O ořechách se obecně ví, že obsahují tuky. Jsou to však ty zdravé nenasycené tuky, především omega-3 mastné kyseliny, které bychom do svých jídelníčků měli pravidelně zařazovat a nikoliv se jim vyhýbat v domnění, že neprospějí naší figuře.
Ořechy obsahují také vysoce kvalitní bílkoviny, vitaminy a minerály, například železo. U nás tolik typické vlašské ořechy se mohou pochlubit např. obsahem vitaminů E, B1, B6, kyseliny listové a dalších. Můžeme tedy říct, že posilují i kvalitu vlasů, pokožky a nehtů. Kromě pozitivních účinků na srdce a cévy také příznivě ovlivňují vývoj mozku. V historii naši předci věřili, že jejich konzumací zvýší svůj intelekt.
Lidé, kteří pravidelně jedí ořechy, ať už pekanové, vlašské, lískové, či jiné, tím u sebe snižují potenciální riziko rozvinutí kardiovaskulárních a srdečně cévních onemocnění. Potvrzuje to studie, jejíž výsledky byly následně publikovány v odborném americkém tisku zabývajícím se právě touto problematikou, Journal of the American College of Cardiology. Jedná se o jeden z největších současných výzkumů, který sleduje právě vliv konzumace ořechů na jakékoliv srdečně cévní choroby.
Moderní výživové trendy ve většině hrají těmto výsledkům do karet. Mnoho stravovacích doporučení nás navádí k omezení živočišných produktů a naopak zařazení více rostlinných zdrojů včetně ořechů. Zatímco spousta studií v minulosti již potvrdila blahodárné účinky ořechů na zdraví, tato se blíže zabývala vlivem jednotlivých druhů, tedy buráků a vlašských i lískových ořechů.
Výzkum se v první řadě zaměřil na hlavní nemoci oběhového systému, konkrétně infarkt myokardu, mozkovou mrtvici a smrtelná kardiovaskulární onemocnění. V druhé řadě pak byly předmětem zkoumání srdečně cévní choroby. Do výzkumu se zapojilo 210 000 žen a mužů, jejichž zdravotní stav byl pro účely výzkumů pravidelně sledován až po 32 let.
Výsledkem je nepřímá úměrnost ve vztahu konzumace ořechů a rizikem onemocnění těmito chorobami. Čím více je tedy budeme zařazovat do svého jídelníčku, tím více prospějeme našim cévám a srdci. Podívejme se na účinky jednotlivých druhů. Nejlépe vyšly vlašské ořechy. Dokážou snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění až o 19% a riziko srdečně cévních chorob o 21%, pokud je jíme pravidelně, tedy minimálně jednou týdně. Lidé, kteří do své stravy pravidelně zahrnují buráky, a to minimálně dvakrát týdně, tak snižují riziko kardiovaskulárních nemocí o 13% a srdečně cévních o 15%. Při stejném podávání lískových oříšků alespoň dvakrát týdně je pak četnost onemocnění ve stejném pořadí nižší o 15% a 23%. Kdo si pak porci ořechů obecně dopřeje více nebo alespoň pětkrát týdně, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění až o 14% a srdečně cévních chorob o 20% v porovnání s lidmi, kteří tyto potraviny konzumují jen zřídka či vůbec. „Z našich výsledků plyne jasné doporučení pro zvýšení příjmu různých druhů ořechů v rámci prevence chronických onemocnění široké veřejnosti“, uvádí Marta Guasch-Ferre, PhD, lídr výzkumu z Harvardské zdravotní školy.
Navíc s sebou ořechy nesou velkou variabilitu pro zpracování v kuchyni. Nabízí se také různé úpravy. Ve přirozené formě nám dodají největší množství živin, avšak pozitivních účinků využijeme i po spaření či v pečené podobě. Můžeme je jíst samotné, například ke svačině. Můžeme jimi posypat i snídaňové kaše. Dokonce i saláty se často doplňují různými typy ořechů. Vynikající jsou i v kombinaci se sýrem. V neposlední řadě jimi můžeme obohatit sladké pečení. Bábovka, buchty na plech, i oblíbený mrkvový dort získají s ořechy šmrnc a kus zdraví. Jejich využití v kuchyni je široké a snadné, k tomu jsou cenově i v prodeji dostupné a navíc chutnají. Zkuste je proto více zařadit do stravy jako investici pro své zdraví.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál