Jaké mohou být příčiny vaší věčné únavy?

Jaké mohou být příčiny vaší věčné únavy?
zdroj: Adobe Stock

Do ničeho se vám nechce, chybí vám energie a často ztrácíte chuť cokoliv dělat. Příčiny takových pocitů mohou být různé – některé z nich mohou být obyčejné, některé ale mnohem vážnější. Každopádně je důležité dlouhodobou únavu nebrat na lehkou váhu a snažit se ji řešit. Netýkají se některé příčiny právě vás?

Nadměrné vyčerpání může být známkou závažnějších zdravotních problémů než je dlouhodobý nedostatek spánku a nadbytek stresu. Pokud vás vaše věčná únava omezuje a cítíte, že se nejedná o běžnou věc, poraďte se s lékařem. Prozatím se můžete zamyslet nad těmito sedmi možnými příčinami.

1. Anémie
Extrémní slabost, potíže se spánkem, nedostatek koncentrace, zrychlený srdeční tep, bolesti hlavy a bolesti na hrudi. Takové symptomy mohou odhalovat chudokrevnost neboli anémii, tedy nedostatek červených krvinek přinášejících kyslík z plic do tkání a buněk. Příčinou může být nedostatek železa, vitamínu B12, ztráta krve, vnitřní krvácení nebo chronické onemocnění jako je revmatoidní artritida, rakovina či selhání ledvin.

2. Potíže se štítnou žlázou
Únava a slabost ve stehnech, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, neustálý pocit tepla, zvýšená srdeční frekvence, nepravidelná a krátká menstruace a neustálá žízeň. Tak se projevuje hypertyreóza neboli zvýšená činnost štítné žlázy. Tato žláza se nachází v přední části krku a produkuje hormony tyroxin a trijodthyronin. Když je její funkce naopak snížená, nastává tzv. hypotyreóza. Projevuje se únavou, neschopností soustředit se a bolestivostí svalstva i při mírné aktivitě. Často se přidružuje nárůst hmotnosti, neustálý pocit chladu, častá a dlouhá menstruace a zácpa.

3. Cukrovka druhého typu
Kromě soustavné únavy se cukrovka druhého typu hlásí o slovo i nadměrnou žízní, častým močením, hladem, podrážděností, rozmazaným viděním a náchylností ke kvasinkovým infekcím. Můžete dokonce i nevysvětlitelně hubnout.

4. Deprese
Deprese ovlivňuje způsob, jímž nemocný spí, jí, vnímá sebe i ostatní. Její léčba může trvat týdny, měsíce nebo dokonce roky. Ne všichni ji prožívají stejně, obvykle ale způsobuje nedostatek energie, změny spánkových a stravovacích návyků, potíže s pamětí a soustředěním a pocity beznaděje, méněcennosti a negativity.

5. Chronický únavový syndrom
Bolesti hlavy, svalů a kloubů, nemožnost soustředit se, slabost a neschopnost vykonávat běžné každodenní činnosti. Chronický únavový syndrom patří mezi méně častá onemocnění, ale je neméně zrádný. Nemá totiž žádnou přímou příčinu, většinou se spíše jedná o komplex spouštěčů, mezi které patří primárně hlavně stres a přetížení organismu.

6. Spánková apnoe
Krátké přerušení dechu během spánku. Spánková apnoe. Ani vás nemusí vzbudit, ale nastane-li několikrát za noc, jste unavení, ačkoliv myslíte, že jste spali jako do vody hození. Signalizuje ji často chrápání a únava následující den. Může vést k srdečním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a mrtvici.

7. Nedostatek vitamínu B12
Dostatek vitamínu B12 má zásadní význam pro zdraví mozku, imunitní systém a metabolismus. Jedním z prvních příznaků jeho nedostatku je proto únava. Kromě ní se může jednat také o záchvaty brnění v rukou a nohou, výpadky paměti, závrať, úzkost a problémy s viděním.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie problematiku hlouběji prozkoumala a nalezla možné příčiny některých...

Čtěte dál
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...

Videorozhovor