Kolagen: Jak vybrat správnou kloubní výživu?

Kolagen: Jak vybrat správnou kloubní výživu?
zdroj: Adobe Stock

S kloubní výživou je to jako se stravou. To, co lahodí oku, nemusí vždy nutně lahodit tělu. Barevné obaly, reklamy, zvučná jména, to nemusí vůbec nic znamenat. Hlavní roli vždy hraje složení. Na co si dávat pozor u kloubní výživy a jaké informace hledat?

Pokud se snažíte dodržovat zdravý životní styl, určitě víte, že je nutné nejen správně jíst, ale také se pravidelně hýbat. Pohyb je radost i nutnost. I přesto vystavuje klouby a chrupavky kloubů ohromným nárazům, které je poškozují. Konkrétně chrupavky zde fungují jako jakési tlumiče, jež nepřiměřená zátěž, proti níž chrání klouby, ničí. Důsledkem toho ztrácí chrupavky elasticitu a pevnost, a dokonce začínají mizet.

Zvýšená citlivost přechází v nesnesitelné bolesti
Tak vypadá začátek osteoartrózy, bolestivého kloubního onemocnění, které se projevuje zvýšenou citlivostí přecházející do často nesnesitelných bolestí kloubů. My ale dnes můžeme částečně ovlivnit dopad pohybu na klouby a jejich chrupavky. Je to podobné jako se svaly a regenerací po cvičení – tím vznikají ve svalech drobné mikrotrhlinky, které je narušují a je třeba je zacelit pomocí kvalitních makroživin. Stejně tak je třeba vyživovat i klouby. K tomu je potřeba především kolagenu.

Bílkovina, která drží tělo pohromadě
V tělech všech savců se nachází jedna bílkovina. Kolagen. Ten zaujímá až 30 % všech bílkovin v organismu. Nachází se v kostech, chrupavkách, šlachách, vazech, povázkách, cévách, kůži, sklivci i bělmu. Kolagen zodpovídá za to, že naše tělo drží pohromadě. Že není tekuté, kapalné. Protože lidské tělo je z nějakých 60 % tvořeno vodou. Kolagen je tedy látka lidskému organismu vlastní. S věkem ale postupně ubývá, což oslabuje klouby a chrupavky. Ty se tak stávají náchylnější k poškození vlivem nárazů při pohybu. Řešením je doplnění kolagenu. Právě ten by tedy měl být hlavní součástí kvalitní kloubní výživy. Všechno ostatní je zjednodušeně řečeno navíc. Kolagen je základ.

Není kolagen jako kolagen
Když shrneme vše výše řečené, vyjde nám, že kloubní chrupavky potřebují pro zahájení přirozené regenerace určité stavební látky. Řadou vědeckých studií bylo ověřeno, že ty se nacházejí právě v kolagenním hydrolyzátu ve formě kolagenních peptidů. Ten obsahuje 90 % bílkoviny. Nachází se v něm všechny esenciální aminokyseliny s výjimkou tryptofanu. Je zde lysin, důležitý pro budování kosterního svalstva, arginin s příznivými účinky na rozvoj svalové hmoty, kyselina glutamová zlepšující proces regenerace organismu, prolin a glycin, které zodpovídají za unikátní 3-D strukturu kolagenu a ovlivňují stabilitu kolagenních struktur v kloubní chrupavce. Díky tomuto složení je právě kolagenní hydrolyzát, tedy hydrolizovaný, jakoby „předtrávený“ kolagen, typický svou mimořádnou biologickou využitelností – tělo jej dobře přijme, vstřebá a pošle tam, kam je potřeba. Do chrupavek. Aby kolagenní hydrolyzát k něčemu byl, je třeba dodržet denní doporučenou dávku, která se pro dospělé pohybuje v rozmezí 3 až 10 g denně. Konkrétní množství pak závisí na závažnosti vašeho poškození, zátěži, hmotnosti a věku. Kvalitní kloubní výživa by v množství kolagenních peptidů tedy neměla klesnout pod denní dávku 3 g.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky by ale pravidla správného zacházení s medikamenty neměly brát na lehkou...

Čtěte dál
Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak...
Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Pravidelný pohyb je důležitý. Stejně důležité ale je, aby vás bavil a stále tělo stimuloval. K tomu je potřeba občas vystoupit ze zajetých...

Videorozhovor