Beluga je černá čočka, která barvou a drobnými zrnky připomíná větší kaviár. Proč je vhodné zařadit tuto blahodárnou plodinu do svého pravidelného jídelníčku? Čím nadchne a překvapí tento druh luštěniny?
Díky tomu, že připomíná kaviár, si vysloužila i své jméno, právě dle kaviáru Beluga. Tento druh čočky má jemnou oříškovou chuť a ideální nutriční profil. Beluga se k nám dováží z Kanady. Jedná se o vskutku perfektní luštěninu, která upoutá příjemnou chutí a zaujme i ty, kteří luštěninám úplně neholdují.
Určitě stojí za vyzkoušení nejen pro její lahodnou chuť. Je také velmi přínosná pro svůj vysoký obsah vlákniny. Obsahuje hlavně sacharidy a bílkoviny. Vyniká nízkým glykemickým indexem, tj. zasytí na velmi dlouhou dobu. Z tohoto důvodu je vhodné její zařazení do jídelníčku při redukční dietě.
Beluga je bohatým zdrojem vitamínů B, hořčíku, draslíku, ale také jako ostatní luštěniny obsahuje větší množství železa, zinku, vápníku, fosforu a selenu. Beluga je zdravou bezlepkovou luštěninou, která má ve svém složení černý pigment, který je způsobený polyfenolickými látkami. Podmiňuje její zbarvení a je zároveň původcem antioxidačního působení.
Rychlá příprava bez namáčení
I když je známo, jak jsou luštěniny výživnou a zdravou potravinou, přesto je nekonzumujeme v takové míře, v jaké bychom měli. Mnohdy je odrazující dlouhá doba přípravy. V tomto směru je beluga perfektní volbou a důkazem, že lze konzumovat luštěninu, aniž bychom trpěli nadýmáním. Stejně tak se jedná o typ čočky, který není třeba namáčet. Rychlý a snadný způsob přípravy je ocenitelnou a přínosnou záležitostí. Vaří se v neosolené vodě zhruba půl hodiny. Během vaření je možné ji dochutit majoránkou, kurkumou apod. Výhodou je, že tento typ čočky se nerozvaří a po uvaření dobře drží tvar. Z tohoto důvodu je vhodná i coby dekorace na talíře, pečivo, saláty.
Mnohostranné využití v kuchyni
Kromě klasické přípravy čočky na kyselo, ji lze připravit i na sladko, jako samostatný pokrm či coby přílohu nebo doplněk hlavního i vedlejšího chodu, svačiny, atd. Je ideální ingrediencí do salátů nebo pomazánek. Výborná je v kombinaci s vlašskými ořechy nebo s kořenovou zeleninou. Použít ji lze i coby zajímavou a zdravou ozdobu na chlebíčky.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika
Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních...
Čtěte dál
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Stravovací návyky – jak změnit roky zažitý jídelníček?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace

Strava okolo tréninku: co jíst před tréninkem a co je naopak vhodné zařadit až po něm?

Pažitka – na jakém místě ji pěstovat a jak si ji uchovat co nejdéle k využití v kuchyni?

Potraviny, které přirozeně obsahují hodně bílkovin

Rostlinné mlsání – tipy na doma, do práce nebo na výlety

Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl
