Špatné pohybové návyky vám pomůže napravit podolog. Jak vyšetření probíhá?

Špatné pohybové návyky vám pomůže napravit podolog. Jak vyšetření probíhá?
zdroj: Adobe Stock

V dnešní hektické době trpí drtivá většina populace pohybovými obtížemi různého charakteru. Medicínský obor zvaný podologie na ně jde doslova „od podlahy“. Vychází totiž z toho, že všechno se odvíjí od nohou. Konkrétně od chodidel.

Kdo někdy byl na lekci jógy, jistě si vybaví, jaký důraz se kladl na uvědomění si chodidel a jejich kontaktu se zemí. Na chodidlech máme tři body opory, takzvaný tříbodový systém opory. Jedná se o spojení kloubu pod palcem, kloubu pod malíkem a paty. Skrze tyto tři body opory získáváme stabilitu a rovnováhu. V józe se říká: „Opřete se o chodidla, odtlačte se od chodidel, zapusťte je jako kořeny do země.“ Na vnitřní rovině fungují chodidla jako kořeny, symbol zemitosti, naše spojení se zemí. Díky nim můžeme růst, protože růst, ať už jakýkoliv, není možný bez pevných základů. Bohužel na tyto pevné základy dnes často zapomínáme.

Vše začíná u chodidla
Často řešíme, jak správně stát a správně sedět. U lékaře, fyzioterapeuta, ortopeda, na lekci, sami. Přemýšlíme, jak nastavit tělo, překlopit pánev, vytáhnout se z ramen, vytahovat se za temenem hlavy vzhůru. Zapomínáme přitom ale na pomůcku, která je připravena napovědět. Použijeme-li chodidla, je to nádherně jednoduché. Odtlačíme-li se od chodidel, uvědomíme-li si jejich spojení se zemí, začneme-li je aktivně používat, ony nám napoví, jak správně stát i sedět.

Od postavení chodidel se totiž odvíjí poloha kolen, kyčlí, nastavení pánve, hrudníku, krční páteře. Zapojením chodidel zapojíme pánevní dno, celkově se vytáhneme a narovnáme, aniž bychom se zbytečně „prsili“ a ztráceli kontakt spodních žeber s pánevními kostmi. Budeme správně stát i sedět a bude to přirozené, nenucené. Tedy bude existovat vysoká šance, že u tohoto správného postoje vydržíme. Protože pro nás bude fyziologický. A co je fyziologické, je přirozené.

Základem je vyšetřit nohu a její zatížení
Podologie je medicínský obor, který se zaměřuje na terapii nohy a skrze ni na správné nastavení postoje těla a používání pohybového aparátu v různých situacích. Základem je komplexní vyšetření nohy a jejího zatížení ve stoji, chůzi a běhu – tedy při statické a dynamické zátěži. Cílem je předejít bolesti či zranění důsledkem nesprávného držení těla a užívání pohybového aparátu, nebo řešení potíží již vzniklých. Abnormality na noze se řeší nošením speciálních vložek do bot individuálně upravených danému jednotlivci na míru. Na základě vyšetření diagnostickými přístroji je dle úsudku lékaře možné pacienta vybavit také silikonovými korektory na deformity prstů a vady nohou, nožními ortézami a ortopedickými botami.

Dodržování správné ergonomie je nezbytné ve všech životních situacích
Podologická terapie, či chcete-li, léčba, ale není pouze o tom vyšetřit, vyrobit podpůrnou pomůcku a tu nosit. Nohy a jejich anatomický tvar a funkce ovlivňují celé tělo. Porucha funkce kloubu či svalu narušuje statiku těla a následně i funkci svalů, kloubů, vazů i samotný stav nohy. Jedná se tedy o začarovaný kruh, z něhož umí cestu ven najít pouze zkušený podolog. Ten speciálními hmaty a chvaty docílí správné korekce postavení a funkce nohy, dá do pořádku funkci kloubů a svalů a uvede vše do souladu tak, že nebudou spokojeny pouze nohy. Poté pacientovi ukáže a zadá cvičení, jimiž je třeba správné nastavení udržovat a které je nutno pravidelně cvičit, společně s nošením vložek a dodržováním správné ergonomie a pohybových návyků ve všech životních situacích. Podolog potom stanoví, kdy je třeba pacienta znovu vidět a tyto intervaly je třeba dlouhodobě dodržovat. Návštěvu podologa se doporučuje uskutečnit co nejdříve po prvním roce života.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....