Jaké mohou být příčiny vaší věčné únavy?

Jaké mohou být příčiny vaší věčné únavy?
zdroj: Adobe Stock

Do ničeho se vám nechce, chybí vám energie a často ztrácíte chuť cokoliv dělat. Příčiny takových pocitů mohou být různé – některé z nich mohou být obyčejné, některé ale mnohem vážnější. Každopádně je důležité dlouhodobou únavu nebrat na lehkou váhu a snažit se ji řešit. Netýkají se některé příčiny právě vás?

Nadměrné vyčerpání může být známkou závažnějších zdravotních problémů než je dlouhodobý nedostatek spánku a nadbytek stresu. Pokud vás vaše věčná únava omezuje a cítíte, že se nejedná o běžnou věc, poraďte se s lékařem. Prozatím se můžete zamyslet nad těmito sedmi možnými příčinami.

1. Anémie
Extrémní slabost, potíže se spánkem, nedostatek koncentrace, zrychlený srdeční tep, bolesti hlavy a bolesti na hrudi. Takové symptomy mohou odhalovat chudokrevnost neboli anémii, tedy nedostatek červených krvinek přinášejících kyslík z plic do tkání a buněk. Příčinou může být nedostatek železa, vitamínu B12, ztráta krve, vnitřní krvácení nebo chronické onemocnění jako je revmatoidní artritida, rakovina či selhání ledvin.

2. Potíže se štítnou žlázou
Únava a slabost ve stehnech, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, neustálý pocit tepla, zvýšená srdeční frekvence, nepravidelná a krátká menstruace a neustálá žízeň. Tak se projevuje hypertyreóza neboli zvýšená činnost štítné žlázy. Tato žláza se nachází v přední části krku a produkuje hormony tyroxin a trijodthyronin. Když je její funkce naopak snížená, nastává tzv. hypotyreóza. Projevuje se únavou, neschopností soustředit se a bolestivostí svalstva i při mírné aktivitě. Často se přidružuje nárůst hmotnosti, neustálý pocit chladu, častá a dlouhá menstruace a zácpa.

3. Cukrovka druhého typu
Kromě soustavné únavy se cukrovka druhého typu hlásí o slovo i nadměrnou žízní, častým močením, hladem, podrážděností, rozmazaným viděním a náchylností ke kvasinkovým infekcím. Můžete dokonce i nevysvětlitelně hubnout.

4. Deprese
Deprese ovlivňuje způsob, jímž nemocný spí, jí, vnímá sebe i ostatní. Její léčba může trvat týdny, měsíce nebo dokonce roky. Ne všichni ji prožívají stejně, obvykle ale způsobuje nedostatek energie, změny spánkových a stravovacích návyků, potíže s pamětí a soustředěním a pocity beznaděje, méněcennosti a negativity.

5. Chronický únavový syndrom
Bolesti hlavy, svalů a kloubů, nemožnost soustředit se, slabost a neschopnost vykonávat běžné každodenní činnosti. Chronický únavový syndrom patří mezi méně častá onemocnění, ale je neméně zrádný. Nemá totiž žádnou přímou příčinu, většinou se spíše jedná o komplex spouštěčů, mezi které patří primárně hlavně stres a přetížení organismu.

6. Spánková apnoe
Krátké přerušení dechu během spánku. Spánková apnoe. Ani vás nemusí vzbudit, ale nastane-li několikrát za noc, jste unavení, ačkoliv myslíte, že jste spali jako do vody hození. Signalizuje ji často chrápání a únava následující den. Může vést k srdečním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a mrtvici.

7. Nedostatek vitamínu B12
Dostatek vitamínu B12 má zásadní význam pro zdraví mozku, imunitní systém a metabolismus. Jedním z prvních příznaků jeho nedostatku je proto únava. Kromě ní se může jednat také o záchvaty brnění v rukou a nohou, výpadky paměti, závrať, úzkost a problémy s viděním.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!