Vyprání kojeneckého a dětského oblečení po jeho zakoupení je snad pro každou maminku samozřejmostí. Mělo by tomu však být u každého koupeného oblečení a prádla. Pokud se domníváte, že se jedná o nové a tudíž čisté oblečení, jste na omylu. Jakým nástrahám se při nevyprání vystavujete?
Mnozí považují vyprání nově zakoupeného oblečení za nutné u novorozenců a malých dětí, stejně tak je to považováno jako samozřejmost u spodního prádla. Nicméně oblečení pro dospělé už tak často po nákupu nepereme. A to je chyba. Nové oblečení je plné nejen chemických látek, ale i bakterií...
Hrozící nebezpečí, které si mnohdy neuvědomujeme
Oblečení a prádlo, které přichází do přímého kontaktu s pokožkou, je vhodné vždy nejprve vyprat. Textil v rámci výrobního procesu prochází jak bělením, barvením, tak nakonec apretací pro výsledný vzhled. Rovněž pochází z různých částí světa, kde platí odlišné hygienické normy a předpisy pro používání chemikálií. Dnes je i běžné, že oblečení vzniká postupně po částech na různých místech a nakonec je zkompletováno. Tímto absolvuje další nezbytné cestování, styk s různými lidmi, skladování apod. Zkrátka poměrně dlouhá cesta, než se dostane k cílovému spotřebiteli. Za tu dobu na něm mohou ulpívat chemické látky, které působí proti hmyzu, chrání oděv proti molům, vlhkosti apod. Nitě, ze kterých je plátno utkané, bývají napuštěné chemikálií. Není tajemstvím, že některé výrobní textilní závody zaostávají s čistotou na pracovišti, atd. Všeobecně se ví, že textilní průmysl náleží mezi jeden z největších konzumentů chemických látek.
Nové oblečení aneb zdání klame
Oblečení a veškeré prádlo než se dostane na pulty a stojany v obchodech, je za tu dobu plné prachu a projde rukama mnoha lidí. Další věcí, kterou je třeba neopomenout je i to, že oblečení, které jste si pořídili, před vámi někdo zkoušel. A to ne jednou. Na oblečení tak mohou přežívat organismy po dlouhou dobu. Oblečením lze na sebe přenést viry. Můžete chytit i svrab apod.
Praní je nutnost po zdravotní stránce
Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná především o předejití zdravotnímu riziku. Nově koupené a nevyprané oblečení může způsobit na vaší pokožce alergickou reakci. A zřejmě každý ví, že nové prádlo má jistou nepříjemnou pachovou stopu. Ložní a spodní prádlo je vhodné před prvním použitím vyprat raději dvakrát a dodržet postup dle doporučení od výrobce. U triček, halenek, košil, kalhot, utěrek apod. stačí jedno vyprání před použitím. Účinnou ochranou je vyprání, další doporučenou možností je nechat prádlo projít jedním horkým cyklem v sušičce.
Nebuďte nedočkaví na nový kousek ve vaší šatní skříni a raději myslete na své zdraví.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
