Pivoňky jsou opět v plném rozkvětu od růžové, červené a fialové po bílou. Právě v tomto období se stávají nepřehlédnutelnou ozdobou zahrad i městských parků. Pestré květy a příjemná vůně však zdaleka nejsou jedinými přednostmi. Pivoňky se totiž již po tisíce let pyšní především významnými léčivými účinky.
Tisíciletá tradice pivoněk
Pivoňky pochází původně z Asie. Již před několika tisíci lety byly velmi vyhledávanou rostlinou ve staré Číně i Japonsku. Oblibě se těšily nejen pro svou krásu, ale i pro léčivé účinky. Později významu nabyly také v Evropě, o čemž vypráví jedna z pověstí řecké mytologie. Popisuje vznik jejich latinského jména Paeonia, jenž dostaly podle úspěšného lékaře Paiona. V současnosti se pivoňky využívají v kosmetickém průmyslu, tvoří součást léčivých čajových směsí a dodnes figurují jako mocná bylina v tradiční čínské medicíně.
Léčivé kořeny a okvětní lístky
Možná jste slyšeli o pivoňce bílé a červené. Rozdíl v názvu není dán barvou květu, jak se možná domníváte, nýbrž samotným kořenem. Právě kořen pivoňky v sobě skrývá velkou léčebnou sílu a v sušené formě se přidává do různých bylinných směsí. Kořeny se jako léčebný prostředek využívají především ve východních kulturách. Vykopávají se v létě a na podzim a upravují se sušením, pražením, ale také naložením do alkoholu či do octa pro uzpůsobení a maximalizaci požadovaných účinků. Oproti tomu v Evropě není využití kořenů tolik časté. Populárnější jsou květy červených odrůd, jež se využívají mimo léčitelství především v kosmetice.
Léčebné účinky pivoněk
Na léčebné účinky pivoněk můžeme nahlížet dvěma způsoby, a sice podle tradice východních kultur a zdejší evropské. V České republice roste pivoňka lékařská, která je považovaná za léčivku a dlouhodobě se využívá v homeopatii, lidovém léčitelství a do jisté míry i ve farmaceutickém průmyslu. Jsou jí přisuzovány příznivé účinky proti dně, revmatismu, záchvatům křečí, neuralgiím, migrénám a poruchám menstruačního cyklu, přestože nebyly farmaceuticky ověřeny, tedy potvrzeny západním postupem. V homeopatii se pivoňka lékařská dále využívá pro blahodárné působení například na záněty žil či hemeroidy. Kdo si pěstuje pivoňku, může si připravit vlastní zkrášlující pleťovou vodu z okvětních lístků, čaj, nebo dokonce vynikající domácí džem, na něž si mnohé rodiny stále předávají staré receptury. Je však třeba mít na paměti, že ve vysokých dávkách může pivoňka vyvolat podráždění žaludku, proto je nutné ji užívat s mírou.
Oproti tomu v tradiční čínské medicíně jsou odrůdy čínských pivoněk doslova královnami mnohých bylinných směsí. Jejich působení je vcelku dlouhosáhlé díky vícerým úpravám a bylinným kombinacím. Mají však několik společných účinků, které si můžeme jmenovat. V první řadě se jedná o jejich působení na krev a jedinečnosti v napravování menstruačního cyklu. Tyto pivoňky blahodárně ovlivňují vnitřní rovnováhu ženy. Možná právě proto je starodávné kultury kdysi údajně přidávaly i do nápojů lásky. Vraťme se však ještě k čínské medicíně. Za zmínku totiž stojí mnohé další účinky, jež dokážou harmonizovat vnitřní mechanismy, které se při nerovnováze mohou projevovat bolestmi hlavy, křečemi, bolestmi a napětím v podbřišku, bolestivou menstruací a obecně poruchami menstruačního cyklu, premenstruačním syndromem, zarudlým obličejem i očima, podrážděností, nespavostí apod. Dokážou pomoct při zánětlivých procesech, revmatoidní artritidě nebo hepatitidě.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál