Když infekční organismy, jako jsou bakterie, viry nebo paraziti, kontaminují potraviny, které sníte, hrozí riziko otravy. Její projevy se mohou v počátcích podobat chřipce či nachlazení. Dostavuje se únava, horečka, zimnice, bolesti hlavy a svalstva, žízeň, malátnost a také průjem. Jak se pomocí stravy dostat zpět do kondice?
Otravu jídlem způsobí zpravidla nakažené potraviny či voda. Jedná se především o nedostatečně upravené maso, vejce, syrové výhonky či ryby a ústřice, měkké nebo nepasterované sýry (brie, feta), špatně umyté ovoce a zeleninu, nepasterované nápoje nebo o nakaženou vodu. Příznaky se objevují kdykoliv během několika hodin, dnů či týdnů po nakažení. Záleží na druhu patogenu, který otravu způsobil. Zlepšení se zpravidla dostaví během dvou dnů. Otrava jídlem se nejčastěji vyskytuje u dětí a starších osob.
Nejprve doplňte tekutiny
Samozřejmě je na místě při závažnějších příznacích vyhledat lékaře, nechat se vyšetřit a postup léčby s ním konzultovat. Důležité je každopádně nechat žaludek odpočinout a počkat, až odezní výbuchy v podobě zvracení, průjmu a nevolnosti. Vyhněte se jídlu a pití na několik hodin. Poté začněte přijímat tekutiny, které jsou klíčové, protože pomohou tělu v boji s účinky otravy jídlem. Zvracení a průjem mohou způsobit dehydrataci, takže sání ledových kostek nebo popíjení vody po doušcích může být dobrým začátkem. Kromě vody se jako vhodné tekutiny dále doporučují sportovní nápoje, které doplní elektrolyty, minerální vody, čaj bez kofeinu a masový nebo zeleninový vývar. Jakmile žaludek udrží tekutiny, můžete začít uvažovat, co mu nabídnete pevného.
Vsaďte na BRAT dietu
Když tedy máte pocit, že byste již mohli být schopni udržet nějaké jídlo, zvolte potraviny, které jsou šetrné k žaludku a gastrointestinálnímu traktu. Zaměřte se na jemné, nízkotučné potraviny s nízkým obsahem vlákniny. Tuk se těžko tráví, podobně jako vláknina, která je ve většině případů nestravitelná, pročež funguje jako kartáč střev. Což je ale efekt, který nyní nepotřebujete. Mezi vhodné potraviny patří banány, jablka, rýže, ovesné vločky, brambory nebo vaječné bílky. Dobrým způsobem návratu k jídlu je i tzv. BRAT dieta – banány, rýže, jablečné pyré (přesnídávka) a toasty.
Nechte tělo pročistit
Po otravě jídlem je nezbytné následovat přirozenost a nechat tělo, aby se samo očistilo a zbavilo trávicí trakt škodlivých bakterií. Rozbouřený žaludek pomůže uklidnit mátový nebo heřmánkový čaj. Když už se cítíte skutečně dobře, je chytré podpořit střevní mikroflóru zakysanými mléčnými výrobky nebo probiotickými doplňky stravy. Ty pomohou tělu obnovit střevní mikroflóru, ztracenou po otravě jídlem a dostat tak trávicí i imunitní systém zpět do kondice.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál