Není bolest jako bolest – proč různé věci různě bolí?

Není bolest jako bolest – proč různé věci různě bolí?

Ačkoliv ji každý pociťujeme jinak. Přesto, že může pocházet z mnoha faktorů. Navzdory tomu, že na ni reagujeme různými způsoby, nebo jako spouštěče vnímáme odlišné věci. Trápí nás všechny. Bolest.

Bolestí trpí každý. Děláme různé věci, které nás bolí. Vnímáme ji odlišně. Ale všechny nás BOLÍ. Proč některé více a jiné méně? Proč u někoho přetrvává, zatímco v druhém se příliš dlouho nezdrží? Proč je tak těžké vysvětlit prožívanou bolest ostatním? Možná proto, že máme potíže porozumět tomu, co, kdy, jak a proč bolí. Pochopení druhů bolesti může být jedním z kroků, které alespoň částečně zahájí ozdravné procesy.

Jaké jsou druhy bolesti?

Nervová bolest
Nervová neboli neuropatická bolest je způsobena poškozením nebo onemocněním, které ovlivňují nervový systém. Může se objevit kvůli přímému poškození nervu (třeba diabetická periferní neuropatie, přeříznutý nerv, post-cévní mozková příhoda), nebo může být alternativně způsobena i virem.

Nociceptivní bolest
Tento typ bolesti bývá jednoduší vysvětlit. Dochází k ní, když vědomě poškodíte sval nebo kost. Nervová zakončení poškozené tkáně detekují problém a iniciují bolestivé signály, které se přenášejí přes periferní nervy do mozku prostřednictvím míchy. Mozek tyto signály interpretuje jako bolest.

Tato bolest má několik typů:

  • Somatická bolest
    Somatická bolest je způsobena zraněnými strukturami, třeba svaly a klouby, které posílají signály bolesti přes míchu k mozku.
  • Radikulární bolest
    Radikulární bolest pochází z podrážděných nervových kořenů, např. z vypouklého disku. Signály bolesti přenáší rozložením v zachyceném nervu, např. ischias. Čím více se nervy zvednou, tím je pravděpodobnější, že trpíte radikulární bolestí. Symptomy mohou zahrnovat svalovou slabost, necitlivost či ztrátu reflexů při distribuci zachyceného nervu.

Akutní bolest vs. bolest chronická

Akutní bolest, jak název napovídá, se pojí s novým, akutním nástupem bolesti. Souvisí obvykle s nějakým zraněním. Chronická bolest je taková, která přetrvává přes 3 měsíce. Je zajímavé, že obvykle nesouvisí s poškozenou tkání, ale spíše s nějakým vnitřním problémem, který může souviset s mozkem, míchou nebo zraněním, které nebylo dobře zaléčeno.

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!