Trápí vás prasklé koutky a suchá kůže? Nejspíš vám chybí riboflavin

Trápí vás prasklé koutky a suchá kůže? Nejspíš vám chybí riboflavin
zdroj: Adobe Stock

Vitamín B2, riboflavin, je jedním z vitamínů B komplexu, který je stejně jako ostatní důležitý pro řadu reakcí v našem organismu. Deficit B2 není nijak vzácný a může se týkat každého, proto je dobré vědět, jak ho rozpoznat a jakými potravinami ho doplnit.

Jako všechny vitamíny skupiny B je i riboflavin rozpustný ve vodě. Je nezbytný pro správné fungování enzymů, které se podílejí na metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Kromě toho je důležitý pro zdravý stav pokožky, vlasů a nehtů. Podporuje tvorbu krvinek, činnost centrální nervové soustavy a mozku. Výzkumy prokázaly také pozitivní vliv na plodnost. Vitamín B2 je mimořádně důležitý pro náš zrak, konkrétně tím, že chrání oční rohovku. Spolu s ostatními vitamíny řady B je využíván jako podpora v boji s kožními problémy. Zejména pro těhotné a kojící matky, osoby po operaci je příjem riboflavinu mimořádně důležitý. V těhotenství přechází většina vitamínu B2 dítěti, který jej potřebuje pro správný vývoj. V případě nemoci dokáže aktivovat tvorbu protilátek a působit protizánětlivě.  

Špatné skladování vitamín ničí
Vitamín B2 je obsažen v mase, mléčných výrobcích, vejcích a zejména ve vnitřnostech. Z rostlinných zdrojů je adekvátní čočka, špenát a mimořádně bohatých zdrojem jsou pivovarské kvasnice. V případě rostlinných zdrojů záleží na způsobu pěstování. Proto bychom měli dát přednost lokálním pěstitelům, vlastní zahrádce nebo výrobkům v BIO kvalitě. Při tepelném zpracování nedochází k tak zásadním ztrátám jako v případě vitamínu B1. Zde se pohybují přibližně okolo 20 %. Je ovšem velmi citlivý na světlo. Potraviny proto skladujte v tmavé místnosti nebo v lednici a po vyjmutí spotřebujete co nejdříve. Pro představu mléko, které bude vystaveno světlu, ztratí po hodině až 85 % riboflavinu.

TIP
Vstřebávání podpoříme, pokud budeme konzumovat potraviny s celým spektrem vitamínů B a se selenem. Ten najdete například v para ořeších. K doplnění denní dávky selenu postačí 1 až 2 ořechy.

Nedostatek poznáte brzy
Nedostatek vitamínu B2 se projevuje popraskáním rtů a hlavně koutků, únavou, zhoršeným viděním nebo zánětlivými změnami na jazyku. Dlouhodobý deficit může způsobit nevratné neurologické změny. Riboflavin v těle také ničí antibiotika, vysoká konzumace alkoholu, hormonální antikoncepce nebo jiné léky.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie problematiku hlouběji prozkoumala a nalezla možné příčiny některých...

Čtěte dál
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...

Videorozhovor