ, že by se choroba vyléčila zcela, léčba dokáže symptomy zmírnit až téměř eliminovat. Mnoho pacientů s léčenou Crohnovou chorobou je schopno běžného fungování v každodenním životě.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků
V posledních letech se stále častěji mluví o chůzi naboso jako o způsobu, jak se vrátit k přirozenému pohybu. Téma bosé chůze, nebo také „barefoot“, není zdaleka jen módní záležitostí, ale má hluboké kořeny...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
