Únik moči je nepříjemný. Rozhodně se za něj ale nemusíte stydět. Inkontinencí trpí spousta žen. Mezi nimi třeba i známá herečka Kate Winsletová, která se k ní nedávno přiznala. Jedná se o onemocnění, které lze řešit jako každé jiné.
Jako únik moči neboli inkontinence je označován stav, kdy pacient ztrácí kontrolu nad močovým měchýřem. Jednoduše řečeno neovládá potřebu močit. Úniky mohou být velmi malé, třeba při kašli nebo smíchu, až po velmi silné nutkání k močení, které se těžko kontroluje. Ačkoliv vám to může být trapné, pak pokud něco takového zaznamenáváte, je nutné se poradit s lékařem. V začátcích se toho dá spoustu zachránit.
Problém je třeba řešit už od začátku
Skrývaná inkontinence může vyústit až ve vznik vyrážek, vředů, kožních infekcí a infekcí močových cest. Může vést ke zpřetrhání sociálních vazeb s rodinou a přáteli ze strachu a studu. Zde je třeba připomenout, že se není za co stydět. Tento problém se netýká pouze žen nad 50 let, ale i mladších, zejména těch, které mají po porodu. Dobrá zpráva je, že močový měchýř a svaly, které jej drží, lze trénovat a nepříjemným potížím tak dát sbohem. Je ale třeba celou záležitost řešit v samotném začátku a nepřehlížet počínající potíže.
Příčinou může být nemoc, oslabené svalstvo i medikace
Moč může unikat v různých situacích. Na vině bývá stres, urgentní potřeba močit, cukrovka nebo nádor. Nejedná-li se o nemoc, jakou je cukrovka nebo rakovina, bývají na vině zpravidla oslabené svaly pánevního dna. Inkontinenci mohou spouštět některé léky, menopauza u žen, zvětšená prostata u mužů, zácpa, nadváha a obezita – všechny tři možnosti zvyšují tlak na močový měchýř a svaly, které jej ovládají – infekce močových cest, a zmíněná i další onemocnění, jako je Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza.
Prevence má smysl
Ačkoliv prevencí nelze stoprocentně zaručit, že inkontinencí nikdy trpět nebudete, můžete riziko jejího nástupu významně snížit. Na místě jsou změny životního stylu týkající se vypuštění alkoholu, kofeinu a potravin s vysokým obsahem kyselin (rajčata, grapefruity) a koření, které mohou močový měchýř dráždit. Neměli byste také příliš pít večer bezprostředně před ulehnutím do postele. S posílením svalů pánevního dna, které ovládají močový měchýř, pomáhají tzv. Kegelovy cviky. Ty mohou být prováděny kdekoliv a kdykoliv, protože nikdo nevidí, že je cvičíte. Pomáhají jak ženám, tak i mužům a zlepšit situaci mohou za 3 a 6 měsíců, pokud již inkontinenci trpíte.
Pravidelný trénink se vyplácí
Močový měchýř můžete také trénovat a prodlužovat dobu mezi jednotlivými návštěvami toalety, zvyšovat množství moči, které udržíte a zlepšovat kontrolu nad nutkáním močit. Léčit mohou i léky a jiné zdravotnické prostředky. Jedná se třeba o estrogenový krém a další medikamenty, které již jsou ale na předpis. V zásadě lze říci, že léčba závisí na tom, co způsobuje problém a jaký typ inkontinence máte. Pokud je močová inkontinence způsobena zdravotním problémem, pak zmizí, jakmile se problém vyřeší. Krajním řešením je i medicína a chirurgie.
Potíže rozhodně neignorujte
Pokud cítíte náznaky počínající inkontinence, poraďte se se svým lékařem a nedovolte tomuto onemocnění, aby vám otravovalo život. Existují i speciální vložky nebo podložky, které mohou i život s inkontinencí v rámci možností zkvalitnit.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál