Jak obarvit vajíčka přírodními barvami – pomůže koření i bylinky

Jak obarvit vajíčka přírodními barvami – pomůže koření i bylinky
zdroj: Picjumbo.com

Velikonoce máme za dveřmi a spolu s nimi i tradice, na které bychom neměli zapomínat. Tou nejznámější je barvení vajec, protože vajíčka nesmí chybět v žádné koledě. Ty nejkrásnější barvy dokáží vykouzlit i zbytky z kuchyně. Čím vším můžete barvit vejce a dát tak sbohem klasickým syntetickým barvivům?

Cibulové slupky pro hnědočervené odstíny
Při vaření dávejte stranou slupky z cibule, dokáží vajíčka krásně obarvit a při troše snahy vytvořit i jedinečnou mozaiku. Stačí připravit silný vývar ze slupek a v tom vajíčka uvařit. Čím silnější odvar budete mít, tím sytějších barev docílíte. Pro jistotu nechte vajíčka ve vodě ještě přes noc a slijte je až po několika hodinách. Po zaschnutí nebudou barvit. Vajíčka můžete vložit do silonové ponožky, kam umístíte například drobné lístky nebo je omotáte provázkem. Místa, která byla tímto způsoben zakrytá, zůstanou neobarvená a vajíčka budou skutečně originální.

Koření pro sytou barvu
Do vody před vařením vajíček můžete přidat dvě polévkové lžíce kurkumy. Ta se postará o zářivě žlutou barvu. Pravděpodobně se dostane i přes skořápku a obarví bílek, ale vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní barvivo, nemusíte se ničeho obávat. Podobného výsledku dosáhnete s červenou paprikou. I v tomto případě přidejte dvě lžíce koření do vody a vajíčko uvařte. Pokud chcete vařit více vajec najednou, množství koření tomu přizpůsobte.

Červená řepa obarví vajíčka i ruce
Pozor na červenou řepu. Vejce zbarví do růžova, ale barva z vajíček pouští a koledníci by vám nepoděkovali. Navíc vaření v řepové šťávě není příliš účinné. Raději použijte strouhanou řepu a vložte do ní už uvařené vejce. Nechte několik desítek minut, vajíčko vyjměte a nechte oschnout. Potom stačí použít hadřík namočený do octu a párkrát vejce otřít. Ocet by měl barvu udržet.

TIP
Pro barvení můžete použít i slupky. Mezi ně vložte uvařené vajíčko. Slupky nebudou po celém povrchu, proto vytvoří zajímavou mozaiku. Po vyjmutí opět použijte ocet.

Čerstvé bylinky pro zelené odstíny
Vyrazte na louku nasbírat první jarní byliny. Nezapomeňte na kopřivu, která bude při barvení nejdůležitější. Kromě ní můžete nasbírat i listy pampelišek nebo bršlice. Bylinky vložte do hrnce spolu s vejci a vařte alespoň 20 minut. Žloutek pravděpodobně trochu zmodrá, což je následek delšího vaření. Nicméně přírodní barvy potřebují o něco delší čas, aby se do skořápky pořádně vpily. Vejce klidně nechejte ještě několik hodin ve vývaru.

Černá pro velké koledníky
Abychom nezapomínali na tatínky, máme tu tip na vajíčka obarvená na černo. Budete k tomu potřebovat jenom černý čaj. Vejce vložte do vody spolu se sáčkem čaje, 20 minut povařte a potom ho ještě nechte přes noc namočené. I v tomto případě je možné, že se bílek trochu zbarví, ale ničemu to nevadí. Přidejte do vody dvě lžíce octu, barva na vejci lépe ulpí. Stejného výsledku docílíte použitím dubové kůry. V tomto případě ovšem vařte samotnou kůru a až přibližně po půl hodině vložte vejce.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!