Květen je pro bylinkáře jako stvořený. Právě tento měsíc nám příroda nabízí to nejlepší. Spojme jarní procházku se sběrem známých bylin – pampelišky, jitrocele a kopřivy. Když je nasušíme na zimu, nemoci se nám budou vyhýbat.
Pečlivě vybíráme místo sběru
Bylinky jsou nedílnou součástí léčitelství. Pomůžou při běžné nemoci, každodenních neduhách, ale občas umí zazářit i tam, kde běžná medicína selhala. Pampelišku, jitrocel i kopřivu nalezneme prakticky kdekoliv a není problém jich nasbírat dostatek na celý rok. Jen pozor na místo sběru! Louka uprostřed lesa bude jistě vhodnější než městský park.
Kopřiva čistí krev a pomůže od ekzému
Listy kopřivy dvoudomé pomohou proti ekzému, bolesti hlavy, působí močopudně, čistí krev a při pravidelné konzumaci zaženou jarní únavu a dodají tělu energii, která stále dřímá zimním spánkem. Obsahují totiž mimo jiné velké množství chlorofylu, minerálních látek, vitamínu D a serotoninu.
Popíjíme čaj připravený z čerstvých nebo sušených listů. Pro jarní očistu organismu bychom měli pravidelně užívat dva šálky denně po dobu dvou týdnů. Čaj má silný močopudný účinek, proto je vhodný na ledvinové obtíže a zánět močového měchýře, ale v druhé polovině těhotenství už není příliš žádaný. Nemá žádný vliv na plod, ale může ještě zvýšit už tak častou potřebu močení. V průběhu kojení je kopřivový čaj vhodný pro zvýšení laktace.
Jitrocel zažene kašel
Jitrocel sice nacházíme až do konce léta, ale na jaře má největší sílu. Sbíráme celé listy jitrocele kopinatého, ze kterých připravujeme sirup, a to buď vařený, nebo za studena. Ten za studena „zraje“ až šest týdnů, v průběhu kterých dojde ke kvašení. Obsahuje proto malé množství alkoholu. V kombinaci s minimálním množstvím při užívání ho s klidným svědomím podáváme i dětem. Jitrocelový sirup mírní kašel a zahlenění, čistí průdušky, uleví od astmatu a bronchitidy. Čerstvě natrhané listy rozdrtíme mezi prsty a přiložíme na ránu nebo štípanec. Pokud tyto obklady pravidelně opakujeme, mohou vyléčit i několik let staré poranění.
Pampeliška posílí imunitu
Květy pampelišek už se změnily v dětmi oblíbené padáčky, ale listy a kořeny mají stále velké množství prospěšných látek. Nasbírejme jich dostatek, ať nám vydrží na celý rok. Listy smetanky lékařské, tedy pampelišky mají velké množství vitamínů A, B, C a minerálních látek, zejména draslíku. Díky tomu přirozeně posilují imunitní systém a jsou účinné jako podpůrná léčba onemocnění ledvin a jater. Stejně jako kopřiva působí močopudně, ovšem ne v tak velké míře.
Na zimu si připravíme zásobu sušených kořenů a listů. Čaj ze sušeného kořene je intenzivnější, ale neobsahuje tak vysoké množství vitamínu C, proto je vhodné části zkombinovat. Na jaře listy využíváme k přípravě jarní nádivky, salátu, nebo do smoothie, kde nebudou chuťově výrazné, ale získáme z nich cenné látky.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál