Být při těle, ale zároveň fit : Ano, je to možné, ale má to podmínky

Být při těle, ale zároveň fit : Ano, je to možné, ale má to podmínky
zdroj: Adobe Stock

Nadváha a dobrá kondice. Možná se to zdá jako dva protiklady, nicméně „fit-fat“, jak se těmto lidem také říká, mohou být v lepším zdravotním stavu než tzv. "non-fit-non-fat”, tedy hubení, ale se špatnou kondicí. Jak je to vůbec možné?

Pro jedince trpící nadváhou či obezitou může být stresující začít se více hýbat. Pokroky na sebe totiž mohou nechat čekat i velmi dlouho. Podle předběžné studie představené na výroční konferenci American Hearth Association se ale vytrvat vyplácí. Motivaci a vytrvalost by měli jedinci s nadváhou pěstovat zejména proto, že i u nich časem dochází ke změně poměru tuku a svalstva ve prospěch svalů, což s sebou nese významné zdravotní benefity.

Nadváha nemusí znamenat nemoc
Vědci z University of Texas Southwestern Medical Center analyzovali data více než 2 tisíc pacientů, kteří byli zařazení do zmiňované studie. Rozdělili je do 4 skupin podle indexu tělesné hmotnosti (BMI) a jejich fyzické zdatnosti. Tu měřili testem výkonnosti na běžeckém pásu. V jedné skupině byli neobézní a fit lidé, v další neobézní ale bez kondice, ve třetí obézní a fit a v poslední obézní a bez kondice. Vědci zjistili, že obézní lidé, kteří jsou fit, mají méně tělesného tuku, více svalstva a nižší klidovou tepovou frekvenci, což je marker vypovídající o funkčnosti srdce. Byli na tom tedy výrazně lépe než obézní necvičenci.

Pohyb může prodloužit život i obézním
Pozoruhodné je zejména zjištění, že obézní cvičenci mají lepší kardiovaskulární zdraví, které může způsobit celou kaskádu příznivých účinků, včetně delšího života. Toto tvrzení odhaluje poměrně zásadní skutečnost, a sice, že i obézní jedinec může být ve skutečnosti zdravý. Vědci tak tvrdí, že dobrá fyzická kondice je spojována s prospěšnými fyziologickými a kardiovaskulárními změnami bez ohledu na BMI. To je informace poměrně nová a ojedinělá.

Záleží na poměru tuku a svalstva
V celé věci hraje klíčovou roli poměr svalstva vůči tuku. Zvýšení svalové hmoty v neprospěch tělesného tuku znamená významný posun, který může podpořit metabolismus a účinnější regulaci hladiny cukru v krvi. Výsledkem může být snížení rizika diabetu a onemocnění srdce. Sečteno a podtrženo z tohoto výzkumu vyplývá, že ačkoliv trpíte nadváhou, nebo jste dokonce obézní, můžete být v podstatě zdraví. Respektive můžete stále snižovat riziko onemocnění srdce nebo mrtvice prostřednictvím fyzické aktivity, ačkoliv ve skutečnosti neubýváte na váze.

Stěžejní je pohyb
Odborníci tak zdůrazňují, že osoby, které se snaží redukovat nadměrnou hmotnost, by se v první řadě měly soustředit na zařazení pravidelného pohybu a až na druhém místě by se měla nacházet změna stravovacího režimu. Klíčové je přitom postupné zvyšování délky a intenzity fyzické aktivity, aby docházelo k žádoucímu zvyšování fyzické kondice a k ústupu tělesného tuku ve prospěch svalové hmoty. Důležité je začít s jakýmkoliv pohybem, který daný jedinec v rámci svých aktuálních možností a dispozic zvládá. Tato zjištění mohou podle výzkumníků značně motivovat jedince s nadváhou nebo obezitou, kteří jsou frustrovaní z toho, že fyzická aktivita nenese požadované výsledky v požadovaném čase.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Přizpůsobený hubnoucí plán, který je dostupný prostřednictvím stejnojmenné aplikace. Podle jejích tvůrců pomáhá tento stravovací systém...
Trápí vás neustálá únava? Zde jsou tipy, jak se s ní vypořádat

Trápí vás neustálá únava? Zde jsou tipy, jak se s ní vypořádat

Domácnost, práce, sport, povinnosti. Stres, spěch, shon. Nutkání všechno stihnout a úzkost z toho, že se to nedaří. Takové a mnohé...

Videorozhovor