Věděli jste, že dospělému člověku denně proběhne hlavou přibližně 50 tisíc myšlenek? Zapamatujeme si jich ale sotva 100 a to je škoda! Jak si efektivně ty vybrané uchovat?
Je úplně normální, že většinu myšlenek, které během dne vyprodukujeme (nebo se vyprodukují?), zapomeneme. Abychom se nezbláznili, musí totiž naše mozky filtrovat zbytečné informace. Během tohoto procesu ale můžete ztratit spoustu skvělých nápadů.
Velké myšlenky často přicházejí v nestřežených okamžicích
Kreativní nápady ale paradoxně nepřicházející ve chvílích maximální koncentrace, ale právě tehdy, když je mysl uvolněná – třeba na záchodě nebo ve sprše. A ono je to vlastně i docela logické. Když nemusíte cílit jedním konkrétním směrem, můžete prostě jen existovat a vstřebávat podněty zevnitř i zvenčí, všímat si a zpracovávat. Jediný problém je v tom, že v uvolněném rozpoložení mozek podstatnou myšlenku často „přehlédne“ a posléze vyfiltruje společně s těmi zbytečnými.
Vezměte na pomoc papír a tužku – jako za starých časů
Pokud nechcete, aby vaše propustky k zářné budoucnosti – ať už podle vás spočívá v čemkoliv – v podobě hodnotných myšlenek nezmizely v propadlišti dějin (vašich soukromých dějin – tedy vaší paměti), budete se muset vyzbrojit dvěma pomůckami. Jedná se o tužku a poznámkový blok. Ano, to je skutečně vše, co potřebujete. Jakmile vás něco napadne, zapište si to. Jedině tak si zaručíte, že později nezapomenete, co vám přišlo na mysl třeba během okopávání záhonků nebo sázení květin.
Poznámkový blok vždy po ruce – na každém kroku
Já třeba jeden takový poznámkový blok mám. Spolu s propiskou jej s sebou nosím, ať jdu kamkoliv. V kabelce, batohu nebo tašce nesmí zkrátka nikdy chybět. A zapisuji si sem cokoliv, co mi přijde zajímavé – citáty, myšlenky, úryvky z knih, zajímavé poznatky, povídky, vjemy. A potom, když třeba vymýšlím, o čem budu psát, otevřu poznámkový blok a ejhle… Témat tu mám celou řadu! Kromě toho pravidelné psaní/zapisování cvičí celkově paměť a rozvíjí vyjadřování.
Neorganizujte za každou cenu
Jistě je třeba mít jakýsi řád a ten dodržovat. Pokud ale chcete dát průchod své fantazii, nesmíte ji poutat přehnaně. Pokud se budete snažit jakékoliv přicházející myšlenky automaticky škatulkovat a zařazovat, může se stát, že vám unikne spousta cenných objevů podobně jako tehdy, když si je z lenosti nebo nedbalosti rozhodnete nezapsat nebo si je zapsat zapomenete. Je třeba najít zlatou střední cestu mezi systémem a volností, kde se budete cítit dobře a svobodně. Pravidla jsou potřeba, ale nesmí přílišně omezovat, protože potom by byly omezené i vaše myšlenky.
Nezanedbávejte revizi
Na uspořádání nápadů také přijde čas. A je stejně podstatný jako zapisování. Právě ten vám totiž dopřeje klid potřebný k tomu, abyste si sesumírovali, co jste vytvořili a zhodnotili, co zajímavé je a co nikoliv. Udělejte si třeba jednou nebo dvakrát týdně chvilku pro sebe, kdy si projdete zápisky z posledních dnů a zamyslíte se nad jejich významem a posláním. Možná si jen jejich čtením uvědomíte něco dalšího, co by vás nikdy před tím nenapadlo. Kromě toho získáte i přehled o tom, jak žijete a prožíváte a dost možná vám zapisování nápadů pomůže v objevování a přijímání sebe sama, což představuje základní aspekt hluboké vnitřní radost a spokojenosti.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál