Je skvělé navařit si dopředu a hotové jídlo už potom před samotnou konzumací jen ohřát v „mikrovlnce“. Existují ale jídla, která byste takovým způsobem upravovat neměli. Mohou se totiž stát toxickými. Víte, která to jsou?
Ačkoliv jídlem by se plýtvat nemělo a dojídání zbytků nebo jejich úprava a využití v dalším pokrmech tak bezesporu představuje efektivní způsob hospodaření s pokrmy, u některých potravin není žádoucí opětovná tepelná úprava pomocí mikrovlnné trouby. Zejména v případě, že nebyly předtím vhodně skladovány – ve vzduchotěsné nádobě a při správných teplotách. Takovým postupem byste si mohli způsobit otravu, protože ohřevem se mění vlastnosti daných potravin. I když jste tak třeba již několikrát učinili a nic se vám nestalo, neznamená to, že to tak nutně musí být i v budoucnu. Obezřetnost je proto na místě.
Kterých potravin se to týká?
1. Brambory
Pokud jste záměrně uvařili více brambor, aby vám vydržely do druhého dne, nenechávejte ty, které nesníte hned, chladnout na pokojovou teplotu. Raději je zchlaďte rovnou po vaření, ideálně studenou vodou, abyste zabránili tvoření toxického botulotoxinu.
2. Kuře
Když kuře jednou znovu ohřejte, víceméně se nic nestane. Je ale důležité, aby bylo prohřáto rovnoměrně, na což mikrovlnná trouba málokdy stačí. Důsledkem toho mohou v kuřeti zůstat nějaké bakterie, které mohou zapříčinit mírnou otravu jídlem. K ohřevu kuřete proto raději použijte klasickou troubu a dejte mu na čas, aby se propeklo cele a komplexně.
3. Rýže
Je to podobné jako s bramborami. Pokud necháte rýži vychladnout při pokojové teplotě, mohou se v ní rozmnožit bakterie, které mohou způsobit otravu. Mikrovlnná trouba tyto bakterie nezničí. Co s tím? Buď všechnu rýži snězte, nebo ji hned po uvaření zchlaďte studenou vodou a uchovejte v lednici ve vzduchotěsné nádobě. Potom byste jí teoreticky mohli znovu ohřát. Lepší, než v mikrovlnce je to ale třeba na pánvi.
4. Houby
Opětovným ohřevem se houby stávají méně stravitelné a mění se obsah mikronutrientů, které obsahují. Také byste je neměli po tepelné úpravě nechávat při pokojové teplotě, což by mohlo způsobit množení bakterií. Rada? Uchovat je v lednici, ve vzduchotěsní nádobě a sníst studené. Nebo raději hned.
5. Mastné potraviny
Všechny oleje vydrží různé úrovně tepla - determinuje je tzv. kouřový bod. Pokud jsou překročeny, dochází ke vzniku zdraví škodlivých látek a nebezpečných volných radikálů. To se může stát, když začnete znovu ohřívat velmi mastné potraviny.
Nejezte nic staršího 3 dnů
Obecné zásady tepelného ohřevu potravin zahrnují práci s předtím dostatečně tepelně upravenými pokrmy. Abyste do sebe nedostali bakterie a plísně, neměli byste se pouštět do konzumace ničeho, co je starší tří dnů. Nikdy také neohřívejte pokrmy přímo v plastových krabičkách, mohou se tak uvolňovat látky z plastů. Pamatujte, že ne všechno škodlivé je vidět pouhým okem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál