Myslíte si, že nejste ve stresu? Zde jsou méně známé příznaky

Myslíte si, že nejste ve stresu? Zde jsou méně známé příznaky
zdroj: Adobe Stock

Jste stažení, srdce vám bije na poplach a váš zrychlený dech nelze zpomalit. Typické projevy stresu. Existují ale méně známé projevy stresu, které si třeba s akutním pohotovostním režimem vašeho těla ani nespojíte. Jaké to jsou?

Chronický stres se může podepsat na různých částech těla různými způsoby a nepříznivě tak ovlivnit celkové zdraví. Nadledvinky setrvale vylučují adrenalin, noradrenalin a kortizol, jejichž dlouhodobě vysoké hladiny mohou oslabit zdraví kostí, ale i imunitu, způsobit ztrátu svalstva a znesnadnit kvalitní spánek. Tělo je tak vlivem stresových hormonů stále drženo v pozoru a napětí, aby mohlo reagovat na nebezpečí, které ve skutečnosti nepřichází a v tom je právě zakopaný pes.

Jaké jsou další příznaky stresu, které není dobré podceňovat?

1. Bolesti břicha
Nevolnost a bolesti žaludku způsobené stresem mají opravdu hodně daleko k oněm pověstným a příjemným motýlkům v břiše. Vlivem zvýšené produkce hormonů nemůže tělo zpomalit nebo zastavit trávení, což poznáte stahy žaludku projevujícími se jako nepříjemné křeče. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že existuje spojitost mezi stresem a syndromem dráždivého tračníku, který může způsobit nejen bolesti břicha, ale také zácpu či průjem.

2. Potíže s vyprazdňováním
Narušení trávení se projeví nejen bolestí břicha, ale také nutkáním na stolici. Stres často ovlivní trávicí systém a schopnost těla přijímat živiny. Důsledkem toho dochází k průjmu či naopak k zácpě. Na vině může být též, jak je výše zmíněno, syndrom dráždivého tračníku, který je podle některých teorií se stresem velmi úzce spjat.

3. Pálení žáhy a kyselý reflux
Jedinci, kteří se nacházejí pod velkým stresem, jej mohou zajídat nezdravými potravinami, zapíjet alkoholem nebo zahánět kouřením. To vše může vést k pálení žáhy a kyselému refluxu (když se kyseliny z žaludku dostanou až do jícnu). Pokud tyto obtíže přetrvávají dlouhodobě a nejsou léčeny, mohou vést ke vzniku otevřených vředů a zjizvení tkáně jícnu.

4. Nepravidelná menstruace
Stres může způsobit nepravidelnost ženského cyklu nebo dokonce i vynechání či vyšší bolestivost. Může také zhoršovat premenstruační syndrom a zintenzivnit výkyvy nálad a křeče v břiše, které v tomto období trápí řadu žen.

5. Oslabený sexuální apetit
Krátkodobý stres může být viníkem snížené sexuální touhy, libida. Chronický stres může zapříčinit dokonce reálné potíže muže v ložnici – může vést až ke vzniku erektilní dysfunkce a ovlivnit spermie – jejich množství i kvalitu.

Stačí 30 minut pohybu denně
Omezit účinky stresu na tělo i mysl a celkově pozvednout náladu a rozpoložení dokáže podle odborníků již pouhých 20 minut nějaké fyzické aktivity denně. Ať už se jedná o rychlou chůzi, běh nebo plavání, na tělo i mysl pohyb působí doslova blahodárně. Celý účinek se umocní, když se hýbete na čerstvém vzduchu. Doslova každá minuta se počítá.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Přizpůsobený hubnoucí plán, který je dostupný prostřednictvím stejnojmenné aplikace. Podle jejích tvůrců pomáhá tento stravovací systém...
Trápí vás neustálá únava? Zde jsou tipy, jak se s ní vypořádat

Trápí vás neustálá únava? Zde jsou tipy, jak se s ní vypořádat

Domácnost, práce, sport, povinnosti. Stres, spěch, shon. Nutkání všechno stihnout a úzkost z toho, že se to nedaří. Takové a mnohé...

Videorozhovor