Jak nejvhodněji odstranit přisáté klíště?

Jak nejvhodněji odstranit přisáté klíště?
zdroj: Pixabay

Klíšťata jsou každoročním strašákem. Číhají na nás v lesích, na louce nebo v parku. Někdo je přitahuje více, jiní méně. Mohou přenášet nemoci, proti kterým se nedá příliš bránit. Riziko nakažení můžeme zmírnit správným vyjmutím a ošetřením místa. Víte jak na to?

Prevence a zas prevence
Proti klíšťatům a létajícímu hmyzu se můžeme bránit repelenty nebo domácími prostředky. V obou případech nemusí být ochrana stoprocentní. Nezapomínejte proto ani na vhodný oděv a do lesa nevyrážejte v krátkém tričku a kraťasech. Klíšťatům vadí přítomnost vitamínu B v krvi. Zvyšte proto příjem už v zimních měsících, vyplatí se to. Pokud se přeci jenom klíště přisaje, vyjměte ho okamžitě. S postupem času se riziko nakažení zvyšuje.

Klíště vyjměte co nejdříve
Pro vyjmutí parazita platí několik jednoduchých zásad. Tak například, že klíštětem nikdy netočíme. Je to zdlouhavé a konec konců nemá žádný závit, který by povolil, a klíště se dřív pustilo. Pokud potřebujete vyjmutí podpořit nějakým pohybem, tak dejte přednost kývání ze strany na stranu. To je nutné pouze v případě, kdy je přisáté delší dobu. Nejspolehlivější metodou je okamžité vytažení. Klíště uchopíme pinzetou těsně u kůže a dáváme přitom pozor, abychom mu nezmáčkli zadní část těla. Potom zatáhneme a klíště jednoduše vyjmeme. Místo vydezinfikujeme a nadále sledujeme po dobu alespoň dvou týdnů.

Kusadla v kůži nepředstavují problém
Kontrolujte se po každém návratu domů. I v případě, že je klíště infikované, ale vyjmete ho do 24 hodin, nehrozí prakticky žádné riziko přenosu nemoci. Po uplynutí této doby je pravděpodobnost nakažení 50 %, po dalších 48 hodinách až 100 %. To neplatí u zvířat, která jsou například proti borelióze prakticky imunní. Jakmile zjistíte přítomnost klíštěte, okamžitě ho vytáhněte, a to i v případě, že u sebe nemáte pinzetu, speciální háček ani žádné další vybavení. Pokud se stane, že kusadla zůstanou v kůži, nepropadejte panice. Není nutné vyhledávat lékařskou pomoc. Samotná kusadla nepředstavují žádné riziko a postupem času je tělo přirozeně vyloučí stejně jako třísku.

Lokální reakce je velmi častá
Po vyjmutí se často objevuje začervenalá skvrna, popřípadě i boulička. Jedná se pouze o lokální reakci. Zcela jistě se nemusíte obávat prvních příznaků boreliózy, ani dalších onemocnění. Klíště si povětšinou vybírá skrytá místa – podkolenní jamku, podpaží nebo třísla. Tedy oblasti, kde je kůže obzvlášť citlivá a riziko lokální reakce je tím pádem vyšší.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času?...
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...