Fitness náramky a hodinky – motivace, závislost nebo vyhozené peníze?

Fitness náramky a hodinky – motivace, závislost nebo vyhozené peníze?
zdroj: Adobe Stock

Chytré fitness náramky nebo také sporttestery. Jsou všude, má je každý, mluví se o nich a jsou vidět. Monitorují celý váš život a podávají okamžitou zpětnou vazbu, podle které se potom můžete/musíte zařídit. Je to výhoda nebo nevýhoda? A je to věc opravdu pro každého?

Fitness náramky, chytré hodinky, sporttestery. S drobnými rozdíly se jedná v podstatě o totožná zařízení. Principy, na nichž fungují, se mohou lišit – jako je třeba způsob, jímž snímají váš srdeční tep -ale to podstatné zůstává – právě z toho, jak vám pracuje srdce, dokáží odvodit spoustu věcí týkajících se celkového fungování vašeho organismu. Některé, většinou dražší přístroje, mají samozřejmě více funkcí než jiné. Zpravidla se ale objevují tyto:

Akcelerometr
Snad každý sporttester obsahuje akcelerometr, který měří, jak rychle měníte rychlost nebo směr. Z toho potom odvodí počet kroků, které činíte, stejně jako může změřit pohyby ze strany na stranu a nahoru a dolů.

Gyroskop a další
Sporttestery vyšší třídy mají kromě akcelerometru zabudované i další senzory pro sledování pohybu – jako je třeba gyroskop, který se může otáčet v libovolném směru kolem pevné osy, aby zjistil, zda sedíte, stojíte nebo ležíte. Barometr, který vypočítává atmosférický tlak, může zase zjistit, v jaké nadmořské výšce se nacházíte a podle toho odvodí, kolik schodů jste třeba překonali. Malá GPS jednotka zase může sledovat vaši polohu, což je užitečné pro záznam trasy běhu, výšlapu nebo jízdy na kole.

Monitor tepové frekvence
Jak již bylo zmíněno výše, většina sporttesterů je vybavena monitorem tepové frekvence pro měření pulsu během cvičení i v klidu. Některé dokáží zjistit i teplotu kůže a úroveň pocení. Tyto údaje potom kombinují s tepovou frekvencí, aby zjistili, jak efektivně trénujete. Tepová frekvence může být také použita k odhadu toho, kolik kalorií jste během tréninku nebo během dne spálili. Což je funkce užitečná zejména pokud se snažíte zhubnout.

Sledování spánku
Mnohé chytré fitness přístroje dokáží údajně sledovat, jak dobře spíte. Aby zjistily, kdy se nacházíte v hlubokém spánku nebo jste vzhůru, detekují vaše pohyby, zatímco ležíte. Tento monitoring může v dlouhodobém horizontu pomoci nastavit správné spánkové návyky.

Synchronizace s jinými zařízeními
Chytré fitness hodinky často spolupracují s aplikacemi pro chytré telefony. Obě zařízení můžete propojit a sledovat na sporttesteru nejen počet zbývajících kroků za den, pokyny, kdy máte zase vstát a kdy jít spát. Sporttester umí dokonce i pochválit za splnění určité aktivity nebo umožní sdílet vaše výsledky online a porovnávat je s přáteli, což vás může ve vaší snaze více motivovat. Chytrý telefon může na chytrý fitness náramek také poslat informace o příchozích hovorech, zprávách, mailech i sociálních médiích.

Pro profi sportovce jsou nenahraditelné, pro běžné cvičence mohou být demotivující
Koupit tedy či nekoupit? To si musí každý rozhodnout sám. Zvážit pro a proti. Ti, kteří se sportu věnují profesionálně či poloprofesionálně nebo jen zkrátka velmi aktivně, jistě přednosti chytrých fitness náramků ocení a plně využijí. Pro někoho, kdo ale s pohybem a hubnutím teprve začíná, mohou být naopak demotivující. Nastaví určité cíle, spolu s nimi i očekávání, která nemusí být realistická, a když se potom výsledky nedostavují a sporttester navíc upozorňuje na další a další fyzickou aktivitu, může to někomu připadat až otravné. Protože potom dojde k uvědomění, že toto šikovné zařízení sice všechno sleduje, monitoruje a upozorňuje vás na to, ale z pohovky se budete muset zvednout sami… To za vás žádný sporttester neudělá – úsilí musíte vložit do tréninku vy. Pro jiného se ale zase může stát praktickým pomocníkem monitorujícím jeho úsilí a tlačící jej tak vpřed za dosažením stanovených cílů. Potřeba sporttesteru je zkrátka individuální a závisí na charakteru a nátuře daného jedince. Stejně jako si každý nenajme osobního trenéra, nemusí každému vyhovovat spolupráce s chytrým fitness náramkem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek pohybu. Je to nemoc která nebolí a která je často důsledkem našeho...

Čtěte dál
Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Poetický název pro nepoetické úzkosti hraničící s depresemi. Trápí vás také „zimní blues“? Poradíme, jak se z něj vykřesat i bez nutnosti...
Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Bonboniéra, čokoládové pralinky nebo tabulka čokolády – častý projev náklonnosti nejen v den sv. Valentýna. Sortiment čokoládových...

Videorozhovor