Březová voda působí blahodárně na ledviny a zmírňuje dnu

Březová voda působí blahodárně na ledviny a zmírňuje dnu
zdroj: Adobe Stock

Možná jste si všimli, že březová voda nechybí v téměř žádném obchodě se zdravou výživou, a to především na jaře. Její působení na lidský organismus je velmi blahodárné, někdy až zázračné. Víte, proč se o ní říká, že je to „živá voda“ a jak ji užívat?

Čím je tak vzácná?
Příroda nám do každého podnebí nadělila několik životabudičů. V tropech se nabízí například voda z mladých kokosů, která je považovaná za „živou vodu“. U nás za podobný životabudič můžeme považovat právě březovou vodu, získanou z kmene břízy ve formě přírodní mízy.

Účinků se jí připisuje rovnou několik. V první řadě jmenujme její působení na ledviny a celkový metabolismus vody v těle. Podporuje jejich správnou funkci, čímž působí proti ledvinovým onemocněním, podílí se na léčbě infekcí močových cest či vylučovacích orgánů a pomáhá předcházet tvorbě močových kamenů. Bříza působí močopudně, čímž celkově odvádí přebytečnou vodu z organismu. Blahodárné účinky pocítí také lidé, kteří trpí revmatickými potížemi či dnou, jejichž projevy taktéž zmírňuje. K očistným či regeneračním jarním kúrám se užívá především pro svůj vysoký obsah vitaminů, minerálů a mnoha dalších účinných bioaktivních látek, podporujících lidskou imunitu. Za zmínku stojí také její schopnost pročišťovat krev.

Další zdraví prospěšné účinky
Bříza se však neužívá pouze vnitřně, a stejně tak to není jen míza, která nese zdraví prospěšné účinky. Již v lidovém léčitelství našich předků hrály velmi důležitou roli i listy břízy bělokoré, které se využívaly k podpoře funkcí ledvin, léčbě močovodů či například již zmíněného revmatismu a dny. Svou nepostradatelnou úlohu splňují i dnes, a to ve farmacii i kosmetickém průmyslu. Slyšeli jste o účincích březových přípravků na vlasy? Výtažky z břízy mimo jiné také podporují kvalitu a růst vlasů.

Sběr a dostupnost
V České republice není volný sběr březové mízy zcela povolen, což souvisí především s nutností dodržovat zásady správného postupu získávání, aby nedošlo k poškození samotného stromu. Dobrou zprávou však je, že dostupnost již stočené březové vody je v dnešní době široká a její cena je mnohdy příznivá. K nám se dováží ve vysoké kvalitě povětšinou z východní Evropy, hlavně Ukrajiny a Ruska, kde se každý rok zjara stáčí ve velkých březových hájích. Sběr trvá krátce, jedná se o dobu maximálně dvou měsíců, a to v březnu a dubnu, kdy je míza nejbohatší na zdraví prospěšné látky. Ač to tak někomu může připadat, březová míza, která je zde k dostání, není ředěná vodou. Je to přírodní, čirá a čistá tekutina získaná z kmene břízy.

Jak ji užívat?
Březová voda se pije většinou po dobu dvou týdnů v rámci detoxikační kúry nebo obecně pro posílení organismu. Každý den se vypije jedna malá sklenička, ideálně na lačný žaludek. Kúru je vhodné opakovat každý rok na jaře, tedy v době sběru.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...

Videorozhovor