Crohnova choroba je záludné onemocnění střev. Jaké jsou její příznaky?

Crohnova choroba je záludné onemocnění střev. Jaké jsou její příznaky?
zdroj: Adobe Stock

Potíží a různých onemocnění týkajících se trávicího traktu stále přibývá. Nevolnosti, nadýmání, průjmy a bolesti neurčitého charakteru trápí nejednoho člověka a mnohdy je obtížné problém diagnostikovat. Jedna z možností může být i Crohnova choroba. Měli byste se jí bát i vy?

Projevy mohou být různé intenzity
Někteří trpící Crohnovou nemocí mají zasažen pouze poslední segment tenkého střeva, u jiných se onemocnění omezuje na část tlustého střeva. Nejčastějšími zasaženými oblastmi jsou poslední část tenkého a poslední část tlustého střeva. Příznaky mohou mít různou intenzitu. Obvykle se postupně rozvíjejí, někdy se ale objeví bez varování. Vyskytují se rovněž období zcela bezpříznakové. Když se symptomy vyskytují, zahrnují zpravidla průjem, horečku, únavu, bolesti břicha a křeče, krev ve stolici, záněty v ústech, sníženou chuť k jídlu a úbytek na váze, bolesti v okolí řitního otvoru. Jedinci s těžkou chorobou se mohou setkat i se záněty kůže, očí, kloubů, jater nebo žlučovodů, se zpožděným růstem a sexuálním vývojem u dětí. O návštěvě lékaře byste měli začít uvažovat, pokud na sobě pozorujete přetrvávající změny ve vyměšovacích střevních návycích nebo pokud pozorujete déle než několik dní či týdnů jakékoliv výše zmíněné symptomy Crohnovy choroby.

Přímá příčina dosud nebyla určena
Původce Crohnovy choroby dosud nebyl odborníky jednoznačně určen. Bývalo podezření na špatnou stravu a stres, což jsou dnes faktory považované za rizikové, ale ne přímo nemoc spouštějící. Svou roli v rozvoji onemocnění pravděpodobně hraje též dědičnost a oslabený imunitní systém. Abnormální reakce imunitního systému bojujícího proti viru nebo bakterii totiž může vyústit v napadnutí buněk vlastního zažívacího traktu. Mezi další rizikové faktory patří kouření, nesteroidní protizánětlivé léky, životní prostředí – městské oblasti průmyslově vyspělých států – a strava s vysokým obsahem tuku a rafinovaných potravin.

Komplikace a možná operace
Crohnova choroba může vyústit v řadu nepříjemných komplikací mezi něž patří třeba obstrukce střev. Střevní stěny totiž zužuje a způsobuje jejich zjizvení, což může blokovat tok natrávené potravy. K odstranění nemocné části střev je často potřeba operace. Chronický zánět může vést také k tvorbě otevřených vředů kdekoliv v trávicím traktu. Vředy nacházející se ve střevech mohou prorůst jejich stěnu a vytvořit píštěl, abnormální spojení mezi různými částmi těla. Ty se mohou vyvíjet mezi střevem a kůží nebo mezi střevem a jiným orgánem. Když dochází k jejich vývinu ve střevech, potraviny mohou obcházet postižené střevní oblasti, které jsou nezbytné pro jejich absorpci.

Od podvýživy až k rakovině
Crohnovo onemocnění může vést i k podvýživě, a to vlivem častých průjmů a bolestí břicha, které znemožňují trávicímu traktu v těle udržet živiny nutné pro jeho obživu. Kvůli neschopnosti absorbovat životně důležité živiny se tak může vyvinout i anémie – vlivem nízkého obsahu železa a vitaminu B12. Crohnova choroba také zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva a další potíže v jiných částech těla, jako je již zmiňovaná anémie, dále také kožní onemocnění, osteoporóza, artritida a onemocnění žlučníku nebo jater.

Důležitá je stabilizace stavu
Zánět způsobený Crohnovou chorobou se často šíří hluboko do vrstev postižené střevní tkáně. Nemoc může být velmi bolestivá, oslabující a může vést i k život ohrožujícím komplikacím. Ačkoliv není znám případ, že by se choroba vyléčila zcela, léčba dokáže symptomy zmírnit až téměř eliminovat. Mnoho pacientů s léčenou Crohnovou chorobou je schopno běžného fungování v každodenním životě.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...
Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno...