Vitalita jako životní síla

Vitalita jako životní síla

Energie, světlo, síla, radost. To všechno tvoří jakýsi komplex faktorů, které nás na naší cestě životem pohání vpřed. A každý si přitom za každý konkrétní prvek může dosadit něco svého. Protože nejsme stejní, jsme jedineční i když jsme si v něčem zároveň všichni podobní. Tato podobnost se vyjevuje v touze po životě a všem, co obnáší a co s ním souvisí.

Dobrý vnitřní pocit, dobrá společnost, dobré jídlo a pití. Dobrý spánek, dobrá práce, dobré životní postavení. Přízviskem „dobrý“ bychom mohli počastovat ještě spoustu dalších faktorů. Záleží na tom, co si pod tímto pojmem představujeme. Obecně platí, že vitální člověk žije dobrý život, za nějž se mu dostává dobrých benefitů. Odolnosti, vytrvalosti, síly a nezlomnosti. V rovině vnitřní i fyzické. To ale platí globálně – a lokálně, individuálně, si sem opět každý z nás může dosadit, co sám uzná za vhodné.

Zdravý duch obývá zdravé tělo
Říká se, že ve zdravém těle je zdravý duch. A platí to i naopak. Zdravý duch obývá zdravé tělo. Jsou totiž známy případy, jimiž se zaobírá funkční a holistická medicína, kdy některé projevy nemoci fyzického těla souvisí s neduhy psychickými. Neléčené vnitřní trauma, nevyřešený problém, se může projevit jako skrytý zánět a vystoupit na povrch až po mnoha a mnoha letech. Ne nadarmo se říká, že rakovina je nemocí stresu a úzkosti. A najdeme dnes někoho, kdo se nestresuje? Nespěchá? Doufejme, že kdybychom se hodně snažili, tak ano. Dobrá zpráva ale je, že na tom, abychom tak dlouho hledat nemuseli, můžeme pracovat. A nejlepší je začít hned u sebe.

Vnitřní síla a houževnatost
Spěch plodí stres a stres zase úzkost. Když zvolníme, budeme si vědomí krásy přítomného okamžiku, zbavíme se stresu a také úzkosti. Zní to moc jednoduše. Ale ono to skutečně jednoduché je. Vůbec nejtěžší je začít. Vymanit se z koloběhu každodenních činností, které často vykonáváme mechanicky bez toho, že bychom si uvědomovali, co vlastně děláme. A jakmile to uděláme, začneme pracovat na tom, aby byl zdravý duch. Aby měl dostatek duchovní potravy – toho, co máme rádi. Dopřávejme si dobré četby, kvalitní hudby, příjemného sportu, procházek přírodou, travme čas s těmi, na nichž nám záleží. A během toho všeho si uvědomujme dech, kam nás vede, že dýcháme a jak krásně samozřejmé je, že se to děje. Skrze to všechno dojdeme k vnitřní síle, která je nezávislá na vnějších okolnostech. Její pilíř totiž leží přímo uvnitř nás samých.

Pohodou ke zdraví těla
A jakmile se naučíme komunikovat sami se sebou a se svým dechem, jakmile si začneme naslouchat a vnímat sebe sama jako nejlepšího přítele, jehož posloucháme, na němž nám záleží a jemuž nechceme škodit, přijde přirozeně i péče o fyzické tělo, které nás na tomto světě nosí. Kdo žije vědomě, v souladu se sebou, nebude si chtít ničit tělo něčím, co do něj nepatří. Bude toužit jej správně vyživovat, dopřávat mu dostatek odpočinku a přirozeného pohybu. Všechny tyto věci vlastně víme, jen si na ně potřebujeme rozpomenout. A ke všemu nás dovede dech. 

V jednoduchosti je krása
Zdravý životní styl není žádná věda. Jen je třeba přemýšlet nad tím, co skutečně potřebujeme a co pouze chceme. Když se tím budeme řídit, nemůžeme šlápnout vedle. Budeme uvědomělí, silní, vitální a připravení na vše, co nám život přinese. Budeme se na to těšit a každou chvilku a okamžik budeme prožívat s vnitřní spokojeností, která je nezávislá na vnějším světě. Potom mluvíme o vitalitě a o plném pocitu hlubokého vnitřního štěstí. 

Zdravý duch obývá zdravé tělo a ve zdravém těle je zdravý duch. Psychická i fyzická stránka jsou společně provázané a fungují v závislosti na sobě a na tom, jak si je uvědomujeme a jak je vnímáme.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!