Tuky jsou velmi kontroverzní téma. S určitostí je nemůžeme rozdělit jen na špatné a dobré. Je jeden typ tuku, o kterém to ale říci můžeme. I když se o jeho škodlivost ví už dlouhá léta, stále se nachází v jídelníčku mnohých z nás. Řeč je o trans tucích.
Zjednodušeně jim říkáme trans tuky, správně bychom ale měli říkat trans mastné kyseliny. Jsou to ztužené nebo částečně ztužené druhy tuků, které vznikají nejčastěji technologickou přeměnou nenasycených tuků (olejů), v menší míře se ale zcela běžně nachází v některých konkrétních potravinách. Na rozdíl od tuků nasycených, které dvojné vazby nemají vůbec, mají tuky nenasycené ve své chemické struktuře alespoň jednu takovou. Ta může mít konfiguraci „cis“ nebo „trans“, která se týká polohy vodíkových atomů kolem oné dvojné vazby. „Cis“ v podstatě znamená „stejnou stranu“ a jedná se o strukturu nejběžnější a zdraví nezávadnou. V případě trans tuků se ale atomy vodíku nacházejí na stranách opačných, v čemž může právě vzniknout problém. Předpokládá se, že tato chemická struktura je zodpovědná za řadu zdravotních problémů.
Záludné hydrogenované rostlinné oleje
Malé množství přirozeně se vyskytujících trans tuků najdete v některých potravinách, jako jsou mléčné výrobky, hovězí a jehněčí maso a některé oleje. Velká část trans tuků ale vzniká chemickými reakcemi v rámci práce s potravinami. Oleje, které projdou procesem ztužování jsou pak za normální teploty pevné tuky, což je velmi žádoucí kvalita. Na etikety a zadní obaly potravin se pak většinou píše termín hydrogenované rostlinné oleje, případně ztužený palmový tuk, ztužený směsný tuk apod. Ještě horší je, když je na obalu napsáno částečně ztužený rostlinný tuk. Často tam ale to důležité slovíčko ani nenajdete.
Zpracovaným potravinám se vyhýbejte velkým obloukem
Pochutiny, na které byste si měli dávat pozor, jsou často ty, které prošly průmyslovým zpracováním. Čím více ingrediencí a přísad najdete ve složení, tím více je daná potravina „zpracovaná“ a tím umírněnější byste s její konzumací měli být. A o kterých poživatinách tu vlastně mluvíme? Trans tuky lze najít ve většině komerčně pečených a smažených potravin jako jsou koblihy a hranolky. Jedná se zpravidla i o různé sladké tyčinky a další podobné pochutiny jako jsou různé cukrovinky, sušenky, koláčky, čokolády a další nebo také o pečivo, sýry bez mléka, polevy, bělidla, sádlo a chlazená těsta, chipsy a různé krekry a také některé druhy popcornu určeného k ohřevu v mikrovlnné troubě.
Přirozeně se vyskytující i umělé – škodí oba druhy
Jak přirozeně se vyskytující, tak uměle vyrobené trans tuky nebezpečně ohrožují zdraví každého, kdo to s jejich konzumací přehání. Zvyšují hladiny špatného LDL cholesterolu, a naopak snižují hladiny dobrého HDL. Nadměrná konzumace trans tuků proto výrazně zvyšuje riziko onemocnění srdce i mrtvice. Jejich negativnímu vlivu se ale ubráníte překvapivě lehko. Stačí se vyvarovat konzumace kritických potravin a zaměřit se naopak na ty skutečné. Vyplácí se střídat různé zdroje bílkovin jako jsou fazole, mléčné výrobky nebo jejich alternativy, libové maso, drůbež, ryby a rostlinné bílkoviny, jako je robi, seitan, tofu nebo tempeh. Důležitý je také dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin a vlákniny. Vyhýbat byste se, kromě zpracovaných potravin, měli i slazeným nápojům. Rovněž se vyplácí nepřejídat se a kontrolovat porce.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál