Způsoby, jak můžete hlídat množství snědeného jídla

Způsoby, jak můžete hlídat množství snědeného jídla
zdroj: Adobe Stock

Říká se, že nejsou nezdravé potraviny, ale jen nezdravá množství. Něco na tom asi bude. Proč by jinak do dnes platilo úsloví: Jez do polosyta, pij do polopita. Za nadváhu a obezitu si často můžeme sami nikoliv tím, co jíme, ale tím, kolik toho jíme. Jak přirozeně kontrolovat množství toho, co sníme?

Zdravý životní styl je trendem dnešní doby. Začíná se dostávat do povědomí stále více lidem. Někteří se tak mohou domnívat, že co je zdravé, to mohou jíst ve velkém. Není to tak. Ořechy jsou zdravé, ale mají hodně energie, tedy kalorií, a když to s jejich konzumací budete pravidelně přehánět, tělo nadbytek uloží do tuku. Přejíst se můžete jak zdravou potravinou, tak vyloženým výživovým hříchem. V nadměrném množství tak uškodí jak nutriční poklad, tak i podraz, lidově řečeno. Co je tedy klíčem k ideální váze? Kontrolovat se. Zde jsou rady, jak na to.

1. Nechoďte nakupovat hladoví a mějte vždy v kapse žvýkačku
Říká se, že hlad má velké oči a také, že je to ten nejlepší kuchař. Když se tyto dvě vlastnosti zkombinují, máte zaděláno na malér. Hladový člověk v obchodě zákonitě nakoupí více, než původně chtěl, protože jej kručící žaludek nutí spolupracovat s mlsným jazýčkem. Proto nikdy nechoďte nakupovat hladoví. A pokud už cítíte, že hlad by se mohl brzy dostavit a nemile vás překvapit, mějte po ruce žvýkačku.

2. Vsaďte na zdravé předkrmy
Zeleninový salát jako předkrm? Ano! Naše babičky jej sice pozobávaly v průběhu jídla, nebo si jej dokonce vychutnaly až na jeho konci. Dnes ale platí, že je mnohem výhodnější si před hlavním jídlem dopřát zdravý předkrm v podobě lehkého zeleninového salátu nebo pouze čerstvé zeleniny. Voda a vláknina, které zelenina obsahuje, totiž částečně zaplní žaludek a připraví jej na další chod. Zákonitě toho potom nesníte tolik, jako kdybyste se na lačno začali konzumovat těžký a vydatný pokrm.

3. Používejte menší nádobí
Ohledně porcí máme často poněkud zkreslené představy o tom, jaké množství jídla nám bude stačit. To ještě umocňuje, když si naložíme na velký talíř, kam se hodně vejde. Na něm by i optimální porce vypadala zcela nedostatečně. Naše rada proto zní: vybírejte si menší nádobí, kam se vejde jednak méně jídla a jednak to bude vypadat, že je ho tam více. Optický klam, který pro vás pracuje velmi výhodně.

4. Nejezte z nudy
Také se vám stává, že když nevíte, „do čeho píchnout“, rozhodnete se, že si dáte něco na zub? Nedělejte to. Drobné mlsání a zobání je velmi nebezpečné. Přijde vám totiž, že nejíte nic, ale když se zkonzumované množství nasčítá, jako to „nic“ skutečně nevypadá. Právě naopak. Takže si místo toho vezměte do ruky raději knihu, běžte se projít nebo se pořádně napijte. Je totiž pravda, že hlad bývá někdy převlečená žízeň.

5. Jezte pomalu
Hltáním si přiženete dvě věci. Polykáte současně vzduch, takže pravděpodobně budete mít potíže s krkáním a nadýmáním. A za další tělo nestačí v té rychlosti poznat, že je vlastně již syté. Takže budete jíst bez potíží dál a zastavíte se až tehdy, když se vám udělá špatně. Jezte proto raději pomalu, pečlivě žvýkejte a rozkousávejte každé sousto. Snažte se každé hlavní jídlo jíst alespoň 15 min. Pokládejte mezi jednotlivými sousty příbor. Ulevíte tak trávicímu systému a budete schopni rozpoznat, kdy už máte dost, protože vám dá mozek jasný signál.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni a těžko mu odoláváme. I s cukrovím se ale pojí určitá zdravotní rizika,...

Čtěte dál
Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Syndrom suchého oka trápí stále více lidí, a to v důsledku časté práce na počítači, prašného prostředí, ale i rychlých změn teplot....
Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?

Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?

Echinacea je pro svůj vysoký obsah cenných látek používána jako přírodní antibiotikum. Nejčastěji je k dostání v podobě tinktur, kapslí...

Videorozhovor