Lopatka je trojúhelníkový kostnatý podstavec, který umožňuje veškerý pohyb ramenou a paží. Představte si ji jako základnu jeřábu a rameno jako jeho rameno. Skapulohumerální rytmus je pak součinností svalových kontrakcí a pohybu, k nimž dochází mezi paží, lopatkou a klíční kostí.
Jakékoliv abnormality v oblasti skapulohumerálního rytmu vedou k bolestivosti, slabosti a poruše svalové koordinace. Spolu s tím se zvyšuje pravděpodobnost zranění.
Nařušení scapulohumerálního rytmu vede k potížím s pohybem ramene
„Špatná stabilita lopatky obvykle vede k jejímu převrácení a rotaci směrem dolů. To způsobuje, že špička ramene (acromion) se zvedne do subakromiálních struktur (šlachy, měkké tkáně), která jsou tak přetěžována,“ vysvětluje John Miller, klinický fyzioterapeut s téměř třicetiletou zkušeností v oblasti sportovního zranění a svalové a kosterní léčby.
Narušení spolupráce ramene, lopatky a klíční kosti vede k bolestivým abnormalitám
Důsledkem jsou různá funkční bolestivá postižení v oblasti ramenního kloubu, jako je třeba Impingement syndrom, kde dochází k poškození měkkých tkání ramenního pletence či přímo kloubního pouzdra, nebo ramenní bursitida, při níž v oblasti ramene vzniká zánětový váček (bursa). Ten postupně zhoršuje pohyblivost ramenního kloubu a může vést až k tzv. syndromu zmrzlého ramene. Jeho průvodním jevem jsou silné ostré bolesti ramenního kloubu a paže doprovázené výrazným omezením hybnosti v ramenním kloubu.
Správný skapulohumerální rytmus je pro plnou funkčnost ramene nezbytný
„Pro bezbolestný pohyb a silné rameno je třeba právě správného skapulohumerálního rytmu,“ říká John Miller. Ten může uvést do pořádku zkušený fyzioterapeut nebo podolog nastavením určitých cviků zahrnujících jemnou stimulaci ramene především zevní rotací.
Stabilizace součinnosti pohybu lopatky, paže a klíční kosti je klíčem k úspěchu
Zkušený fyzioterapeut či podolog dokáže zhodnotit stav skapulohumerálního rytmu a poradit vám, jak odstranit jakékoliv nedostatky, které by mohly vést k rozvinutí výše zmíněných bolestivých abnormalit. Špatný skapulohumerální rytmus byl podle slov Johna Millera odborníky identifikován jako jedna z nejčastějších příčin potíží s pohybem ramenního kloubu. V návaznosti na to se pak stabilizační cvičení sloužící k nápravě a srovnání skapulohumerálního rytmu ukázala jako jeden z klíčových prvků pro úspěšnou rehabilitaci ramenních kloubů a svalů ramenního pletence.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál