Zázrak jménem mateřské mléko a skutečnosti, které jste možná nevěděli

Zázrak jménem mateřské mléko a skutečnosti, které jste možná nevěděli
zdroj: Adobe Stock

Mateřské mléko je naprosto neuvěřitelnou a dokonalou potravinou. A neustále se ukazují jeho nové, nečekané a úžasné vlastnosti. Zdali je miminko kojené nebo nekojené ovlivňuje do budoucna opravdu mnohé. Není to jen otázka zdraví, ale i psychického pouta.

Kojení je jedním z nejintimnějších zážitků mezi matkou a dítětem. Mateřské mléko dodá miminku to, co umělá výživa nikdy nedokáže, ačkoliv v případech, kdy matka mléko nemá nebo z jakéhokoliv jiného důvodu kojit nemůže, jedná se o to nejlepší zástupné řešení. Snad jediné, co matka dítěti prostřednictvím mateřského mléka nepředává, je vitamín D. Proto je třeba jej kojencům dodávat prostřednictvím speciálních kapiček.

Sedm skutečností, které jste o mateřském mléce možná nevěděli

1. U každé maminky je jedinečné
Složení mateřského mléka není stejné pro všechny kojící. Závisí na noha faktorech zahrnujících stravu, hormony a také genetiku, životní prostředí a potřeby vaše i vašeho dítěte.

2. Dítě rozpozná jeho vůni
Vůně mateřského mléka je pro kojence specifická a nezaměnitelná. Může jej nejen cítit, ale také zpracovávat informace, které mu jeho prostřednictvím předáváte.

3. Pomáhá miminku spát
Stejně, jako se během dne mění hladiny hormonů v těle, mění se i v mateřském mléce. Tak třeba večerní kojení předává dítěti hormony, které by měly navodit spánek.

4. Zvyšuje sounáležitost a lásku
Sounáležitost matky a dítěte zvyšuje samozřejmě dotek kůže na kůži. Vědci ale zjistili, že u matky během kojení stoupají hladiny oxytocinu, hormonu lásky a důvěry. To pomáhá zvyšovat pocit lásky k vašemu miminku.

5. Zajišťuje dítěti zdravější budoucnost
Mateřské mléko je plné protilátek bojujících proti zárodkům nemocí. Může snížit riziko vzniku ekzému, astmatu, alergii a obezity v pozdějším životě. Prodloužené kojení přispívá k celoživotnímu snížení rizika srdečních onemocnění.

6. Podporuje pozdější vztah ke zdravému stravování
Vaše strava může ovlivnit složení vašeho mateřského mléka. Potraviny, které během kojení jíte, může mít vliv na chutě, které vaše dítě bude po odstavení pociťovat.

Je jiné pro syny a pro dcery
Chlapci konzumují více mateřského mléka než dívky. Mateřské mléko pro chlapce je také výživnější, obsahuje až o 25 % více kalorií než mléko pro holčičky.

Stále není zcela jasné, jak se mateřské mléko přirozeně přizpůsobuje potřebám každého dítěte. Jemnosti a složitost mateřského mléka se vědci stále snaží pochopit. Je zapotřebí mnohem více výzkumů. Není ale pochyb o tom, že mateřské mléko je zkrátka jedinečné.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...

Videorozhovor