Čočka beluga nenadýmá a nemusíte ji namáčet. Jak si ji nejlépe vychutnat?

Čočka beluga nenadýmá a nemusíte ji namáčet. Jak si ji nejlépe vychutnat?
zdroj: Adobe Stock

Beluga je černá čočka, která barvou a drobnými zrnky připomíná větší kaviár. Proč je vhodné zařadit tuto blahodárnou plodinu do svého pravidelného jídelníčku? Čím nadchne a překvapí tento druh luštěniny?

Díky tomu, že připomíná kaviár, si vysloužila i své jméno, právě dle kaviáru Beluga. Tento druh čočky má jemnou oříškovou chuť a ideální nutriční profil. Beluga se k nám dováží z Kanady. Jedná se o vskutku perfektní luštěninu, která upoutá příjemnou chutí a zaujme i ty, kteří luštěninám úplně neholdují.

Určitě stojí za vyzkoušení nejen pro její lahodnou chuť. Je také velmi přínosná pro svůj vysoký obsah vlákniny. Obsahuje hlavně sacharidy a bílkoviny. Vyniká nízkým glykemickým indexem, tj. zasytí na velmi dlouhou dobu. Z tohoto důvodu je vhodné její zařazení do jídelníčku při redukční dietě.

Beluga je bohatým zdrojem vitamínů B, hořčíku, draslíku, ale také jako ostatní luštěniny obsahuje větší množství železa, zinku, vápníku, fosforu a selenu. Beluga je zdravou bezlepkovou luštěninou, která má ve svém složení černý pigment, který je způsobený polyfenolickými látkami. Podmiňuje její zbarvení a je zároveň původcem antioxidačního působení.

Rychlá příprava bez namáčení
I když je známo, jak jsou luštěniny výživnou a zdravou potravinou, přesto je nekonzumujeme v takové míře, v jaké bychom měli. Mnohdy je odrazující dlouhá doba přípravy. V tomto směru je beluga perfektní volbou a důkazem, že lze konzumovat luštěninu, aniž bychom trpěli nadýmáním. Stejně tak se jedná o typ čočky, který není třeba namáčet. Rychlý a snadný způsob přípravy je ocenitelnou a přínosnou záležitostí. Vaří se v neosolené vodě zhruba půl hodiny. Během vaření je možné ji dochutit majoránkou, kurkumou apod. Výhodou je, že tento typ čočky se nerozvaří a po uvaření dobře drží tvar. Z tohoto důvodu je vhodná i coby dekorace na talíře, pečivo, saláty.

Mnohostranné využití v kuchyni
Kromě klasické přípravy čočky na kyselo, ji lze připravit i na sladko, jako samostatný pokrm či coby přílohu nebo doplněk hlavního i vedlejšího chodu, svačiny, atd. Je ideální ingrediencí do salátů nebo pomazánek. Výborná je v kombinaci s vlašskými ořechy nebo s kořenovou zeleninou. Použít ji lze i coby zajímavou a zdravou ozdobu na chlebíčky.

 

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových moudrostech bývá vždy špetka pravdy a někdy i o něco více. Jako třeba...

Čtěte dál
Švestky obsahují sorbitol, který vám pomůže od jednoho nepříjemného problému

Švestky obsahují sorbitol, který vám pomůže od jednoho nepříjemného problému

Podzim se blíží a to znamená, že se blíží i sezóna švestek. Švestkový koláč se těší velké oblibě, ale zkuste se zaměřit hlavně na švestky...
Nebojte se luštěnin. Zbavit je nadýmavého efektu je otázka několika triků

Nebojte se luštěnin. Zbavit je nadýmavého efektu je otázka několika triků

Luštěniny měly historicky v našem jídelníčku vždy své místo, ačkoliv jsou stále trochu opomíjenou potravinou. Co pro nás znamenají...